Nasbírané zkušenosti ženou Pavla Žura o kus dál

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dvacet let působí jako městský zastupitel, osm let je členem Rady statutárního města Jablonec nad Nisou, nasbíral i zkušenosti v krajské politice a podle něj uzrál čas, aby je zúročil ve vyšších patrech – v Senátu. Řeč je o Pavlu Žurovi, jenž v nepolitickém civilu dokázal během bezmála dvaceti let svého působení v jabloneckém divadle proměnit nevýhodu absence stálého souboru ve výhodu.

Pavel Žur kandiduje do Senátu ČR. | foto: Archiv Pavla Žura

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V jabloneckém stánku kultury je neustále živo a pestro, na představení vybíraná z toho nejlepšího, co česká divadelní a hudební scéna nabízí, se sjíždějí diváci i z dalekého okolí, dokonce i z Prahy. A aby toho nebylo málo, ještě zvládá vychovávat nové a nové generace nastávajících umělců. Dvacet šest let totiž vede Dětský pěvecký soubor Vrabčáci, jež sbírá úspěchy na festivalech po celém světě.

Bez jednoho roku dvacet let je příhodná doba ke zhodnocení, co se vám v divadle povedlo.
Určitě. Není toho málo. Z provinčního divadla se podařila vybudovat Mekka kultury severních Čech. Díky skvěle vybudovaným osobním vztahům, vazbám a především kvalitnímu zázemí se nám daří nabízet divákům pestrou divadelní skladbu, kde své stabilní místo mají již i divadla, která běžně mimo svá domácí prostředí nevyráží. Namátkou můžeme jmenovat například vysoce kvalitní představení Její pastorkyňa v produkci Divadla Na Vinohradech, kde se v hlavní roli představila Dagmar Havlová.

To ale není jediné zvučné jméno…
Rozhodně ne. Můžeme připomenout vystoupení hvězd nejen českého operního nebe, mezi něž se řadí Magdaléna Kožená, Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Peter Dvorský, Štefan Kocán, Gabriela Beňačková. V rychlosti si ještě vzpomenu na klavíristu Ivo Kahánka, houslisty Jaroslava Svěceného, Pavla Šporcla či Václava Hudečka. Nerad bych někoho vynechal, ale těch jmen byla za devatenáctiletou éru opravdu obrovská spousta, třeba hobojista Vilém Veverka. Vystřídaly se tu skutečně ty největší ikony ze všech žánrů kvalitní kultury.

A co ti méně známí?
Tak ti u nás samozřejmě svůj prostor dostávají také. Ať již regionální umělci, kde jinde by měli dostat příležitost než doma? Nebo i teprve začínající – děti a mládež. Podporujeme všechny, kteří se chtějí aktivně účastnit kulturního a společenského života.

Mgr. Pavel Žur

Jablonecký rodák, narozen 5. května 1966.

Po absolvování jabloneckého gymnázia úspěšně zakončil studium učitelství pro 1. stupeň základní školy a hudební výchovu na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.

Devatenáct let řídí Městské divadlo v Jablonci nad Nisou.

Dvacet šest let vede Dětský pěvecký sbor Vrabčáci.

Dvacet let působí jako zastupitel statutárního města Jablonec nad Nisou.

Čtyři roky působil v Zastupitelstvu Libereckého kraje.

V současné době kandiduje do Senátu ČR.

A kdybyste měl ty téměř dvě desítky let shrnout obecně?
Bez nadsázky jsme změnili kulturní tvář Jablonce nad Nisou. Vychovali jsme si skupinu lidí, návštěvníků, kteří si rádi vychutnávají kulturu na té nejvyšší úrovni. Když se tak zamyslím, určitě velký podíl má na zvuku divadla fakt, že jsem dostal dlouhodobou příležitost. Že má divadlo stálé vedení, které se nemění po pár letech. Díky tomu jsme mohli kontinuálně pokračovat v započatých uměleckých projektech a navazovat na ně dalšími úspěšnými. To samozřejmě není jen moje zásluha, takový pokrok by nebyl možný bez divadelního ansámblu, vysoce profesionálního týmu, jež zahrnuje techniky, administrativu, propagaci, dramaturgii a v neposlední řadě také uvaděčky a šatnářky, které jsou dennodenně v přímém kontaktu s návštěvníky a dotváří obraz celého divadla. Rád bych všem svým spolupracovníkům poděkoval za nasazení, s jakým pracují i nad rámec v jiných divadlech běžných povinností.

To máte na mysli již tradiční každoroční festival Město plné tónů?
Mimo jiné. Ale když už jste ho naťukla, tak ano. V jiných divadlech mají přes léto prázdniny, u nás ne. Všichni zajišťujeme hladký chod a průběh festivalu, vzhledem k tomu, že velká část jeho produkce se koná pod širým nebem, sledujeme počasí, operativně hledáme náhradní řešení.

