Správný bojovník to nikdy nevzdá

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Adrenalin, síla, údery, boj, zápas krev. Tak to bude vypadat v liberecké HomeCredit aréně v sobotu večer. Uskuteční se zde již čtrnáctý ročník akce Night Of Warriors, která nabídne utkání českých i zahraničních zápasníků. Mezi nimi nebudou chybět ani Jan Malach a Tomáš Penz.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Správný bojovník to nikdy nevzdá | foto: Lukáš Jirkovský

Jde již o čtrnáctý ročník. Byli jste na všech těchto večerech?

Malach: Myslím, že už jsme byli úplně na tom prvním. Ale všech čtrnácti jsme se nezúčastnili, ono by to v podstatě ani dost dobře nešlo, naši přípravu třeba ovlivní různá naše zranění, poranění soupeřů a tak podobně. Okolností, které se do toho vkládají, je celá řada, takže to není tak, že se zúčastníme pokaždé automaticky.

Penz: Já bych to ještě upřesnil v tom smyslu, že Night Of Warriors se pořádá dvakrát do roka, pokaždé na jaře a na podzim. Tudíž jde sice o čtrnáctý ročník, ale je to sedm let. Na všech jsme nebyli, ale na převážné většině ano. Vždycky, když můžeme a jde to, rádi se zúčastníme.

Jak jste se k zápasení dostali?

Penz: Od pěti let se věnuji judu. Když mi bylo osmnáct, dostal jsem na extralize juda nabídku, zda bych se nechtěl zúčastnit zápasů. Hned jsem souhlasil, už odmala jsem byl takový rvavější typ. Jel jsem do Prahy na svůj první zápas, bojovalo se tehdy ve sklepě, bez rukavic, byla to taková divočina. Současná MMA je oproti tomu nebe a dudy, dneska je to opravdový sport. Mimochodem, měl by to být i jeden z olympijských sportů, s čímž rozhodně souhlasím a jsem toho názoru, že na olympiádě si MMA svoje místo určitě zaslouží.

Fotogalerie

Malach: Já jsem se k MMA dostal asi ve čtrnácti nebo patnácti letech, když jsem začínal s klasickým boxem. Přišlo mi, že v boxu málo zápasím, chtěl jsem víc. Začal jsem k tomu tedy ještě s kickboxem a od něj už to byl jen kousek.

Co vás na zápasení baví, přitahuje, vzrušuje?

Malach: Myslím si, že pokud má člověk bojové sporty v sobě, tak i když se třeba věnuje jiným věcem, tak ho to k tomu pořád táhne. MMA je vrchol bojových sportů, není to uměle vyselektované odvětví, kde člověka limitují pravidla – i když v MMA určitá pravidla samozřejmě existují také.

Penz: Pro mě znamená MMA svobodu v zápasu, v boji. Už jen z toho důvodu, že se v tomhle sportu potkávají boxeři, judisti i thaiboxeři.

Jak se podoba MMA za poslední léta proměnila?

Penz: Neuvěřitelně. MMA udělalo šílený pokrok. Nenapadá mě snad žádný jiný sport, který by prošel za relativně krátkou dobu takovým vývojem. Dopomohla tomu řada okolností a třeba i osobnost typu Karlose Vémoly, který přišel z americké Ultimate Fighting Championship na naši scénu, za což mu je třeba rozhodně poděkovat. Poslal MMA do úplně jiných dimenzí. Co se samotného sportu týče, tak před deseti lety šlo o tři techniky, okoukané z Ameriky, zatímco dneska to je plně rozvinuté odvětví v technikách, možnostech, zázemí, zkrátka ve všem.

On je to také poměrně mladý sport...

Penz: To ano. On se pěstuje již delší dobu v Brazílii, Polsku, Americe , Švédsku a dalších místech, ale u nás je boom MMA záležitostí posledních pár let.

Malach: Na to, jak se MMA změnila, se nás někdo ptal už zhruba před třemi lety. A už tehdy jsme se divili, jak jde MMA hrozně rychle nahoru. A teď to nabralo ještě mnohem rychlejší tempo. Třeba ve Spojených státech je to podle mě po americkém fotbalu a baseballu jeden z nejsledovanějších sportů.

Však také není nouze o diváky, že?

Malach: To opravu není. Ja ale s podivem, kolik lidí přijde na zápasy a čekají jen krev a násilí. Ono je to ale jinak a já osobně považuju MMA za vůbec nejtěžší sport na světě. Máte k dispozici třikrát pět minut a je to všechno jen na vás. Nemáte kam utéct, není komu co přihrát, když odbudete přípravu a soupeř vás zmlátí, je to jen a jen vaše záležitost. A lidé poslední dobou začínají zjišťovat, že to není jen bezduché mlácení... i když násilnické excesy některých zápasníků, nedávno třeba Khabib Nurmagomedov, který po zápasu s Conorem McGregorem napadl člověka z týmu svého soupeře, na MMA bohužel vrhají špatné světlo.

Je pravdou, že řada lidí trpí vůči zápasníkům řadou předsudků a považují je jenom za nepříliš inteligentní rváče. Co byste jim vzkázali?

