Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá

  15:00aktualizováno  15:00
Stěhování lidí z měst na venkov se pomalu stává novým trendem. Nikoliv však pozitivním. Hlavním důvodem totiž není touha po vlastním domě se zahradou, jak tomu bylo ještě před několika lety, ale vysoké ceny bytů ve městech. Lidé na ně jednoduše nemají peníze.

Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá| foto: iDNES.cz

Ceny bytů pořád stoupají. Jejich nedostatek, společně s nízkými sazbami hypoték, způsobil novou vlnu stěhování. Ne ale do měst, ale z nich na venkov. Dochází tak k tzv. suburbanizaci. Tento trend, při kterém se lidé stěhují na okraj měst a za jejich hranice, je všeobecně pokládán za negativní jev a stěhování z důvodu nedostupného bydlení jej ještě umocňuje.

Jak se mění ceny bytů v Praze?

Průměrná cena nového bytu v Praze se v druhém čtvrtletí letošního roku vyšplhala na 75 791 korun za metr čtvereční, což je o 15 % více než ve stejném období loňského roku, kdy stál nový byt v průměru 65 992 korun za metr čtvereční. To se promítlo i do cen starších bytů v české metropoli, jejichž průměrná cena v druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 14 % na 76 740 korun za metr čtvereční. Vyplynulo to ze statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Od roku 2001 do roku 2015 přibylo v Praze celkem 120 000 nových obyvatel. Ve Středočeském kraji to však za stejné období bylo 220 000, což je skoro dvojnásobek.

„V poslední době se lidé stěhovali za město díky touze po vlastním domě se zahradou. Nevadilo jim ani dlouhé dojíždění, denní závislost na cestování auty a nedostatečné občanské vybavenosti sídel za městem. V současné době si už řada lidí výhody města uvědomuje, ale nedostatek bytů a jejich ceny bydlení v metropoli celé řadě z nich znemožňují,“ říká architekt Filip Foglar z IPR. Toto stěhování je jak ekonomicky, tak ekologicky méně výhodné pro městskou správu i životní prostředí.

A co Brno?

Velmi podobná situace panuje i v jihomoravské metropoli, kde se trend suburbanizace kvůli rostoucím cenám bydlení také zvyšuje. Na konci 2. čtvrtletí letošního roku stály nové byty v Brně průměrně 61 200 Kč za metr čtvereční. Pro srovnání, za stejný kvartál v předešlém roce byla cena 56 363 Kč za metr čtvereční.

„Kromě vysokých cen bydlení má suburbanizace i další důvody. V předcházejícím období hospodářské recese poklesla poptávka po bytech. To se projevilo jak v poklesu výstavby nových bytů a počtu rekonstruovaných bytů, tak i poklesem počtu připravovaných projektů rezidenční výstavby. Situaci nenahrává ani délka přípravy takovýchto projektů, která trvá ve velkém městě od záměru po vydání stavebního povolení více jak 5 let,“ komentuje situaci v Brně Kateřina Gardoňová z kanceláře primátora města Brna.

Zastavení tohoto negativního trendu záleží hlavně na cenách bytů. Když se podaří schvalovat novou výstavbu rychleji než doposud, mohlo by to přinést tisíce nových bytů ročně. Trh by se tak mohl časem dostatečně nasytit a ceny by mohly začít opět klesat. Do té doby si za nový byt ve městě budeme muset připlatit.

Zdroje: www.iprpraha.cz, ekonomika.idnes.cz, www.hypoindex.cz

Témata: ks-napravo