Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Bolest kolen, pnutí, pocit nestability. Kdo z nás by to neznal? Vzhledem k tomu, že naše kolena nesou při zatížení až osminásobek naší hmotnosti, je potřeba je chránit a dobře o ně pečovat. Někteří z nás mají k úrazům a bolestem kolen blíže, než jiní. Jak jste na tom vy?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Jednoduchým a rychlým testem si zkontrolujte, jestli patříte mezi rizikovou skupinu, abyste mohli včas účinnou prevencí předejít případným poraněním a problémům s kolenními vazy.

Test stavu kolenních vazů

Stoupněte si před zrcadlo a na kolenní čéšky si nalepte barevná kolečka z papíru, nebo si na ně udělejte černé tečky fixou. Stoupněte si tak, aby chodidla byla v paralelním postavení a ve vzdálenosti cca 15cm od sebe. Sledujte, jakým směrem vaše čéšky s tečkami ukazují.

Pokud ukazují vodorovně s osou chodidla/chodidlem, tak je postavení vašich kolen správné. Pravděpodobnost, že budete mít problémy s kolenními vazy, je menší. Je dobré si také zkontrolovat, zda dokážete správné postavení kolen udržet i při chůzi, stání na jedné noze nebo při dřepu.

V případě, že tečky směřují ven, nebo dovnitř, postavení kolen není ideální. Existuje tedy větší pravděpodobnost, že budete mít problémy s kolenními vazy. Zoufalství ovšem není na místě. Zaměřte se na cvičení a prevenci a buďte opatrní.

Dispozice a rizika ovlivňující kolenní vazy

Každý z nás si do života nese fyzické dispozice. Postavení nohou, kyčelních kloubů, pánve i páteře určuje naše držení těla. Mnohdy je to právě špatné držení těla, které vede k mnoha problémům - šmajdání, nohám do X či do O, plochým nohám, bolestem a úrazům kolen a dalším problémům.

Přičteme-li k tomu zátěž při sportovních aktivitách jako lyžování, fotbal, squash, které jsou pro dolní končetiny rizikovými, máme často na problémy s koleny zaděláno.

Velmi častým problémem je v současné době poranění zkřížených kolenních vazů.  Dochází k nim nejčastěji při sportu. V koleni se nachází dva křížové vazy– přední a zadní zkřížený vaz. Přední zkřížený vaz kolene se nejčastěji poraní při nárazu do kolena při zatížené končetině (fotbal, hokej, lyže). Zadní zkřížený vaz se zase nejčastěji trhá při silném propnutí kolene (doskočení na propnutou končetinu).

Jak postupovat? Skupinová cvičení, workshopy, semináře

Chcete-li ke svému zdraví a prevenci přistoupit aktivně, můžete využít nabídku skupinových cvičení, workshopů či různých seminářů například v centru rehabilitace FYZIO Aktiv. Ty jsou zaměřeny na různé tělesné partie a určeny všem, kteří chtějí zůstat fit, udržovat si dobrou kondici a starat se o své tělo.

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

"Mnoho potíží pohybového aparátu vychází ze špatného postavení nohy, oslabením svalů chodidla a nohy, kvůli kterému mohou dále vznikat různé svalové dysbalance v těle, jdoucí přes pánev, trup, až po krční páteř. Je pro nás tedy velice důležité postavení nohy identifikovat a zabránit případným obtížím s tímto spojených," vysvětluje fyzioterapeutka Pavla Sýkorová.

Pokud se chcete seznámit s významem efektivního využívání nohou, správného držení těla a s důležitostí optimálního nášlapu při běhu i každodenních činnostech, nevynechejte seminář Aktivní noha.

Ortoped, fyzioterapeut, cvičení, nebo odborný kurz?

Předcházejme problémům s kolenními vazy prevencí a včasnou rehabilitací.
Kolena jsou konstruována pro běžné způsoby zatížení, jako jsou chůze, běh a skoky. K problémům dochází většinou tehdy, když je zatížení nerovnoměrné, příliš silné nebo nevhodné. Častěji k problémům dochází u jedinců, kteří mají dispozičně větší náchylnost k problémům s kolenními vazy (viz test na začátku článku).

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Účinným řešením je prevence a včasná rehabilitace. Při prvních náznacích problémů je důležité navštívit odborníka. Fyzioterapeut zjistí jejich příčinu a správnou rehabilitací a posilováním správných svalových partií pomůže nohu stabilizovat.

Alternativa operace kolenních vazů

Když už k úrazu dojde, neházejte flintu do žita. Často nemusíte podstupovat ani operaci  kolenních vazů. Lidské tělo je schopné se přirozeně regenerovat a mnohdy je operace zbytečná. Samozřejmě záleží na individuálních potřebách a rozsahu zranění člověka.

Fyzioterapeutka Pavla Sýkorová z centra rehabilitace FYZIO Aktiv říká: "Naši fyzioterapeuti využívají unikátní rehabilitační metodu aktivní fyzioterapie. Upřednostňuje přirozenou regeneraci pohybového aparátu před operacemi a zásahy do něj. Jedná se o koncept, jehož cílem je nastolení svalové rovnováhy.“

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Máte problémy s kolenními vazy? Udělejte si rychlý test!

Klientka centra, Eliška Vorbová, která si při úrazu na lyžích přetrhla přední křížový vaz, k tomu říká: "Paní fyzioterapeutka mi nejdříve všechno názorně ukázala a vysvětlila. Pochopila jsem, v čem je problém. Zjistila jsem, že špatně stojím, proč mám nestabilní koleno a ochablé některé svaly, přestože jsem vždy sportovala.“  Eliška dostala 4 cviky, které má cvičit doma. 

"Cviky mi připadají těžké v tom, že si musím dávat pozor na jejich provedení. Aby koleno bylo stabilní, musím nejdříve stabilizovat kyčel a chodidlo,“ dodává Eliška již zasvěceně. Příběh Elišky skončil šťastně. Na lyže se díky aktivní fyzioterapii vrátila i bez operace.

Podrobné informace o centru FYZIO Aktiv, metodě aktivní fyzioterapie a možnosti řešení problémů najdete na internetové adrese: www.fyzioaktiv.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém.
Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém

Zapomenutý klíč dokáže překazit plány na celý den. Ještě horší jsou komplikace spojené se ztrátou klíče. V takovém případě je nutné vyměnit zámek (zamykací...  celý článek

Rozdíly mezi protištěkacími obojky, aneb jak správně vybrat
Rozdíly mezi protištěkacími obojky, aneb jak správně vybrat

Trápí vás nepřestávající štěkání vašeho psa? Máte kvůli jeho špatnému zvyku problémy se sousedy? Prověřenou výcvikovou pomůckou, která tento problém hravě...  celý článek

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.