Umělci, sportovci i senioři. Nadace Preciosa pomáhá všem

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pětadvacet let od svého založení si připomíná Nadace Preciosa, první svého druhu v celé zemi. Podpořila bezpočet projektů, ať už v oblasti kultury, sportu nebo sociální pomoci. Dobrý důvod ohlédnout se za uplynulými roky s ředitelkou nadace Andreou Kroupovou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Umělci, sportovci i senioři. Nadace Preciosa pomáhá všem | foto: Nadace Preciosa

Kdy přesně nadace vznikla?
Byla založena 28. prosince 1993 jako vůbec první firemní nadace v republice. Byla to doba velkých vizí a nadšení, takže nadace se zrodila a až potom se řešilo, jak probíhá třeba vyúčtování nebo jak by se k nadaci měl postavit finanční úřad. Tehdy ani na něco takového neexistovala legislativa. Jedním ze zakladatelů byl ale významný ekonom Věnek Šilhán, mecenáš a filantrop, díky jehož entuziasmu se povedlo provoz nadace dobře rozjet.

Jaké je poslání nadace?
Už z principu se musí věnovat všem v regionu, kterým to pomůže: malým dětem, mládeži, dorostu, umělcům, sportovcům, seniorům a tak dále. Zároveň se nesmí zapomínat ani na to, že jsou jednotlivé případy lidí, kteří potřebují pomoc třeba proto, že se ocitli v tíživé finanční situaci. Už při vzniku nadace jsme se rozhodli, že budeme spíš podporovat systematicky dílčím způsobem větší množství potřebných lidí než se profilovat na nějaké velké samostatné projekty. Těm drobným zas tak moc často nikdo nepomáhá.

Jakým konkrétním způsobem pomáháte?
Nadace Preciosa spravuje pět fondů. Jejich význam se s lety měnil, momentálně je pro nás největší a nejdůležitější fond vzdělávání. Následují fondy zdraví, kultury, sportu a individuální pomoci.

V čem spočívá fond vzdělávání?
Ve fondu vzdělávání podporujeme mateřské, základní, střední školy i Technickou univerzitu. Zaměřujeme se na propagaci sklářství už od útlého věku. Do školek dodáváme komponenty, s nimiž si děti tvůrčím způsobem hrají. Podobné to je na základních školách, kde se pak děti navíc hlásí do různých soutěží a my je oceňujeme. U středních škol bojujeme za zachování technických, potažmo sklářských oborů. Rodiče často považují výrobu skla za neperspektivní a nemají ponětí, že tady stále funguje. To chceme změnit. Pro střední školy a jejich absolventy též pořádáme soutěž Mistr křišťálu, v níž z námi dodaných součástí mladí tvůrci navrhují různé objekty.

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Další na řadě je fond zdraví...
Jím podporujeme různé stacionáře, organizace, které pomáhají postiženým a podobně. Snažíme se přitom, abychom nesuplovali něco, čím má pomáhat stát nebo kraj. S fondem zdraví souvisí také jeden z našich klíčových projektů – pomoc a rozptýlení dlouhodobě nemocných seniorů. Personál léčeben dlouhodobě nemocných, nemocnic či domovů důchodců se sice samozřejmě snaží na maximum, ale přesto s volným časem seniorů nikdo nepracuje. A tak jsme oslovili dobrovolníky. Nyní jich máme čtyřicet a oni v týmech jezdí po léčebnách. Vybavíme je materiálem a oni se seniory tvoří různá díla.

Jak je to s fondem kultury?
Díky němu podporujeme například liberecké Divadlo F. X. Šaldy a v souladu s naší ideou pomáhat těm drobnějším se zaměřujeme i na divadelní spolky v menších obcích v regionu: v Zásadě, Desné, Prysku a podobně.

A co sport?
I v něm je to podobné jako u kulturního fondu. Nic velkého a ohromujícího, ale spíš drobnější pomoc menším, venkovským klubům, ať už to jsou Horní Libchava, Desná nebo třeba Železný Brod. V některých působí třeba i naši zaměstnanci, takže když nás požádají, rádi je také podpoříme. O podporu nás žádají i dobrovolní hasiči. Mimochodem, stává se nám také, že různé organizace a subjekty nestojí o peníze, ale o komponenty nebo hotové výrobky – kupříkladu medaile na nějaké ty turnaje nebo závody.

Zbývá poslední fond.
Fond individuální pomoci je určen těm lidem z regionu, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci. Někdy nám napíší sami, jindy je to zase na doporučení.

