Modus tvoří nové výrobky vždy s vášní pro dokonalost

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Před bezmála čtvrt stoletím začali s málem a od píky. A před dvěma lety již překročily jejich roční tržby poprvé miliardu korun. Řeč je o firmě Modus, českém výrobci svítidel, která má svůj výrobní závod v České Lípě.

Společnost Modus sází na dlouhodobě dobré vztahy se svými zaměstnanci. | foto: Archiv společnosti Modus

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„V roce 1994 se dalo dohromady šest lidí, kteří měli vizi začít podnikat v oblasti osvětlení. Začalo se s velmi malým kapitálem, firma se rozrůstala postupně. Vydělané peníze byly investovány do rozvoje, do nákupu nových technologií, do personálu. Dnes ročně vyrábíme více než milion kusů svítidel,“ říká Milan Dolejší, jednatel společnosti Modus, spol. s r. o.

Princip rodinné firmy má výhody pro všechny

Jak vysvětluje, fungují na principu rodinné firmy, což je dáno tím, že vedení dohlédne až za několik rohů – neprahne po vlastním rychlém prospěchu a zisku, ale chod společnosti vnímá v dlouhodobém horizontu a má zájem na jejím kontinuálním rozvoji.

Přední český výrobce svítidel v kostce

Společnost Modus je nejenom největším výrobcem osvětlení v České republice, ale řadí se mezi ty největší i v rámci oblastí střední a východní Evropy. Mezi její hlavní portfolio výrobků patří sortiment kancelářských a průmyslových svítidel, ale vyrábí svítidla také pro veřejná osvětlení. K výrobě používá nejmodernějších technologických vymožeností, mezi které se řadí například technologie na laserové dělení plechů, automatické tvarování plechů, drátovací automaty, několik manuálních drátovacích linek, automatické drátovací technologie, automatická lakovna nebo automaty pro osazování LED modulů, kde firma využívá značkové čipy OSRAM a SAMSUNG. Výsledkem spojení moderních technologií a zkušeného personálu je každotýdenní produkce obrovského množství svítidel – pětadvacet tisíc kusů. Ještě důležitější než kvantita je ovšem pro společnost kvalita, proto firma disponuje i několika testovacími zařízeními, kde výrobky prochází zkouškou kvality. Mají proto vlastní laboratoř pro zkoušení a také světelně-technickou laboratoř pro měření světelného toku, teploty chromatičnosti, a v neposlední řadě také křivek svítivost.

Tuto filozofii firmy oceňují zejména její zaměstnanci. A jejím výsledkem je mimo jiné fakt, že ačkoliv spoustu zaměstnavatelů má v současné době potíže sehnat kvalifikované zaměstnance, Modus takové problémy netrápí.

„Nové zaměstnance se nám daří nabírat celkem snadno. Je to dáno dobrou pověstí a tím, že nepatříme svou kulturou mezi nadnárodní automotive firmy, kterých je kolem většina. Jsme česká rodinná firma, která staví na tradicích, vyrábí skvělé a potřebné produkty a váží si svých zaměstnanců. To řada z nich ocení. Aktuálně máme volných jen pár pozic, a to je v regionu, kde je nezaměstnanost pod tři procenta, podle nás velký úspěch. Na trhu práce je například nedostatek elektrotechniků. My jej ale nepociťujeme,“ zní slova Milana Dolejšího jako z říše snů. Zaměstnaneckou situaci by tak Modusu mohla leckterá jiná firma závidět.

Momentálně dává společnost práci zhruba pěti stovkám lidí. V drtivé většině přitom jde o kmenové zaměstnance, agenturní zaměstnanci či brigádníci zde šance nemají. Stejně jako vedení Modusu pracuje na dlouhodobé vizi společnosti, stejně tak pak přistupuje ke svým pracovníkům.

Žádní agenturní pracovníci. Firma sází na dlouhodobé vztahy

„Snažíme se s lidmi pracovat dlouhodobě, chceme mít vzájemný důvěrný vztah, dbáme na oboustrannou spokojenost. Ve výrobním závodě v České Lípě investujeme v posledních letech do automatizace a robotizace, ale ne proto, abychom lidi připravili o práci, ale kvůli ulehčení jejich činností. Aby nemuseli lidé zbytečně vykonávat jednotvárné a těžké práce. Na druhou stranu klademe větší nároky na jejich znalosti a schopnosti. Proto jsme v  tomto roce vybudovali speciální školicí centrum, kde náš interní lektor pořádá školení a tréninky pro naše zaměstnance. Rozvoj pracovníků patří mezi naše hlavní priority,“ pokračuje jednatel.

Ve výrobním závodě v České Lípě investuje Modus v posledních letech do...

Ve výrobním závodě v České Lípě investuje Modus v posledních letech do automatizace a robotizace, ale ne proto, aby lidi připravili o práci, ale kvůli ulehčení jejich činností.

A i díky takovému postoji k zaměstnancům, kteří jej oceňují loajalitou a přístupem k práci, je dnes společnost tam, kde je. V České republice má na trhu vybudovanou silnou pozici, ale firemní zásah je mnohem větší. Český trh spotřebuje zhruba třetinu produkce společnosti, její většinu však exportují především do západní Evropy, zejména do Německa, Finska, Nizozemí.

