Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžování s dědou Mrázem v zádech aneb jak se v zimě obléknout?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Není mráz, není sníh. Správná lyžovačka se bez mrazivého počasí neobejde. Jak se v zimě obléknout, abyste si užili lyžování, i když se rtuť teploměru zřítí do propasti a uši vám mrznou při pouhém pohledu z okna?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lyžování s dědou Mrázem v zádech aneb jak se v zimě obléknout? | foto: HAPPY SKI SPORT S.R.O.

Ocitneme-li se na mraze, začneme se po chvíli třást a máme tendenci podupávat a poskakovat. To se tělo snaží vyrábět teplo, a také ho ušetřit, kde jen se dá. V krajním případě je připraveno obětovat pro zachování našeho života méně podstatné části, jako jsou prsty, uši a nos. Jinými slovy, mráz z nás vysává energii, takže se dřív unavíme a celkové vyčerpání potom urychluje omrzání rukou, uší a nosu. Holt, nejsme Inuité, jejichž organismus je na extrémní podmínky zvyklý.

Ale ať už jsme vášniví lyžaři, nebo preferujeme pobyt za kamny, je třeba říci, že mráz není náš nepřítel. Dokáže zbavit bolesti zad, lupénky, osteoporózy a dalších zdravotních potíží, jak si lze zkusit při kryoterapii. Samozřejmě co platí v poláriu, kde jste vystrčeni na (suchý) mráz na dvě tři minuty, neplatí pro několikahodinový pobyt na horách v mínus deseti. Na ten je třeba se připravit.

Není kosa jako kosa

Ale pozor, pohled na teploměr ještě nemusí nutně korespondovat s tím, jak se poté budete venku cítit:

  • Může se stát, že vyrazíte na lyže dva dny po sobě a bude vám větší zima hned první den, kdy teploměr ukáže mínus tři. Druhý den neuvěříte, že je venku dokonce mínus patnáct. Pocitově je totiž nejnepříjemnější vlhká zima okolo nuly, kdy navíc fouká vítr.
  • Při lyžování ve velehorách počítejte s tím, že na každých 100 metrů nadmořské výšky klesne teplota přibližně o 0,6 stupně Celsia.
  • Uvidíte-li na teploměru za oknem horské chaty patnáct pod nulou, v nechráněném prostoru se silným větrem může být klidně o dalších deset stupňů méně. Nehledě na to, že počasí na horách se může z hodiny na hodinu prudce změnit – k lepšímu i k horšímu.

Ačkoliv se říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, podle odborníků bychom měli nejen lyžování, ale jakýkoliv sport vynechat při teplotách nižších než patnáct pod nulou. Pro pobyt dětí venku pak platí hranice mínus desíti stupňů. Ostatně v případě silných mrazů se ruší i závody světového poháru.

Jak se v zimě obléknout? Buďte cibule

Navlékněte se na sjezdovku jako cibule. Pěkně vrstvu za vrstvou, abyste měli co odkládat a pak zase podle potřeby znovu oblékat a byli schopni přizpůsobit se jakékoliv teplotě. Nic tělo neoslabí, jako když strávíte hodinovou polední pauzu ve vyhřáté restauraci v „plné polní“, zpotíte se a rozehřátí a zvlhlí se vrátíte do zimy.

Jak se v zimě obléknout? Pod bundou byste měli mít vy a samozřejmě i děti minimálně dvě vrstvy. Především funkční prádlo, které udrží tělesné teplo a zároveň odvádí vlhkost. Zapomeňte na bavlněná tílka a košilky! Bavlna je skvělá, ale při lyžování odvedou mnohem lepší práci moderní materiály. A pozor, prádlo musí být obtažené, aby dobře sloužilo. Na ně si pak navlékněte rolák či zateplenou mikinu, které fungují jako „prodloužená ruka“ termoprádla. Nevyplatí se šetřit ani na horní vrstvě, tedy na lyžařské bundě, protože právě ona vás chrání před větrem, mrazem a vodou. Měla by být maximálně voděodolná (vodní sloupec) a prodyšná (odvádět vlhkost).

Lyžování s dědou Mrázem v  zádech aneb jak se v zimě obléknout?

Od pasu dolů vystačíte se dvěma vrstvami. Spodky by opět měly být z funkčního materiálu, přes ně si oblékněte zateplené kalhoty, softshellové nebo z jiného nepromokavého materiálu.

Na funkčním oblečení nešetřete, lyže si vypůjčte

Klíčová je ochrana nohou, rukou a hlavy. Na nohy patří lyžařské ponožky z funkčního materiálu, které musí mít odpovídající velikost (jinak nebudou hřát a odvádět pot tak dokonale, jak mají). Na ruce pak natáhněte zateplené lyžařské rukavice, opět správné velikosti. V mrazech raději sáhněte po palčácích, které udržují teplo lépe než ty prstové (prodává se však i kombinace obojího).

