Krásné město Ralsko - jedno ze čtyř největších měst v České republice

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vznik obce se datuje od počátku roku 1990 a od roku 2006 dostala obec statut Města. Ve městě Ralsko žije v současné době kolem 2 000 obyvatel v devíti městských částech (Boreček, Horní Krupá, Hradčany, Hvězdov, Jabloneček, Kuřívody, Náhlov, Svébořice, Ploužnice).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Radnice | foto: Město Ralsko

Celková katastrální plocha města je 17.025 ha, z toho 3 % zabírá orná půda. Čtyři pětiny katastrální výměry města jsou porostlé lesem. Rozlohou se Ralsko řadí mezi čtvři největší města v České republice. Dopravní obslužnost na území Ralska: jezdí zde pravidelné autobusové spoje do okolních měst a k 11 kilometrů vzdálenému hlavnímu autobusovému a vlakovému nádraží v Mimoni. Město Ralsko má komunikace druhé a třetí třídy + veřejné komunikace.

Dětské hřiště

Dětské hřiště

Jak už bylo řečeno větší část tvoří příroda a památky, které určitě stojí za prohlédnutí. Mezi zajímavá místa patří například přírodní rezervace Hradčanské rybníky, je to soustava čtyř rybníků s rozlehlými mokřady. Hradčanské stěny jsou skupin zalesněných skal. Skalnatý vrchol kopce Ralsko se suťovými poli. Zde najdeme vzácné rostliny, jako jsou třeba ostřice tlapkatá velkonohá, kapradinka skalní. Ze živočichů zde žijí například tesařík alpský, střevlíci, výr velký, mlok skvrnitý, holub doupňák a muflon. Poblíž rezervace je přírodní památka Vranovské skály, na vrcholu kopce se nachází zřícenina gotického hradu Ralsko asi ze 14. století. Určitě stojí za zmínku i Stohánek, je to zbytek středověkého dřevěného hrádku. Meandry Ploučnice, meandrující neregulovaný tok Ploučnice. Obora Židlov byla založena v roce 2000 na území bývalého vojenského prostoru. Vyskytuje se zde především jelen evropský, k vidění je zde i zubr evropský a muflon.

Ralsko

Ralsko

Mezi památky zde najdete Kostel svatého Havla z druhé poloviny 13. stolení, Renesanční zámek z 16. století a několik pomníčku.

Bývalé vojenské letiště, které se nachází v Hradčanech je vyhledávané především cyklisty, inline bruslaři a pro pořádání různých cvičení a airsoftových her.

Město Ralsko má v každé městské části pro turisty i místní možnost stravování a ubytování. Mezi nejhezčí patří Farma Bažantnice Ploužnice, kde je ubytování ve srubu s tématickým vybavením a vlastní možností stravování (kuchyňka k dispozici). Mezi další můžeme řadit chatu Skelná Huť, srub Židlov v oboře u místní části Ploužnice nebo také Apartamento Bahia v Náhlově.

Kostel sv. Havla v Kuřívodech

Kostel sv. Havla v Kuřívodech

Pro turisty je tu velká škála nabídek na výlet, a to jak pro pěší, tak i cykloturisty nebo vodáky. V okolí Ralska jsou tři půjčovny lodí pro výlety po řece k průrvě Ploučnice přes vrch Ralsko. Jako zázemí pro vodáky slouží v městské části Boreček kemp, který je jimi hojně navštěvovaný. Pro cykloturisty jsou tu nově vytvořené cyklostezky s krásnou krajinou Ralska a okolí. Pro pěší je bývalý vojenský prostor protkán sítí silniček, zpevněných cest a lesních cest s překrásnými Hradčanskými stěnami, vyhlídkou Děvín a mnoho dalších. Pro turisty zde dále působí nezisková organizace „Geopark Ralsko“ jejímž posláním je prezentovat hodnoty a unikátní rysy území Ralska. Vybudovali zde síť naučných stezek a pořádají pravidelné exkurze pro veřejnost. A pro milovníky zvířat je tu i mnoho jízdáren k poznání krásy zdejší přírody z koňského hřbetu. Na Náhlově je možné navštívit Muzeum vystěhovaletství do Brazilie a v Kuřívodech Městské Pyrotechnické muzeum.

