Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mají lupénka a atopický ekzém na mále? Pomoc bez vedlejších účinků existuje

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Atopický ekzém a lupénka jsou zánětlivá kožní onemocnění, která nelze zcela vyléčit. Jejich projevy se však dají omezovat pomocí vhodné kosmetiky, která nemá vedlejší účinky na játra a ledviny, narozdíl od některých léků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lupénkou a atopickými ekzémy se zabývá Doc. MUDr. Dagmar Ditrichová CSc. z Fakultní nemocnice Olomouc. | foto: archiv Doc. Ditrichová

Atopický ekzém a lupénka postihují v České republice až půl milionu lidí. O problematice těchto onemocnění dále hovoří Doc. MUDr. Dagmar Ditrichová CSc., která pracuje jako přednostka Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

Je pravda, že atopický ekzém a lupénka patří k onemocněním, která nelze zcela vyléčit?

Zánětlivé projevy kůže, kterými se lupénka a atopický ekzém projevují, trvají obvykle celý život a nelze je zcela vyléčit. Jedná se o chronický zánět kůže spojený s poruchou rohovění, který vzniká u geneticky predisponovaných jedinců. Kromě dědičnosti hraje významnou roli také řada vyvolávajících faktorů.

Patří k nim celkové infekce (angíny, virózy horních cest dýchacích aj.), traumatizace kůže, hormonální výkyvy, některé léky, stresy a podobně. Běžné lehčí formy (asi u 2/3 pacientů) mají zpravidla červená ložiska krytá stříbřitými šupinami, která jsou lokalizována nejčastěji na loktech, kolenou, v křížové krajině a ve kštici. Zde je nezbytná pravidelná každodenní zevní (lokální) léčba.

Lupénka a atopický ekzém jsou kožní záněty, jejichž léčba se neobejde bez nežádoucích účinků, je to tak?

Atopický ekzém a lupénka patří k onemocněním, která se léčí pomocí hormonálních přípravků. Nejčastěji užívaná externa s obsahem kortikosteroidů (hormonální přípravky) mohou mít při dlouhodobé aplikaci řadu vedlejších účinků.

Mohu jmenovat například atrofii kůže (ztenčení kůže s prosvítajícími rozšířenými cévami), potlačení imunity a rozvoj infekcí kůže, přesuny pigmentu, poruchy hojení a jiné. I z tohoto důvodu se hledají nové a účinné lokální prostředky, aby se atopický ekzém i lupénka dali léčit bez vedlejších účinků.

Kromě derivátů vitamínů A a D3 to jsou například externa s obsahem rostlinných substancí. Trans-resveratrol a beta-boswellové kyseliny obsažené v kosmetice PsoraStop mají protizánětlivé a antioxidační účinky a nevykazují nežádoucí efekty hormonálních preparátů.

Trans-resveratrol

Plody vinné révyPsoraStop obsahuje trans-resveratrol, látku extrahovanou z plodů vinné révy, kterou proslavil tzv. francouzský paradox. Francouzským paradoxem označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí až o 40 procent nižším výskytem srdečních chorob, a to i navzdory jejich jídelníčku, který je bohatý na nasycené tuky. Resveratrol a další složky hroznového vína (obecně flavonoidy) jsou pozitivně spojené s bojem proti rakovině, kardiovaskulárním chorobám, proti degenerativnímu nervovému onemocnění a dalším onemocněním.

K plošnému ošetření postižené kůže lze použít aktivní tělové mléko, při akutních projevech zase mikroemulzní sérum, které se aplikuje přímo do zánětlivých a hyperkeratinizujících ložisek kůže. Oba přípravky na atopický ekzém i lupénku jsou volně k dostání v lékárnách.

Při zevní léčbě zánětlivých projevů kůže je důležitá pravidelnost ošetření, to znamená denně jedenkrát až dvakrát aplikovat přípravek na kůži. Pak je možné atopický ekzém a lupénku dostat pod kontrolu.

PSORASTOP má nejen vysokou účinnost, ale i pohodlnou aplikaci

PSORASTOP má nejen vysokou účinnost, ale i pohodlnou aplikaci

K povoleným lékům na léčbu lupénky patří v České republice acitretin, cyklosporin A a metotrexat. Kdy byste doporučila komplexní léčbu uvedenými léky?

Celková léčba uvedenými preparáty, včetně nejnovější biologické léčby, je vyhrazena pro těžké formy lupénky s postižením na více jak deseti procentech kožního povrchu, často i s postižením kloubů. Veškerá používaná celková léčba má nežádoucí vedlejší účinky hlavně na játra a ledviny.

U pacientů, které trápí atopický ekzém a lupénka, se objevuje také vyšší sklon k infekcím a zvýšení krevního tlaku (cyklosporin A). Světloléčba (fototerapie) různými vlnovými oblastmi elektromagnetického spektra vede při dlouhodobé aplikaci k degenerativním změnám v kůži, zvýšenému výskytu přednádorových stavů i kožních nádorů.

V jakém věku se lupénka objevuje nejčastěji?

Lupénka začíná nejčastěji u mladých dospělých kolem dvacátého roku věku, u žen obvykle dříve než u mužů. Jsou i případy, kdy onemocnění začne v dětství nebo naopak ve vyšším věku, po šedesátce. Lupénka je onemocnění, kterým trpí v České republice 300 až 500 tisíc lidí.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

Pražský Smíchov není jen Anděl. Je to moderní čtvrť na břehu Vltavy, přímo v centru města, ale přesto svá. Vše na...

Když střeva vypovědí službu

Když střeva vypovědí službu

Člověk by si řekl, že má svůj život prakticky pod kontrolou. Že si sám rozhoduje o tom, kdy jí, kdy odpočívá, kdy spí a...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz