Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Oblíbený slovenský region nedaleko českých hranic se pyšní nádhernou členitou krajinou, aquaparky se skvělými atrakcemi, lanovkami a výtečnou tradiční kuchyní. Pro Liptov je ale typická ještě jedna věc – bohatý výběr cyklotras a turistické výlety po těch nejzajímavějších místech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů | foto: Liptov

Spousta českých turistů se během roku vydává do léty osvědčených míst na Slovensku především za koupáním. Nadcházející podzim je ale nejlepší dobou pro turistické výlety. Krásy regionu Liptov se dají poznávat také dalším pohodovým způsobem. Už jste si někdy vyjeli například z Liptovského Mikuláše do Jánské doliny na kole? Svůj bicykl s sebou ale nutně vozit nemusíte, dá se tu i půjčit.

Mobilní aplikace LIPTOV vám skvěle pomůže plánovat výlety

Po tropických letních prázdninách nyní přichází pro sport mnohem příjemnější počasí. Babí léto, kdy už není venku tak horko, je pro turistiku i cyklistiku ideální období. Proto by se měla využít každá příležitost, kdy můžete být v přírodě. Vychutnejte si procházku po horách i údolích. Velký kus liptovské krajiny se dá poznat také na kole či elektrokole. Taková jízda s výhledem na štíty hor je skutečný zážitek, který vás dokáže pozitivně naladit. Terén se dá přizpůsobit podle vaší zdatnosti a nálady – najdete tu trasy náročnější i oddechové. Navíc díky nově spuštěné mobilní aplikací LIPTOV se vám nemůže stát, že byste zabloudili. Tento chytrý pomocník vám poskytuje širokou nabídku map, upozorňuje na největší atrakce regionu a aktualizuje informace v reálném čase při spuštění aplikace. S její pomocí můžete také nahrávat svoji vlastní trasu – trajektorii, převýšení, trvání či vzdálenost.

Webová mobilní aplikace zobrazuje interaktivní mapy s velkým množstvím informací o atrakcích, trasách a prohlídkách v okolí. Návštěvníkům Liptova poradí kdy, kde a co se dá v tomto regionu dělat během celého roku. Najdete v ní velké množství turistických a cyklistických tras, informace o lanovkách, bazénech, restauracích, ubytování, dopravě a podobně. Aplikace je volně dostupná přes App Store (IOS) a Google Play (Android) a pracuje s tzv. Geo-fence funkcí. V případě zájmu může uživatele upozornit, že se v jeho okolí nachází něco zajímavého, pokud se k dané atrakci přiblíží na určitou vzdálenost. Tato funkce je aktivní i v případě, že aplikaci právě nepoužívá. Outdoorová mapa je k dispozici také na mapa.visitliptov.sk.

Zkušení cyklisté, kteří se potřebují zorientovat v terénu a nechtějí se spoléhat pouze na aplikaci v telefonu, seženou v Liptově také kompletní mapu značených cyklotras. K dostání je u partnerských ubytovatelů, případně v infocentru za symbolickou cenu.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: V pozadí Kriváň

Rodinný výlet Jánskou dolinou

Výlety na kole vás pokaždé naučí něco nového o jednom z nejkrásnějších regionů Slovenska. A pokud se rozhodnete cestovat i s dětmi, povede se vám je na chvíli odpoutat od mobilu nebo počítače a ukázat jim mnohem prospěšnější zábavu na čerstvém vzduchu. Cykloregion Liptov je na rodinné volnočasové aktivity velmi dobře připravený. Jednu z nejkrásnějších a zároveň nejbezpečnějších cyklotras bez automobilového provozu najdete v Jánské dolině. Na chráněném území Nízkých Tater se nachází rozsáhlý systém jeskyní, které můžete po cestě potkat. Přírodní rozmanitost této doliny každoročně okouzlí velké množství turistů, kteří se sem s radostí vracejí.

Vybrat cyklotrasu pro rodiny s menšími dětmi není jednoduché, protože liptovský region je poměrně hornatý. Proto připravil pro turisty mapu dětských a rodinných cyklotras, které vedou krásnými dolinami s minimálním převýšením, sníženou nebo žádnou dopravou a samozřejmě s nějakou zajímavostí, která by se dětem líbila. Mapu těchto cyklotras najdete na http://visitliptov.sk/foto/Cyklo/Cyklomapa_deti_A3.pdf.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Za památkami i přírodními divy v sedle kola

Nejlepší je, když můžete po cestě potkávat spoustu zajímavostí, jako například na 70 kilometrech tematické cyklotrasy Pribylina-Vlkolínec. Vede napříč Liptovem do podhůří Nízkych Tater a nabízí nádherné výhledy na scenérii Západních Tater, Liptovskou Maru a celou Liptovskou kotlinu. Začíná v přírodní rezervaci Vlkolínec, která je díky své lidové architektuře jednou z památek UNESCO, a končí v Múzeu Liptovskej dediny v Pribylině.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Vlkolínec