Stojí vám to za to?
Stojí. Je úžasné ohlédnout se za uplynulými ročníky a sledovat, jak chodí čím dál více lidí, jaké se nám donášejí ohlasy, jak jsou lidé spokojení. Podařilo se nám přes letní měsíce oživit jinak až příliš poklidné město, přivést ke kultuře lidi, které by to dříve nenapadlo. Kouzlo Města plného tónů totiž spočívá v tom, že je svou programovou skladbou neuvěřitelně pestré a bez přehánění si v ní každý najde to své. Od dětí přes střední generaci až po seniory, od milovníků vyšší kultury až po vyznavače popového proudu.

Pavel Žur

Dvacet šest let vedete Dětský pěvecký sbor Vrabčáci.
Ano, to je obrovská radost. Kolikrát toho mám nad hlavu, jak se říká, padám na ústa, ale když vidím, s jakým nadšením děti ve sboru k práci přistupují, tak mě to hřeje na srdci. Ohromná vyčerpanost, která čas od času přijde, je vyvážena pocitem dobře odvedené práce. Nejde jen o jejich uměleckou činnost, je to zároveň i výchovná činnost. A je fajn vidět, že se najde ještě spousta dětí, které televizi, počítače a mobily vymění za smysluplnou činnost. A je lhostejné, zda se jedná o pěvecký sbor nebo sport. To vnímám jako velmi důležité. A dětská bezprostřednost a upřímnost je příjemnou stránkou mojí práce. Kromě toho je příjemné vidět také konkrétní výsledky. Například Lenka Konvičková. Ta naším sborem prošla a sbírá jeden úspěch za druhým. Třeba se stala vítězkou pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem nebo se probojovala až do TOP 50 v jedné z řad Superstar. To není málo…

Co za výsledky, které Vrabčáci mají, vlastně stojí?
Kromě přípravy, dramaturgie a nekonečného nácviku koncertů jsou součástí také organizace zájezdů do zahraničí. Byli jsme například i v Mexiku či Americe. Přípravy trvají třeba i půl roku. Musíme je zabezpečit organizačně, finančně a umělecky. Ale vyplatí se to. Dětem to přináší nezapomenutelné zážitky. Ve sboru jde o estetickou činnost, tvořivou aktivitu vyššího řádu. Společně s dětmi vytváříme společenskou hodnotu.

A co vám kromě pocitu z dobře odvedené práce vedení sboru přináší?
Na sboru jsem se vycvičil v manažerských dovednostech. Získával jsem organizační schopnosti, které jsem následně dokázal zúročit i v chodu divadla.

A teď se chystáte zúročit i své politické zkušenosti…
Ano, myslím, že uzrál čas, abych své politické aktivity posunul, jak se říká, o stupeň výše. Rozhodl jsem se kandidovat do Senátu.

Jaké zkušenosti konkrétně máte na mysli?
Od roku 1998 působím jako zastupitel statutárního města Jablonec nad Nisou, kde se od samého začátku věnuji práci v humanitní, logicky kulturní a také sociální a školské oblasti. Tato témata mi jsou blízká, jsem si vědom, že investovat invenci a peníze do volnočasových aktivit dětí má prostě smysl, mělo by to být pro společnost prioritou. To ale znamená, že ať již sport nebo kultura musí být dětem dostupné, respektive finančně pro jejich rodiče. Jsem proto rád, že v právě končícím volebním období se nám na městě podařilo stanovit pravidla pro rozdělování peněz organizacím, které se dětem věnují.

Působil jste i v nějakých konkrétních orgánech?
Ano, ať již ve školské či kulturní komisi nebo v kontrolním výboru. Zde jsem smysluplně mohl využít své odborné zkušenosti, dal jsem velké množství konkrétních podnětů, aby odbory magistrátu fungovaly lépe ve prospěch veřejnosti. Vše souvisí se vším. I to má podíl na stále se zvyšující návštěvnosti našeho divadla a zájmu dětí o pěvecký sbor.

Co Vaše působení v krajské politice? Berete to jako takový mezikrok mezi komunálem a Senátem?
Na Kraji jsem byl čtyři roky, působil jsem ve zdravotním a kulturním výboru. I to byla přínosná zkušenost, která mě posunula dál.

Máte toho na bedrech docela dost. Co Vás vede k tomu, abyste se ještě politicky angažoval? A navíc v ještě větší míře než doposud?
Každý člověk, který má touhu něco změnit, by se měl stát veřejně činným. Nestačí jen o tom mluvit a nadávat na politiky. Taky si myslím, že by do politiky mělo vstupovat více nezávislých osobností. Ty totiž mohou zajistit kontinuitu demokracie.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Přibližně tolik kilometrů, kolik spolykají pneumatiky automobilu na silnici mezi Libercem a Turnovem, je v krajském...

Umělci, sportovci i senioři. Nadace Preciosa pomáhá všem

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Pětadvacet let od svého založení si připomíná Nadace Preciosa, první svého druhu v celé zemi. Podpořila bezpočet...

Krajští silničáři jsou na zimu připraveni. Prověřil je konec října

Krajští silničáři jsou na zimu připraveni. Prověřil je konec října

Ačkoliv letošní podzim nabídl neobvykle dlouhé babí léto, i tak už silničáři na konci října prověřili svoji...

Najdete na iDNES.cz