Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Krásné město Ralsko - jedno ze čtyř největších měst v České republice

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vznik obce se datuje od počátku roku 1990 a od roku 2006 dostala obec statut Města. Ve městě Ralsko žije v současné době kolem 2 000 obyvatel v devíti městských částech (Boreček, Horní Krupá, Hradčany, Hvězdov, Jabloneček, Kuřívody, Náhlov, Svébořice, Ploužnice).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Radnice | foto: Město Ralsko

Celková katastrální plocha města je 17.025 ha, z toho 3 % zabírá orná půda. Čtyři pětiny katastrální výměry města jsou porostlé lesem. Rozlohou se Ralsko řadí mezi čtvři největší města v České republice. Dopravní obslužnost na území Ralska: jezdí zde pravidelné autobusové spoje do okolních měst a k 11 kilometrů vzdálenému hlavnímu autobusovému a vlakovému nádraží v Mimoni. Město Ralsko má komunikace druhé a třetí třídy + veřejné komunikace.

Dětské hřiště

Dětské hřiště

Jak už bylo řečeno větší část tvoří příroda a památky, které určitě stojí za prohlédnutí. Mezi zajímavá místa patří například přírodní rezervace Hradčanské rybníky, je to soustava čtyř rybníků s rozlehlými mokřady. Hradčanské stěny jsou skupin zalesněných skal. Skalnatý vrchol kopce Ralsko se suťovými poli. Zde najdeme vzácné rostliny, jako jsou třeba ostřice tlapkatá velkonohá, kapradinka skalní. Ze živočichů zde žijí například tesařík alpský, střevlíci, výr velký, mlok skvrnitý, holub doupňák a muflon. Poblíž rezervace je přírodní památka Vranovské skály, na vrcholu kopce se nachází zřícenina gotického hradu Ralsko asi ze 14. století. Určitě stojí za zmínku i Stohánek, je to zbytek středověkého dřevěného hrádku. Meandry Ploučnice, meandrující neregulovaný tok Ploučnice. Obora Židlov byla založena v roce 2000 na území bývalého vojenského prostoru. Vyskytuje se zde především jelen evropský, k vidění je zde i zubr evropský a muflon.

Ralsko

Ralsko

Mezi památky zde najdete Kostel svatého Havla z druhé poloviny 13. stolení, Renesanční zámek z 16. století a několik pomníčku.

Bývalé vojenské letiště, které se nachází v Hradčanech je vyhledávané především cyklisty, inline bruslaři a pro pořádání různých cvičení a airsoftových her.

Město Ralsko má v každé městské části pro turisty i místní možnost stravování a ubytování. Mezi nejhezčí patří Farma Bažantnice Ploužnice, kde je ubytování ve srubu s tématickým vybavením a vlastní možností stravování (kuchyňka k dispozici). Mezi další můžeme řadit chatu Skelná Huť, srub Židlov v oboře u místní části Ploužnice nebo také Apartamento Bahia v Náhlově.

Kostel sv. Havla v Kuřívodech

Kostel sv. Havla v Kuřívodech

Pro turisty je tu velká škála nabídek na výlet, a to jak pro pěší, tak i cykloturisty nebo vodáky. V okolí Ralska jsou tři půjčovny lodí pro výlety po řece k průrvě Ploučnice přes vrch Ralsko. Jako zázemí pro vodáky slouží v městské části Boreček kemp, který je jimi hojně navštěvovaný. Pro cykloturisty jsou tu nově vytvořené cyklostezky s krásnou krajinou Ralska a okolí. Pro pěší je bývalý vojenský prostor protkán sítí silniček, zpevněných cest a lesních cest s překrásnými Hradčanskými stěnami, vyhlídkou Děvín a mnoho dalších. Pro turisty zde dále působí nezisková organizace „Geopark Ralsko“ jejímž posláním je prezentovat hodnoty a unikátní rysy území Ralska. Vybudovali zde síť naučných stezek a pořádají pravidelné exkurze pro veřejnost. A pro milovníky zvířat je tu i mnoho jízdáren k poznání krásy zdejší přírody z koňského hřbetu. Na Náhlově je možné navštívit Muzeum vystěhovaletství do Brazilie a v Kuřívodech Městské Pyrotechnické muzeum.

