Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mají lupénka a atopický ekzém na mále? Pomoc bez vedlejších účinků existuje

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Atopický ekzém a lupénka jsou zánětlivá kožní onemocnění, která nelze zcela vyléčit. Jejich projevy se však dají omezovat pomocí vhodné kosmetiky, která nemá vedlejší účinky na játra a ledviny, narozdíl od některých léků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lupénkou a atopickými ekzémy se zabývá Doc. MUDr. Dagmar Ditrichová CSc. z Fakultní nemocnice Olomouc. | foto: archiv Doc. Ditrichová

Atopický ekzém a lupénka postihují v České republice až půl milionu lidí. O problematice těchto onemocnění dále hovoří Doc. MUDr. Dagmar Ditrichová CSc., která pracuje jako přednostka Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

Je pravda, že atopický ekzém a lupénka patří k onemocněním, která nelze zcela vyléčit?

Zánětlivé projevy kůže, kterými se lupénka a atopický ekzém projevují, trvají obvykle celý život a nelze je zcela vyléčit. Jedná se o chronický zánět kůže spojený s poruchou rohovění, který vzniká u geneticky predisponovaných jedinců. Kromě dědičnosti hraje významnou roli také řada vyvolávajících faktorů.

Patří k nim celkové infekce (angíny, virózy horních cest dýchacích aj.), traumatizace kůže, hormonální výkyvy, některé léky, stresy a podobně. Běžné lehčí formy (asi u 2/3 pacientů) mají zpravidla červená ložiska krytá stříbřitými šupinami, která jsou lokalizována nejčastěji na loktech, kolenou, v křížové krajině a ve kštici. Zde je nezbytná pravidelná každodenní zevní (lokální) léčba.

Lupénka a atopický ekzém jsou kožní záněty, jejichž léčba se neobejde bez nežádoucích účinků, je to tak?

Atopický ekzém a lupénka patří k onemocněním, která se léčí pomocí hormonálních přípravků. Nejčastěji užívaná externa s obsahem kortikosteroidů (hormonální přípravky) mohou mít při dlouhodobé aplikaci řadu vedlejších účinků.

Mohu jmenovat například atrofii kůže (ztenčení kůže s prosvítajícími rozšířenými cévami), potlačení imunity a rozvoj infekcí kůže, přesuny pigmentu, poruchy hojení a jiné. I z tohoto důvodu se hledají nové a účinné lokální prostředky, aby se atopický ekzém i lupénka dali léčit bez vedlejších účinků.

Kromě derivátů vitamínů A a D3 to jsou například externa s obsahem rostlinných substancí. Trans-resveratrol a beta-boswellové kyseliny obsažené v kosmetice PsoraStop mají protizánětlivé a antioxidační účinky a nevykazují nežádoucí efekty hormonálních preparátů.

Trans-resveratrol

Plody vinné révyPsoraStop obsahuje trans-resveratrol, látku extrahovanou z plodů vinné révy, kterou proslavil tzv. francouzský paradox. Francouzským paradoxem označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí až o 40 procent nižším výskytem srdečních chorob, a to i navzdory jejich jídelníčku, který je bohatý na nasycené tuky. Resveratrol a další složky hroznového vína (obecně flavonoidy) jsou pozitivně spojené s bojem proti rakovině, kardiovaskulárním chorobám, proti degenerativnímu nervovému onemocnění a dalším onemocněním.

K plošnému ošetření postižené kůže lze použít aktivní tělové mléko, při akutních projevech zase mikroemulzní sérum, které se aplikuje přímo do zánětlivých a hyperkeratinizujících ložisek kůže. Oba přípravky na atopický ekzém i lupénku jsou volně k dostání v lékárnách.

Při zevní léčbě zánětlivých projevů kůže je důležitá pravidelnost ošetření, to znamená denně jedenkrát až dvakrát aplikovat přípravek na kůži. Pak je možné atopický ekzém a lupénku dostat pod kontrolu.

PSORASTOP má nejen vysokou účinnost, ale i pohodlnou aplikaci

PSORASTOP má nejen vysokou účinnost, ale i pohodlnou aplikaci

K povoleným lékům na léčbu lupénky patří v České republice acitretin, cyklosporin A a metotrexat. Kdy byste doporučila komplexní léčbu uvedenými léky?

Celková léčba uvedenými preparáty, včetně nejnovější biologické léčby, je vyhrazena pro těžké formy lupénky s postižením na více jak deseti procentech kožního povrchu, často i s postižením kloubů. Veškerá používaná celková léčba má nežádoucí vedlejší účinky hlavně na játra a ledviny.

U pacientů, které trápí atopický ekzém a lupénka, se objevuje také vyšší sklon k infekcím a zvýšení krevního tlaku (cyklosporin A). Světloléčba (fototerapie) různými vlnovými oblastmi elektromagnetického spektra vede při dlouhodobé aplikaci k degenerativním změnám v kůži, zvýšenému výskytu přednádorových stavů i kožních nádorů.

V jakém věku se lupénka objevuje nejčastěji?

Lupénka začíná nejčastěji u mladých dospělých kolem dvacátého roku věku, u žen obvykle dříve než u mužů. Jsou i případy, kdy onemocnění začne v dětství nebo naopak ve vyšším věku, po šedesátce. Lupénka je onemocnění, kterým trpí v České republice 300 až 500 tisíc lidí.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Velký den v životě každé ženy

Velký den v životě každé ženy

Možná manželství už nemá tu váhu jako kdysi, svatební den však stále zůstává výjimečnou událostí, která spojí dva...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Najdete na iDNES.cz