Penz: Že to je úplný nesmysl. Nejde se věnovat sportu na jakékoliv úrovni a být přitom blb. Navíc MMA je s trochou nadsázky něco jako desetiboj, není v něm jen jedna disciplína. Boxeři mají box, zápasníci zápas, ale my máme všechno: judo, box, thaibox a to vše smíchané dohromady. Hlupák by to zkoordinovat nikdy neuměl a rozhodně by nevyhrál.

Malach: Já jsem vystudoval vysokou školu a znám hodně zápasníků, kteří mají také dobré vzdělání. Ono to jde ruku v ruce: abyste se ve sportu někam dostal, musíte mít disciplínu a svědomitě se připravovat. A totéž se aplikuje i při vzdělávání.

Jaké vlastnosti by měl dobrý zápasník mít?

Penz: Zápasníkem se může stát kdokoliv, pokud tedy vyloučíme lidi, kteří nejsou sportovně založení. Nejdůležitější je hlava a srdce. Hlavní je totiž chtít a vytrvat. Tím se opět vracíme k tomu, že lidé, věnující se MMA nemůžou být tupci, kteří umí jen mlátit lidi. Z mého pohledu je nejtěžší je příprava, životospráva. Dobře se stravovat, dávat si pozor na zranění – to je samo o sobě vlastně opravdový souboj. Samotný zápas, to už je v podstatě to nejmenší.

Malach: V MMA si samozřejmě mnohdy sáhnete na dno svých fyzických sil. Právě proto je vyrovnanost v hlavě a srdci a vůle zvládnout a překonat těžkosti tak důležitá. Je také nutné umět zvládat prohry a hlavně se z nich poučit.

Penz: Pokud vás někdo bije deset minut,vy to musíte vydržet a doufat, že to v závěru otočíte. I proto musí být psychika zápasníka silná. Někdo by to mohl zapíchnout po prvních několika ranách, ale správný bojovník a válečník se nikdy nevzdá.

Pochybujete někdy o sobě?

Penz: Ano. Mám za sebou už hodně zápasů, ale stejně pořád pochybuju. Ptám se sám sebe: dodržel jsem, co bylo třeba? Udělal jsem všechno správně? Ale je důležité pochybám nepodléhat a prostě tu hlavu uhlídat, protože jinak by to člověka stáhlo dolů a složil by se z toho.

Herci nebo muzikanti to mají tak, že je třeba trápí různé starosti, ale jakmile se objeví na scéně v záři reflektorů, všechno z nich spadne, přepnou se na úplně jinou úroveň a předvedou jedinečný výkon. Platí to i u zápasníků?

Penz: U mě je to jinak. jak jsem už zmiňoval, zápasu předchází důležitá příprava. A pokud mám nějaké trápení, tak to prostě nejde, protože právě k přípravě je potřeba vnitřní síla a energie. A pokud se přesto rozhodnu zúčastnit se zápasu, tak i on nestojí za nic.

Malach: Co jsem tak vypozoroval, existují dva typy lidí. Jedni jsou v přípravě bezchybní, ale nastoupí pod světla na zápas a jsou poloviční. Jiným to naopak na tréninku třeba tolik nejde, ale ta atmosféra zápasu naostro je nakopne. Je to případ od případu.

Jakým vývojem podle vás MMA projde v dalších letech?

Malach: Výrazně se to celé posouvá směrem k fanouškům, víc, než k zápasníkům – dneska si můžete podle libosti pustit v televizi MMA zápasy českých i světových organizací. Myslím si, že je ale ještě prostor pro posun kvality v oblasti managementu. Třeba v hokeji nebo fotbalu už jsou zažité jisté manažerské postupy a bylo by dobře, kdyby se přenesly i do MMA. Ten sport vyletěl výrazně vzhůru, vyletěly i výplaty zápasníků, ale ještě by to chtělo přizpůsobit tomu i servis a zázemí.

Co byste vzkázali publiku, které se chystá na sobotní zápasy v HomeCredit Aréně?

Malach: Rozhodně bych je pozval na nás dva, ale i na ostatní. Startovní listina je nabitá zajímavými jmény, představí se čeští i zahraniční zápasníci. Night Of Warriors, to je garance kvality.

Penz: Já už jsem víceméně takový veterán, nemám nějaké ambice mířit do světa a podobně. Ale dokud mě budou chtít lidi vidět, nastoupím rád. Dokážu udělat dobrý a tvrdý zápas. Lidi už odpradávna přitahovaly krev a násilí. A to já jim umím dát.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Vaření v pouličním bistru je nový trend. Vyzkoušejte street food

Dalších 17 fotografií v galerii   Nový trend: vyzkoušejte kočovnou školu...

I gastronomie prožívá svoje trendy, snaží se gurmány oslovit netradičním zážitkem. Svůj restart proto zažívá příprava v...

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa je českou firmou spjatou s libereckým regionem pupeční šňůrou. Největší sklářská firma v České republice a...

Na Tanvaldský Špičák rychleji a bezpečněji

Na Tanvaldský Špičák rychleji a bezpečněji

Výrazně pohodlnější a rychlejší doprava na vrchol Tanvaldského Špičáku směrem od Albrechtic v Jizerských horách čeká od...

Najdete na iDNES.cz