Skoro v každé části bylo vybudované hřiště, které je přístupné pro veřejnost. Můžete si zde například přijít zahrát tenis, kopanou apod. Samozřejmě nechybí ani dětská hřiště.

Dětský den

Dětský den

V Ralsku se myslí i na občany. Každoročně se zde pořádají akce pro děti. Jako je například Dětský den, rozloučení s létem, pálení čarodějnic, Halloween, Rozsvícení vánočního stromku atd. Dalšími kulturními akcemi, které v Ralsku již mají svou tradici, jsou Ples města a jednodenní festival blougrassové hudby „Coutry pláž v Hradčanech“.

Město Ralsko vydává každé tři měsíce čtvrtletník s názvem „Dnešní Ralsko“, ve kterém dostane úvodní slovo starosta a místostarosta města. Noviny vždy informují místní obyvatele o změnách a plánovaných záměrech města nebo o tom, co se za poslední dobu povedlo či naopak nepovedlo zrealizovat. Zároveň mají možnost svými články přispět i občané Ralska.

Místní centrum v Ralsku nabízí k prodeji a propagaci města velkou škálu pohlednic z různých místních částí. Ve městě najdete i knihovnu, která je otevřená pro veřejnost každé pondělí od 16:00 do 18:00 hodin.

Dále se město snaží pomáhat i občanům. Máme zde terénní sociální službu, a to prostřednictvím dvou pracovnic. Služba nabízí pomoc a podporu při řešení každodenních problémů a při uplatňování práv a oprávněných zájmů občanů. V praxi konkrétně terénní sociální pracovnice poskytují odborné poradenství při řešení finančních problémů, zadluženosti, problémů v bytové oblasti, ale také např. v insolvenčním řízení, při vyplňování formulářů k žádostem o sociální dávky, hledání zaměstnání a mnohé další. Rodina s dětmi se na terénní pracovnice může obrátit při hledání volnočasových aktivit pro děti, při komunikaci se školou atd. Terénní sociální služba v Ralsku také poskytuje službu veřejného opatrovníka pro osoby omezené ve svéprávnosti.

Hrad Ralsko

Hrad Ralsko

Město se snaží zapojit i občany a udržet krajinu krásnou a čistou, takže každý rok zde probíhá akce „Ukliďme Česko“.

A nakonec nezapomínáme ani na nejstarší občany, kterým chodí vedení města pan starosta Ing. Miloslav Tůma s paní místostarostkou Mgr. Šárkou Kalvovou osobně přát k jubileu s kytičkou a balíčkem dobrot.

  • Nejčtenější

Peníze na bydlení předem? Ať vám už nikdo vaši nemovitost nevyfoukne

Věděli jste, že si můžete zajistit peníze až dva roky předtím, než se vůbec pustíte do hledání nebo do stavby vysněného...

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Kolotoč fotbalových zápasů nejprestižnější klubové soutěže světa se opět roztáčí. Liga mistrů má na programu...

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Obklady z přírodních materiálů mají v moderní architektuře své neopomenutelné místo. Luxusní vzhled, poutavé struktury...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Fenomenální 4TET přiveze do Liberce koncertní verzi

Vokální seskupení 4TET již šestnáct let udivuje diváky neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady svých...

Severočeská voda podporuje mladé vědce

Celkem deset škol v Ústeckém a Libereckém kraji dostalo během října užitečný dárek. Skupina Severočeská voda rozdala...

Město Semily vyhlašuje výběrové řízení

Vyhlášení výběrového řízení na obsazení místa

Jablonecký CK-net a liberecký a-net nabídnou společně vyšší kvalitu

Rychlejší připojení, vyšší stabilita signálu, pohotovější a kvalitnější servis. To jsou hlavní přínosy spojení dvou...

Najdete na iDNES.cz