Komu, potažmo čemu jste pomohli v roce 2018?
Celkem jsme rozdělili více než osm milionů korun a k tomu ještě značnou částku v nefinančních darech. Celkově to dělá asi osm set darů, přičemž jsme obdrželi asi dvanáct set žádostí. Někteří bohužel nedodrželi podmínky – napsali nám třeba lidé z jiných regionů. Podpořili jsme kromě jiného výstavu v rámci mezinárodního trienále v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie, zaměřili jsme se také na liberecké Divadlo F. X. Šaldy, které se snaží zlepšit akustiku v sále a řeší, zda se vydat moderní anebo tradiční cestou. My jsme jim pomohli, aby si pro vypracování předběžné studie mohli vybrat ty nejlepší. Spolupracujeme též se zámkem Sychrov a díky nám prošla restaurací expozice Zlatý poklad – výstava plastik a šperků z drahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, zlatník František Khynl, který se proslavil za oceánem.

A ze sportu?
V květnu jsme se domluvili s fotbalovým klubem Slovan Liberec a pozvali k nim na stadion menší chlapce z několika malých regionálních klubů. Přijely jich bezmála dvě stovky a nadšeně se proháněli po trávníku, na němž se hraje první liga. Věnovali se jim trenéři Slovanu, nahlédli do kabin, vyzkoušeli si i atmosféru tiskové konference. Byla to velká sláva.

Z jakých zdrojů bere nadace peníze na svůj provoz?
Máme nadační jmění a s ním hospodaříme. Kromě toho přispívají zaměstnanci pravidelně ze svého platu nebo jednorázově, samozřejmě dobrovolně. Navíc jsme před čtyřmi lety přišli s veřejnou sbírkou. Vždy vybereme příběh někoho konkrétního, zpravidla se sociální tématikou, a jemu výtěžek věnujeme. Nijak to ale nemedializujeme, neupozorňujeme na sebe, nesnažíme se, aby veřejnost věděla, komu všemu jsme pomohli, ctíme soukromí našich žadatelů. Jsme spíše neokázalí. 

Lidé si pak mohou každé tři měsíce kupovat za padesát korun takového našeho malého papírového andílka, k němuž je přibalený malý pytlík s křišťálovými kameny. Každý si ho může posléze nazdobit podle svého. Kupují si je lidé, naši zaměstnanci a výborně funguje i spolupráce se Statutárním městem Jablonec. Za ty čtyři roky jsme po těch padesátikorunách vybrali rovný milion. Ostatně, za pětadvacet let existence jsme celkem rozdělili dvě stě padesát milionů.

Co chystáte do budoucna?
Rádi bychom do povědomí lidí víc dostali naši veřejnou sbírku, aby jich přispělo ještě více. Rádi bychom také, aby se nám přihlásili další dobrovolníci, kteří by jezdili do léčeben a ústavů za seniory. Organizace o naše tvořivé dílny mají velký zájem, ale dobrovolníků je stále ještě málo. S tím plánováním do budoucna je to ale celkově ošidné. Spoustu věcí totiž nenaplánujete. Ony najednou přijdou samy.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejpodivnější kryptoměny

Co jsou vlastně ty kryptoměny?

Jaké znáte vedle bitcoinu další kryptoměny? Pojďme se podívat na ty nejpodivnější, které skutečně kolují virtuálním...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

3 otázky pro Facebook Libru

3 otázky pro Facebook Libru

V červnu letošního roku Facebook oznámil, že zahajuje vývoj své kryptoměny Libra. Podle této sociální sítě je cílem...

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží provází výjimečné okamžiky, jakými jsou kulaté narozeniny, výročí, žádosti o ruku nebo vyjádření lásky....

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Je vám líto, že květy z překrásné kytice dříve či později podlehnou zkáze? Co takhle vyzkoušet jednoduché techniky...

Další z rubriky

Krofian: práce s potenciálem

Krofian: práce s potenciálem

Firmu Krofian založil Jakub Krofian v roce 2000. Koupil domů první soustruh, na kterém jako vyučený nástrojař...

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa je českou firmou spjatou s libereckým regionem pupeční šňůrou. Největší sklářská firma v České republice a...

Beko Fresh festival v Liberci už tento pátek a sobotu

Beko Fresh festival v Liberci už tento pátek a sobotu

Sportovní areál Vesec v Liberci otevře v pátek a sobotu 24. a 25. května své brány všem gurmánům a milovníkům dobrého...

Najdete na iDNES.cz