„Naše výrobky prodáváme přes síť velkoobchodů a v zahraničí dodáváme firmám, které se věnují navrhováním a prodejem osvětlení. Neoslovujeme koncové zákazníky, to za nás dělají naši partneři. My jim nabízíme silnou technickou podporu pro jejich práci,“ vysvětluje Milan Dolejší, a popisuje, co vlastně firma vyrábí: „Naše svítidla mají vysokou užitnou hodnotu. Jsou to převážně svítidla do kanceláří, průmyslových hal, ale i pro veřejné komunikace. V poslední době vytváříme také designová svítidla do bytů a reprezentativních prostorů. Sektor svítidel prochází revolucí. Zářivky jsou nahrazovány LED čipy. V současné době více než polovina vyráběných svítidel jsou s LED.“

Z ničeho až na vrchol – malý zázrak

A to, že z ničeho vyrostla za 23 let velká silná technologicky zaměřená firma, považuje za malý zázrak. Bez cizí pomoci, bez finančních injekcí, se podařilo vybudovat silného hráče na poli exportu a v oblasti zaměstnavatelů. V obou oblastech je společnost Modus na českém trhu ve významném postavení.

Za firemní úspěch považuje jednatel především fakt, že lidem dávají práci, odvádí daně, používají převážně české, popřípadě evropské materiály. Což v době laciných čínských importů není zanedbatelné.

Svítidla společnosti Modus mají vysokou užitnou hodnotu.

Svítidla společnosti Modus mají vysokou užitnou hodnotu.

„Jsme hrdí na náš silný vývoj. Právě skvělé výrobky, které zákazníci potřebují, je klíč k úspěchu. Naši vývojáři a konstruktéři mají pro svou práci k dispozici nejmodernější technické vybavení, jako jsou software, laboratoře, 3D tisk a jiné. Jako velký úspěch považuji také přechod z jednoduché strojařiny na moderní elektrotechnickou výrobu. Dnes si sami osazujeme LED čipy na desky plošných spojů, vyvíjíme velmi inteligentní svítidla se senzory pohybu a denního osvětlení řízené mikročipy,“ říká.

Společnost Modus

A kde vidí budoucnost firmy, kam by měla směřovat? I nadále chtějí vykazovat meziroční nárůsty v obratu. Ve výrobním závodě přirozeně implementují koncept, který je nazýván jako Industry 4.0, čili chytrá továrna. Digitalizují procesy, vytváří online komunikaci mezi stroji a informačním systémem, zavádí online terminály ve skladech a další inovace.

„Neustále s vášní pro dokonalost vytváříme nové výrobky, a těší nás, že úspěch, který mají na trhu, tuto snahu akceleruje,“ uzavírá Milan Dolejší.

Jak šel čas s Modusem

 • 1994 – Založení společnosti dohodou majitelů několika menších firem na společném programu. 
 • 1995 – 1996 - Opuštění filozofie nakupování subdodávek a první úvahy o vlastní výrobě 
 • 1996 – 1997 - První větší investice do vlastní technologie (Děrovací lis LDR25-C) 
 • 1998 – Nákup nemovitostí v České Lípě k vybudování výrobní provozu 
 • 1999 – Zřízení chráněné dílny pro naše spoluobčany se sníženou pracovní schopností 
 • 1999 – Zavedení systému řízení jakosti a získání certifikátu ISO 9001:2000. Certifikace u německé společnosti Dekra Certification GmbH. 
 • 2000 – Nákup nemovitosti pro provozovnu Třebíč 
 • 2004 – Vybudování nového obchodního centra v Jinočanech u Prahy. 
 • 2007 – Zakoupení a přesun výroby do nového výrobního areálu v průmyslové zóně České Lípy. 
 • 2007 – Realizace doposud největších investičních cílů v oblasti moderní výrobní technologie 
 • 2008 - 2011 – Pořízení dalších výrobních technologií pro lepší kvalitu výroby a navýšení kapacity  
 • 2012 - Začínáme psát novou kapitolu společnosti, pořizujeme první osazovací automat na LED čipy, začínáme s vlastní výrobou LED modulů, které následně instalujeme v našich výrobcích 
 • 2013 - Nákup nového děrovací centra Finn-Power 
 • 2014 - Pořízení vlastních svařovacích automatů pro výrobu kovových svítidel s IP65 a některých kancelářských svítidel. 
 • 2015 - Nákup druhého osazovacího stroje na LED moduly 
 • 2015 - Pořízení technologie na zpracovávání plastů - jako jedni z mála výrobců v Evropě produkujeme LED panely kompletně vyrobeny v EU 
 • 2016 - Nákup třetího osazovacího stroje na LED moduly  
 • 2016 - Pořízení nové lakovny 
 • 2017 - Stavíme přístavbu v obchodním oddělení Jinočany (kanceláře a školicí místnost) 
 • 2018 - Příprava na přechod k platformě "Průmysl 4.0" - digitalizace a optimalizace procesů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou.

Společnost Mountfield s příchodem nového roku naservírovala zákazníkům zelenou novinku od světového gigantu v AKU...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Krajští silničáři jsou na zimu připraveni. Prověřil je konec října

Krajští silničáři jsou na zimu připraveni. Prověřil je konec října

Ačkoliv letošní podzim nabídl neobvykle dlouhé babí léto, i tak už silničáři na konci října prověřili svoji...

I druhá provozovna pohřební služby již dýchá intimní atmosférou

I druhá provozovna pohřební služby MEMORIA Liberec již dýchá intimní atmosférou

Nedlouho poté, co Ladislav Kopal otevřel v centru Liberci již druhou provozovnu své pohřební služby, v Husově ulici,...

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Přibližně tolik kilometrů, kolik spolykají pneumatiky automobilu na silnici mezi Libercem a Turnovem, je v krajském...

Najdete na iDNES.cz