Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manipulační technika YALE ve službách společnosti Juta

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
O tom, že firma YALE CZ dodává manipulační techniku vysoké technické úrovně a její služby jsou kvalitní a spolehlivé, dobře vědí majitelé širokého sortimentu vozíků již více než dvacet let. V současné době využívají techniku se značkou YALE také ve společnosti Juta a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Manipulační technika YALE ve službách společnosti Juta a.s. | foto: Michaela Bruková

Kořeny královédvorské společnosti Juta a.s., která dnes představuje skupinu 14 závodů a zhruba 2 000 zaměstnanců, sahají daleko do 19. století. Významným milníkem v její moderní historii se stala privatizace a pozdější převod majetkových podílů do rukou soukromého vlastníka Ing. Jiřího Hlavatého.

Základem dynamického rozvoje společnosti a závodu 01, jenž je svou rozlohou i produkcí jedním z největších výrobních celků Juta a.s., se stal rok 2000, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě nové haly pro výrobu podstřešních membrán. 

Po instalaci nové technologie a dokončení vývoje nových produktů (difuzních membrán) začalo období dalších investic. Postupně bylo postaveno a přestavěno 6 dalších výrobních a skladových hal – v současnosti představuje celková plocha závodu 35 000 m². Juta a.s. se postupně stala největším výrobcem podstřešních membrán v Evropě a podle Ing. Vlastimila Rachoty, výrobního ředitele závodu 01, počítá majitel s dalším rozvojem, výstavbou a investicemi do technologií dle situace na trhu.

Manipulační technika YALE ve službách společnosti Juta a.s.

Přibližně před pěti lety si ovšem vedení firmy začalo uvědomovat, že rostoucí kapacita výroby klade stále vyšší nároky na skladování a s tím související logistické procesy. 

Přišlo proto zlomové rozhodnutí posílit logistiku a začít se jí věnovat koncepčněji.

Jako první přišel na řadu plán nákupu vysokozdvižných vozíků a nahrazení původně pronajímané manipulační techniky vlastními vozíky pořízenými na základě důkladné analýzy logistických potřeb. 

Dodavatelem páteřní nízkonákladové manipulační techniky se stala společnost YALE CZ, která do dnešního dne výrobní závod vybavila 19 vysokozdvižnými vozíky různých typů a jedním retrakem. Po výrobních prostorách se pohybují také starší vozíky jiných značek, zakoupené v minulosti z velké části „z druhé ruky“, které budou postupně nahrazovány novými stroji. 

Podle Ivana Musila, výkonného ředitele YALE CZ s.r.o., mají vysokozdvižné vozíky v závodě Juta plynový, případně elektrický pohon, a každý jednotlivý vozík je v podstatě originál. „Ze zkušenosti vím, že každá konkrétní výroba vyžaduje specificky uzpůsobenou techniku. Univerzální vozík proto v podstatě neexistuje,“ říká Musil.

Manipulační technika YALE ve službách společnosti Juta a.s.

Hlavním požadavkem výroby netkaných textilií je schopnost manipulovat s tzv. velkonábaly, tj. objemnými rolemi vstupních polotovarů i hotových výrobků o hmotnosti 300 až 500 kg. 

Pro tyto účely jsou vozíky používané pro nakládku a vykládku materiálu vybaveny speciálními otočnými čelistmi (viz obrázek). Ostatní vozíky jsou přesně uzpůsobeny úkolům, jež mají plnit, vybaveny příslušnou výškou zdvihu, kabinou nebo například speciální stříškou pro vjezd do drive-in regálů.

Vzájemná spolupráce mezi společnostmi Juta a YALE CZ dostala nový impulz v loňském roce, kdy se dohodly nejen na nákupu, ale také na operativním leasingu vozíků. Díky tomu se po dodání nové techniky rychle zvýšila kvalita manipulační flotily. 

Na základě podrobné analýzy došlo vedení výrobního závodu k závěru, že v případě intenzivně vytížených vozíků půjdou cestou operativního leasingu, a méně vytíženou techniku budou nakupovat do vlastnictví.

K efektivnímu využívání vysokozdvižných vozíků výrazně přispěl i systém monitorování provozu, zavedený před čtyřmi lety a v současnosti aplikovaný již na 17 strojích. Systém, dodaný také YALE CZ, se dobře osvědčil. Zpětná dohledatelnost informací hraje v Jutě důležitou roli, protože na vozících se střídá vysoký počet zaměstnanců. 

Jak potvrdil Zdeněk Novotný, mechanik závodu 01, při uvedení systému do provozu bylo k vysokozdvižným vozíkům v továrně vydáno 94 identifikačních čipů pro řidiče. Zkušenosti s dodanými vozíky Yale a poskytovaným servisem jsou velmi dobré. 

„Při zpracovávání zprávy pro vedení firmy jsme zjistili, že naše manipulační technika zahrnuje i vozík, který má najeto více než 17 tisíc motohodin. To jen potvrzuje kvalitu a spolehlivost dodávaných strojů,“ dodal Zdeněk Novotný.

Ivan Musil na spolupráci s výrobním závodem Juta Dvůr Králové oceňuje zejména fakt, že zdejší uživatelé manipulační techniky mají disciplínu a věnují vozíkům potřebnou péči. Stojí za tím určitě i skutečnost, že Juta je v regionu zdaleka největším zaměstnavatelem a lidé mají k firmě dobrý vztah.

Manipulační technika YALE ve službách společnosti Juta a.s.

A jak se bude spolupráce rozvíjet do budoucna? V současnosti jsou již objednány další dva nové vozíky, jeden retrak a jeden tříkolový akumulátorový vozík do skladu. Pracuje se na plánu obnovy staršího vozového parku do konce tohoto roku. 

Podle ředitele Ing. Vlastimila Rachoty budou starší stroje používané pro manipulaci ve výrobě s největší pravděpodobností nahrazeny novými typy nízkopodlažních vozíků. „Naše produkce je natolik turbulentní, že nemůžeme moc předvídat do budoucna. Ale například letos vyrábíme více těžších produktů, což znamená četnější využití vozíků s otočnými čelistmi.“

V závodě 01 probíhá nakládka a vykládka ze 14 ramp od 6 hodin ráno do osmi hodin do večera, a intenzivní provoz vyžaduje kvalitní servis. O vozíky Yale se v Jutě starají jak interní údržbáři, tak regionální servisní technik dodavatele, který se podílí na plánování pravidelných prohlídek i údržby a řešení případných poruch. Díky tomu nemusí vedení výroby řešit zbytečné prostoje.

Souběžně s obnovou manipulační techniky bude společnost řešit i optimalizaci logistických cest v prostorách závodu, a pokud se bude opět přistavovat, bude logickým procesům uzpůsobeno i uspořádání výrobních strojů. 

„Investice do logistiky a manipulační techniky by měly být především smysluplné a měly by nám pomoci soustředit se na rozvoj naší klíčové výrobní činnosti. Tento cíl se nám daří plnit i díky spolupráci s YALE CZ,“ uzavírá Ing. Vlastimil Rachota.

Autor článku: Michaela Bruková

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Na výrobu a servis plynových armatur, ventilů a uzávěrů se již 27. rokem specializuje firma ARMAGAS s. r. o. Její...

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Jak si zajistit šance na lepší pozici a vyšší platové ohodnocení v průběhu několika měsíců? Pokud patříte k hráčům na...

Najdete na iDNES.cz