Pokud trpíte na zmrzlé ruce nebo nohy, investujte do vyhřívaných rukavic s topnými tělísky na baterii či vyhřívaných ponožek nebo vložek do lyžáků. A protože bez rukavic a čepice ztrácíme až polovinu tělesného tepla, nezapomeňte na kvalitní kuklu pod lyžařskou přilbu, která vám v případě potřeby zakryje celý obličej.

Kvalitní a funkční oblečení je pro lyžaře, který si chce na sjezdovce užívat za každého počasí, alfou a omegou. Jistě, dobré lyže a padnoucí přezkáče jsou stejně nezbytné, ale upřímně řečeno, ty si na rozdíl od oblečení můžete za slušný peníz vypůjčit. Například v síti prodejen a půjčoven Happy Sport vás přijde lyžařský set (lyže pro pokročilé až experty, boty a hole) na 2790 korun na sezónu a dětský lyžařský komplet (lyže, boty, hole plus zdarma helma) na 1890 korun. Dostanete do ruky oservisované lyže a ještě máte jeden servis během sezóny zdarma, takže s nimi nebudete mít žádné starosti. Dětské vybavení navíc můžete přijít vyměnit za větší, pokud vaše dítě nečekaně povyroste.

Pijte jako duha, ale svařák až večer

Nezapomeňte se postarat také o obličej, který jako jediný zůstává v mrazu, větru a na slunci nechráněný a hrozí mu podráždění v podobě pálení, zrudnutí a tvorbě šupinek. Nebojte se hydratačních krémů (voda obsažená v krému vám opravdu v pleti nezamrzne a kůže opravdu nepopraská, je to jen mýtus!), ale kupte si nějaký s hutnější texturou, která pokožku vyživí i ochrání.

Tak, ještě natřít rty vazelínou nebo ochranným balzámem a jste připraveni! Čeká vás lyžování na promrzlém sněhu, na kterém to pofičí. Žádné protivné nahrnuté boule rozbředlého sněhu, zato pořádná rychlost. Takže pozor na pády, mohou být hodně tvrdé!

A i když se budete pekelně soustředit na sportování, nezapomeňte pozorně sledovat reakce těla (vašeho a ještě víc vašich dětí). Pokud si všimnete znecitlivění kterékoliv části, hned se vydejte do tepla nejbližšího bufetu nebo restaurace.

Čímž se dostáváme k pitnému režimu, který bychom měli dodržovat po celý rok a tedy i v zimě – přestože nemáme pocit žízně. I při pobytu v zamrzlých horách odborníci doporučují vypít dva litry tekutin - už jen proto, že tekutiny dokážou podpořit náš termoregulační systém, jenž dostává při přechodech z tepla do zimy a zpátky zabrat. Nejde o to nalít do sebe po večeři litr a půl na ex, ale je důležité pít po troškách během celého dne.

Nejlepší je teplý čaj (klidně i zelený nebo slabý černý), může být i slazený, nebo minerálka, ale nikdy ne alkohol. Svařák, grog nebo punči si můžeme dát po lyžování nebo večer v chatě, ale určitě ne přes den, kdy se chystáme znovu do mrazu. Proč? Protože sice zahřeje, ale roztahuje cévy, takže všechno teplo z těla rychle odvede pryč.

Otužování pomůže snášet mráz i vedra

Po celodenním pobytu v zimě se neváhejte naložit do vyhřívaného bazénu, vířivky, poseďte si v sauně. A jestli další den místo lyží vyhraje krb, vyhřátá postel a víno, nevyčítejte si to. Koukat se na zasněžené hory skrze sklo s mrazivými květy je také krásné!

A chcete-li příští rok organismus na extrémní teploty připravit, začněte se na podzim pravidelně otužovat. Spěte ve větrané místnosti, pravidelně choďte do sauny, sprchujte se studenou vodou. Málo se ví, že otužování pomáhá organismu vyrovnat se i s opačným extrémem, tedy i velkým horkem.

Autor:
Témata: restaurace

Nejčtenější

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Značka smartphonů Honor na náš trh uvedla trhák střední třídy. Honor 7S je v současnosti nejmenším Honor modelem vůbec...

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Kdo ovládne finále? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Francie vs. Chorvatsko

Je tady netrpělivě očekávaný vrchol! Kdo ovládne finále MS 2018? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si...

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Další z rubriky

Cyklovýlet pro každého aneb série společných cyklovyjížděk

Cyklovýlet pro každého aneb série společných cyklovyjížděk

Pravděpodobně to znáte. Venku hezké počasí, ideální podmínky pro kolo, ale vaši nejbližší nemají čas či energii a vám...

Cestování v srpnu je nejrizikovější z celé letní sezony

Srpen je nejrizikovějším měsícem letní sezony

Zájem Čechů o zahraniční dovolenou v posledních dvou letech rekordně roste. ERV Evropská pojišťovna meziročně eviduje...

Jak si pojistit poklidnou dovolenou?

Jak si pojistit poklidnou dovolenou?

Před odjezdem do zahraničí je vždycky spousta věcí, co je třeba zařídit. A čím více osob vyráží na cesty, tím musí být...

Najdete na iDNES.cz