Skoro v každé části bylo vybudované hřiště, které je přístupné pro veřejnost. Můžete si zde například přijít zahrát tenis, kopanou apod. Samozřejmě nechybí ani dětská hřiště.

Dětský den

Dětský den

V Ralsku se myslí i na občany. Každoročně se zde pořádají akce pro děti. Jako je například Dětský den, rozloučení s létem, pálení čarodějnic, Halloween, Rozsvícení vánočního stromku atd. Dalšími kulturními akcemi, které v Ralsku již mají svou tradici, jsou Ples města a jednodenní festival blougrassové hudby „Coutry pláž v Hradčanech“.

Město Ralsko vydává každé tři měsíce čtvrtletník s názvem „Dnešní Ralsko“, ve kterém dostane úvodní slovo starosta a místostarosta města. Noviny vždy informují místní obyvatele o změnách a plánovaných záměrech města nebo o tom, co se za poslední dobu povedlo či naopak nepovedlo zrealizovat. Zároveň mají možnost svými články přispět i občané Ralska.

Místní centrum v Ralsku nabízí k prodeji a propagaci města velkou škálu pohlednic z různých místních částí. Ve městě najdete i knihovnu, která je otevřená pro veřejnost každé pondělí od 16:00 do 18:00 hodin.

Dále se město snaží pomáhat i občanům. Máme zde terénní sociální službu, a to prostřednictvím dvou pracovnic. Služba nabízí pomoc a podporu při řešení každodenních problémů a při uplatňování práv a oprávněných zájmů občanů. V praxi konkrétně terénní sociální pracovnice poskytují odborné poradenství při řešení finančních problémů, zadluženosti, problémů v bytové oblasti, ale také např. v insolvenčním řízení, při vyplňování formulářů k žádostem o sociální dávky, hledání zaměstnání a mnohé další. Rodina s dětmi se na terénní pracovnice může obrátit při hledání volnočasových aktivit pro děti, při komunikaci se školou atd. Terénní sociální služba v Ralsku také poskytuje službu veřejného opatrovníka pro osoby omezené ve svéprávnosti.

Hrad Ralsko

Hrad Ralsko

Město se snaží zapojit i občany a udržet krajinu krásnou a čistou, takže každý rok zde probíhá akce „Ukliďme Česko“.

A nakonec nezapomínáme ani na nejstarší občany, kterým chodí vedení města pan starosta Ing. Miloslav Tůma s paní místostarostkou Mgr. Šárkou Kalvovou osobně přát k jubileu s kytičkou a balíčkem dobrot.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa Lighting dodává luxusní svítidla z Čech do celého světa

Preciosa je českou firmou spjatou s libereckým regionem pupeční šňůrou. Největší sklářská firma v České republice a...

Desetina obyvatel planety nemá kvalitní pitnou vodu

Desetina obyvatel planety nemá kvalitní pitnou vodu

O tom, že bezproblémový přístup k vodě není samozřejmost, o stabilním vodohospodářském systému na severu Čech a dalších...

Krásné město Ralsko - jedno ze čtyř největších měst v České republice

Radnice

Vznik obce se datuje od počátku roku 1990 a od roku 2006 dostala obec statut Města. Ve městě Ralsko žije v současné...

Luxor v Liberci bude největším a nejmodernějším knihkupectvím regionu

Luxor v Liberci bude největším a nejmodernějším knihkupectvím regionu

Největší a nejmodernější knihkupectví v regionu právě otevřelo své brány. Milovníky knih potěší Luxor ve druhém patře...

Najdete na iDNES.cz