Krofian: práce s potenciálem

  0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Firmu Krofian založil Jakub Krofian v roce 2000. Koupil domů první soustruh, na kterém jako vyučený nástrojař realizovat první zakázky. Přes těžké a náročné začátky se mu podařilo vybudovat jedinečnou, ryze českou společnost Krofian CZ, spol. s.r.o.. Ta dnes patří mezi lídry na poli tuzemské průmyslové automatizace a proniká i do zahraničí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Krofian: práce s potenciálem | foto: Krofian

Stres a napětí Jakub Krofian ventiluje každoročním rally závodem do Dakaru. Vůni prachu a pouště miluje a vede si velmi zdatně, každý rok bere účast na Intercontinental Rally především jako odměnu a odreagování od celoroční dřiny.

Svůj skutečný závod prý ale jede úplně někde jinde. Právě v Dobranově, poblíž České Lípy, vyrábí společnost Krofian polo nebo plně automatické a robotické montážní linky, jež šetří a zefektivňují lidskou práci. Složité systémy za desítky milionů korun odtud míří do automobilek, farmaceutických společností i elektrotechnického průmyslu.

„Tady ve firmě jedu svůj hlavní šampionát, tady chci být nejlepší. Mojí touhou je dělat věci lépe a pokud možno dokonale,“ vysvětluje Jakub Krofian s tím, že rally a podnikání mají mnoho společného. Principy jsou podle něj v obou „závodech“ úplně stejné – abyste někam dojeli, musíte nejprve vědět, kde je cíl a jak se k němu dostanete.

Vize

Jako nejdůležitější součást rozvoje firma pokládá Vizi. Mít cíl a směřovat k jasně vytyčenému cíli, který se může měřit a časem vyhodnocovat, z jehož úspěchů a neúspěchů se lze poučit a růst dál.

V loňském roce završila společnost svoji pětiletou Vizi, nazvanou Vize 2018. Její cíle a celkové zhodnocení může kdokoli shlédnout na krátkém youtube videu, kde je znázorněn jak 100% nárůst počtu zaměstnanců, obratu, největších zakázek v daných letech i ostatní aspekty, které k celkové Vizi patřily. Mimo jiné i nová korporátní identita včetně loga a webu, rozšíření vozového parku, vlastní design strojů a nemalé investice do vlastního areálu.

Jedním z mott firmy je investovat do sebe, a tak nákup vybavení a prostor financuje společnost z vlastních zdrojů.

V letošním roce chce Krofian představit koncept na další období, tentokrát Vizi 2023. Zde je cílem především stabilizovat procesy, zefektivnit práci a systém a pracovat na odlišnosti oproti konkurenci.

Krofian: práce s potenciálem

Proces výroby

V Krofianu vzniká vše od prvního náčrtu tužkou a prvního šroubku až po automatické montážní technologie za desítky milionů korun. Vše pod jednou střechou, to je jedno z aktiv firmy.

Šéf konstrukčního týmu Stanislav Koutný, který s Jakubem Krofiánem pracuje už patnáct let, přibližuje celý proces:

,,Přijde-li do firmy poptávka na výrobu jakéhokoli stroje, rozjede se obvyklá mašinerie. Nejprve si nakreslím v ruce, jak by měl stroj vypadat. Má to být třeba karuselové pracoviště s osmi operacemi. (Karusel je speciální stroj, kde se jeho stůl otáčí kolem své osy, jemuž se také říká kolotoč.) Tak si nakreslím jednotlivé díly. Vím, že k tomu bude vibrační podavač, tak ho tam zakomponuji. Musí tam být manipulátor pick and place, tedy uchopovací a upínací stroj, značení, takže nějaký laser. U linky pak bude stát nějaký člověk, operátor, a bude do stroje něco vkládat. Na další stanici může být další podavač s dalšími díly, tukování a mazání dílu a na konci bude výstup dílu na pásovém dopravníku ven ze stroje,“ vysvětluje Stanislav Koutný, který následně na základě tohoto rozvržení odhadne, kolik času na tom stráví konstruktéři, kolik bude stát výroba jednotlivých dílů a podobně, a udělá rozpočet, do kterého započte například i dopravu kamionem či manipulaci s jeřábem; z toho se pak odvine celková cena stroje.

Rozpočet a detailní popis rozložení stroje pak zároveň slouží i jako podklad pro realizaci. Pro potenciálního zájemce se pak vytvoří digitální obrázek stroje bez detailů, aby nikdo nemohl kopírovat, a pokud je klient spokojen, zapojí se do příprav kromě konstruktérů další členové týmu. „Jakmile jsou kompletní výkresy, rozjíždí se výroba. Zároveň se nakupují komponenty, dělají se objednávky a za nějakých 6-8 týdnů se všechno sejde na montážní hale. Konstruktér mezitím dělá na jiných projektech. Mechanik, který to má skládat, si po výrobě všech dílů vše připomene na „schůzce týmu před montáží“ a začne skládat a montovat stroj. Postupně to roste. Dodělává se elektrika, pak přijde programátor, který dovnitř stroje nahraje program. Největší radost máme z toho, když to potom pustíme a funguje to,“ popisuje šéf konstrukčního týmu, který nedávno řešil i jednu velmi netradiční zakázku.

