Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litobal sází na přírodu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vejce, nebo slepice? Být, či nebýt? Igelit, nebo papír? Zapeklité otázky, že? Zatímco první dvě zaměstnávají nejlepší mozky světa už po celá staletí, poslední svár se zrodil až na konci minulého století a v současnosti jej řeší třeba i europoslanci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Elegantní, ekologické a ekonomické - takové jsou papírové tašky společnosti Litobal | foto: LITOBAL

A jak se na bitvu mezi papírovými a igelitovými obaly dívá moravskobudějovická společnost Litobal? Její byznys stojí na papíru, takže by bylo nejspíš na místě nasázet pod sebe moře argumentů hovořících ve prospěch papírových tašek, sáčků a kartonových krabic.

Jenže Litobal rád hraje fér. Nebudeme proto zastírat, že podle některých studií samotná výroba igelitových obalů je k životnímu prostředí šetrnější než výroba papíru. Je tu však jeden háček. Opravdu velké, komplexní a hlavně nezávislé studie totiž dosud schází. Vsaďme proto na selský rozum a podívejme se na souboj igelitu a papíru z pozice obyčejného smrtelníka.

Ropa versus dřevo

Co tedy hraje do karet papírovým obalům? Mezi hlavní přednosti papírových sáčků či tašek se jednoznačně řadí to, že jsou vyráběny z obnovitelných surovin – zjednodušeně řečeno ze dřeva. A toho aspoň v České republice každoročně přibývá více, než se vytěží. To samozřejmě těší i Litobal. Nechce totiž být svědkem bezhlavé likvidace lesů, které známe z jiných oblastí světa. Proto je také zapojen do systému udržitelnosti hospodaření lesních zdrojů – PEFC, jak se můžete přesvědčit na www.litobal.cz.

Litobal sází na přírodu

Papírové tašky s potiskem zmagnetizují oči kolemjdoucích. foto: LITOBAL

A jak si vede igelit? Hlavní surovinou pro jeho výrobu je ropa. Tedy surovina neobnovitelná. Až ji jednou všechnu vytěžíme, novou nezasadíme. Strom ano.

Rok, nebo staletí?

Zatímco při hodnocení zátěže životního prostředí při výrobě surovin můžeme být na vážkách, následné zpracování použitých obalů vyznívá jednoznačně ve prospěch papírových tašek a sáčků. Neznečistěný papír lze recyklovat. Papírové obaly bez potisku můžete dokonce rovnou kompostovat. Nejvíce bychom ale chtěli poukázat na to, co se děje, když se obaly omylem zatoulají do přírody.

Pokud skončí v přírodě takzvaný igeliťák, bude ji hyzdit několik dalších století. Oproti tomu papírový sáček se rozloží do jednoho roku. Ještě fatálnější následky mají odváté igelitové obaly, které pozře zvěř. Následné komplikace mohou vést až k uhynutí zvířete. Když si na igelitu „pochutná“ vodní živočich, můžeme následky pocítit doslova na vlastní kůži, protože maso tohoto tvora bude obsahovat mikročástice, které mohou způsobit rakovinu.

Dámu s igelitkou nepotkáte

Kromě ekologického souboje se nabízí srovnání sil na dalších frontách. Třeba estetické hledisko vyznívá jasně pro papírové obaly. A to po stránce vizuální, sluchové i hmatové. Ono, ruku na srdce: Kolikrát jste v západní Evropě potkali na ulici dámu s igelitkou?

Litobal sází na přírodu

Svět není černobílý. Barevné papírové tašky ho rozzáří. foto: LITOBAL

S igelitovými obaly je potíž i v případě, že do nich vložíte čerstvé pečivo. Jistě jste již sami zjistili, že se dobrota, kterou jste si vybrali, zapaří. Naproti tomu v papírovém sáčku vaše pečivo dýchá.

U pultů s pečivem se ale naštěstí stále častěji objevují papírové sáčky. Navíc igelitové tašky se u pokladen již nerozdávají zdarma jak na běžícím pásu. To s povděkem kvituje také Litobal. Nejen z pozice výrobce papírových obalů, ale také z pohledu lidi, kterým není jedno, v jakém stavu zde zanechají planetu dalším generacím.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Vyjednávání v TPCA intenzívně probíhá již od října. Ke shodě zatím ve většině požadavků odborů nedošlo. Stávající...

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Jak si zajistit šance na lepší pozici a vyšší platové ohodnocení v průběhu několika měsíců? Pokud patříte k hráčům na...

Najdete na iDNES.cz