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Vlkolínec

Na této trase mohou cyklisté poznat minimálně 15 zajímavých míst, u kterých se vyplatí sesednout z kola a oddechnout si. Jsou to jednak významné kulturní památky jako dřevěný kostel ve Sv. Kríži, františkánský klášterní komplex v Okoličném, či muzeum Vavrišovskej bitky. Na svoje si přijdou nejen vyznavači sportu, ale i ti, kdo se chtějí o regionu dozvědět víc, případně si odpočinout v přírodě. Na trase se nachází nespočet osvěžujících horských pramenů a také termální prameny v Liptovském Jánu, ve kterých můžete relaxovat. Více možností a informací ohledně cyklotras najdete na stránkách mapa.visitliptov.sk.

V regionu Liptov můžete vyzkoušet i tematické vyjížďky na kole. Nejedná se o značené cyklotrasy, ale spíše o tipy, kde se dá po cestě navštívit řada turistických lákadel. Například výlet „Keltské putovanie“ začíná v Bešeňové, která je známá svým aquaparkem Gino Paradise a termálními prameny. Dále uvidíte Bešeňovské travertíny neboli vápencovou kaskádu, po které stéká minerální voda. Po cestě můžete obdivovat také výhled na vodní nádrž Liptovská Mara a navštívit archeoskanzen keltské kultury Havránok. Více takových tipů najdete na http://www.visitliptov.sk/sk/co-vidiet-zazit/cykloregion.

Pokud vás lákají náročnější ryze horské stezky a hřebenovky, vyzkoušejte třeba nově zpřístupněné cyklotrasy v Nízkých Tatrách. Pro ty, kdo mají rádi rychlou jízdu plnou adrenalinu, fungují v Liptově také dva profesionální bikeparky s různými trasami určenými zkušeným i začínajícím bikerům. Máte-li chuť vyzkoušet nějaký závod, přijeďte si poměřit síly v různých horských časovkách jako je například Vlkolínský drapák.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Bike park Jasná

Foto: Bike park Jasná

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Bike park Malinovo

Foto: Bike park Malinovo

Liptovské hory i doliny čekají na zvídavé turisty

I prostřednictvím staré dobré turistiky se dá poznat nespočet nových míst. Na podzim se lesy zahalí do pestrých barev a také počasí je stálejší. Využijte aktuálních zvýhodněných balíčků na víkendové ubytování a přijeďte za pohodovými toulkami. Napříč liptovským regionem vedou stovky kilometrů značených chodníků a podmínky pro pěší putování se každoročně zlepšují. Po cestě vás čekají útulné horské chaty s výborným občerstvením, moderní lanovky, příroda tří národních parků a báječné výhledy. Délka a členitost zdejšího terénu dokáže uspokojit i ty nejnáročnější turisty. Neopakovatelné zážitky nabízejí hlavně výstupy na známé vyhlídkové dominanty Ďumbier, Bystrou, Velký Choč, nebo také Baranec, Salatín či Poludnicu. Náročnější turisté mohou zdolávat impozantní hřebenové túry v Nízkých Tatrách a Velké Fatře. Svůj nezaměnitelný ráz mají také liptovské doliny – Prosiecká, Kvačianská, Jánská i Demänovská, kterou proslavily pozoruhodné jeskyně.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Chopok
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Chopok v pozadí
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Určitě se vám bude líbit také krásný výlet za svěžím horským vzduchem a léčivým koupáním, které vám poskytne Kúpele Lúčky Aqua Vital Park. Přímo v srdci obce Lúčky se nachází nádherný 12metrový vodopád, hýřící modrozelenými odstíny. Pokračovat můžete na Veľký Choč nebo na zříceninu Liptovského hradu, který je ve výšce téměř tisíc metrů nad mořem nejvýše položeným hradem na Slovensku.

Liptov

Liptov

Nebojte se poznávat tento zelený region prostřednictvím rozmanitých turistických i cyklistických výletů. V Liptově najdete spoustu možností pro zdatné sportovce i pro rodiny s dětmi. S podrobnými mapami a aplikacemi vám už žádný parádní zážitek neuteče.

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Z Prahy do Chorvatska. Rady a tipy na cestu

Z Prahy do Chorvatska: Rady a tipy na cestu

Rozhodli jste se na poslední chvíli, že byste rádi na dovolenou k moři? Chorvatsko je skvělou, a hlavně dostupnou...

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn startuje svoji čtvrtou sezonu

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn

Při svém výletu na Jižní Moravu neopomeňte navštívit malebnou vísku Boskovštejn. Zdejší expozici věnovanou historii...

Objevte Kokořínsko - oblast pískovcových skal a romantických jezírek

Hrad Kokořín

Nestihli jste si o prázdninách pořádně odpočinout? Vydejte se na Kokořínsko, kde rozhodně nemůžete vynechat hrad...

Najdete na iDNES.cz