Krofian: práce s potenciálem

Jedna slovinská firma, jež vyrábí světla do automobilů, chtěla co nejvíce zautomatizovat výrobu. Požadavek zněl: zapojit do výroby takzvaného kolaborativního robota, tedy robota, který má spolupracovat s lidmi. „Zapracovali jsme jej do stroje, ale i když vypadá pěkně a funguje, je příliš pomalý. On totiž nesmí ublížit člověku, a tak je velice opatrný. Nakonec ve stroji po zralé úvaze skončil klasický šestiosý robot. Je to však jen otázka myšlení. Postupně se ve výrobě nahrazují i věci, které kdysi dělal člověk rychle a dobře. A dnes, kdy je problém sehnat kvalitní a spolehlivé pracovníky, se uvažuje o zavedení těchto robotů. Najde si to svého zákazníka, ale ještě chvilku to bude trvat,“ vysvětluje Stanislav Koutný, který zmiňuje i další trend – v oblasti výroby automatických a robotických strojů se nehledí už jen na výkon, ale též na kulturu prostředí. Myslí se zkrátka i na lidi, kteří stroje obsluhují. „Po čtyřech hodinách se lidi u strojů mění, aby se nezbláznili. A my se snažíme jim tu dobu celou nějak zpříjemnit. Chceme, aby jim stroj třeba hrál hudbu, aby měl držák na pití s chlazením nebo skříňku na osobní věci, když se zaměstnanci střídají.“

Práce s potenciálem

Firma Krofian si váží loajálních zaměstnanců. V rámci vyhodnocení své pětileté vize sečetla osmnáct kolegů, kteří ve firmě pracují pět let, devět kolegů s desetiletou historií a pět kolegů s patnáctiletou tradicí. Všichni k výročí dostávají dárkový koš a poděkování od vedení společnosti, stejně tak firma blahopřeje k narozeninám či narození dětí.

Krofian: práce s potenciálem

Nové talenty a kolegy do týmu ale Krofian vítá neustále. Zaměstnanci zde mohou růst tak, jak roste celá firma. V rámci firemního „talent managementu“ každý zaměstnanec může přejít na jinou pozici, která ho bude více naplňovat a kde se bude moct realizovat zcela podle svých představ. Není proto divu, že sem odcházejí pracovat třeba lidé z nadnárodních korporací.

Jak říká Jakub Krofián: „My jsme místo pro talenty. Dobré místo, kde stojí za to pracovat a žít.“

Když vidí ruch v montážní či výrobní hale, nejradši by se vrátil do dílny: „Moc mi to chybí. Když něco opravuji doma, vidím to hned. Když udělám rozhodnutí v kanceláři, v lepším případě je to vidět za půl roku.“ Dobře ale ví, kde je nyní jeho místo. „Já jsem tu od toho, abych podal výkon. Jestli budu mít v ruce kladivo, tak s kladivem, jestli v obleku na jednáních, tak na jednáních. Jsem odpovědný kolegům za to, že budou mít zajímavou práci, že tu mohou naplnit svůj talent, že ho budou moct rozvíjet a že budou mít dobré pracovní prostředí. To je moje zodpovědnost a taková je dohoda, kterou spolu máme. A oni za to, že jim tohle všechno zajistím a zaručím, přijdou a tráví tady svůj čas,“ vysvětluje svoji filozofii netradiční šéf, který svoji největší výhodu spatřuje v tom, že zná firmu doslova od prvního do posledního dílu. Ostatně ten první díl pro zákazníka taky sám vyrobil, a tak může být pro své zaměstnance autoritou i partnerem. Ale zároveň jej nikdo nemůže oblafnout třeba oblíbenými českými slovy „tohle nejde“.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejpodivnější kryptoměny

Co jsou vlastně ty kryptoměny?

Jaké znáte vedle bitcoinu další kryptoměny? Pojďme se podívat na ty nejpodivnější, které skutečně kolují virtuálním...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

3 otázky pro Facebook Libru

3 otázky pro Facebook Libru

V červnu letošního roku Facebook oznámil, že zahajuje vývoj své kryptoměny Libra. Podle této sociální sítě je cílem...

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží provází výjimečné okamžiky, jakými jsou kulaté narozeniny, výročí, žádosti o ruku nebo vyjádření lásky....

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Je vám líto, že květy z překrásné kytice dříve či později podlehnou zkáze? Co takhle vyzkoušet jednoduché techniky...

Další z rubriky

Na Tanvaldský Špičák rychleji a bezpečněji

Na Tanvaldský Špičák rychleji a bezpečněji

Výrazně pohodlnější a rychlejší doprava na vrchol Tanvaldského Špičáku směrem od Albrechtic v Jizerských horách čeká od...

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa je českou firmou spjatou s libereckým regionem pupeční šňůrou. Největší sklářská firma v České republice a...

Stavby Severočeské vodárenské společnosti jsou v plném proudu

Stavby Severočeské vodárenské společnosti jsou v plném proudu

Všude, kam se člověk podívá, tak se opravuje, staví, renovuje, buduje, revitalizuje. Nejen řidiči, ale i chodci tak...

Najdete na iDNES.cz