Příležitost pro liberecké majitelé umění. Startují poradenské dny Dorothea

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Obrazy, kresby, grafiky, ale také starožitné šperky, keramiku, sklo, porcelán či jiné dekorativní předměty. To všechno mají v hledáčku sběratelé umění. Zajímavé předměty se mohou ukrývat i v domácnostech libereckého regionu.

Bohuslav Reynek, Pieta s růžemi, prodáno v aukci Dorothea za 504 tisíc korun. | foto: Archiv aukčního domu Dorotheum

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jenže jak rozpoznat, že jde o vzácné umění, a ne bezcenný kousek za pár korun? Co rozhoduje o úspěchu díla v aukci a kteří umělci patří mezi nejžádanější na trhu? Vlastníci umění z Liberce a okolí si mohou přijít pro radu za experty Dorothea, kteří pro ně pořádají 9. – 10. října poradenské dny v Grandhotelu Zlatý lev.

„Pro sběratele je rozhodující kvalita. To může nahrávat i umění, které není prvoplánovou sázkou na jistotu. V případě výtvarných děl už neslaví úspěch jen známí a „zavedení“ autoři, jako třeba Filla, Špála, Radimský nebo Zrzavý – zájem roste také po umělcích, kteří byli léta opomíjení, jejichž tvorba přitom vyniká originálním rukopisem a špičkovými kvalitami,“ uvádí Dr. Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum. A přitom dodává: „Na vzestupu jsou také autoři tvořící v 2. polovině 20. století.“

Sběratelé chtějí výjimečné umění s příběhem

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Příkladem pozoruhodného umělce, který dlouhé roky zůstával spíše v pozadí zájmu, je básník a výtvarník Bohuslav Reynek. „Autorovy stěžejní grafiky vznikaly za velmi nepříznivých životních okolností – a přesto v sobě ukrývají hlubokou krásu a jakýsi vnitřní klid. Inspiraci pro svou tvorbu nacházel Reynek v přírodě, milovaných zvířatech a v běžných denních činnostech na rodném statku v Petrkově. Jeho práce jsou nezaměnitelné, silně promlouvají k čím dál širší skupině sběratelů,“ podotýká Mária Gálová.

Ceny za umělcovy grafiky rapidně vzrostly už v loňské aukci Dorothea Bohuslav Reynek 99+1, před necelými dvěma týdny ale padl nový rekord. Pieta s růžemi z pozůstalosti po blízké přítelkyni Reynkovy rodiny Anne Marie Beslier se pod kladívkem Dorothea prodala za 504 tisíc korun. Stala se tak nejdražším autorovým dílem v historií českých aukcí.

Poradenské dny Dorothea

KDY: 9. – 10. října 2018
KDE: Grandhotel Zlatý lev v Liberci

Za „znalecký objev“, který rovněž skončil rekordem, považuje Mária Gálová i Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz nadějného umělce, který tragicky zemřel v necelých 30 letech, šel do aukce s cenou 150 tisíc korun. Dražitelé vycítili jedinečnost situace, a nakonec vyšroubovali cenu na finálních 1,92 milionu korun.

Luxusní starožitnosti okouzlují dražitele z celého světa

Nejen výtvarné umění, ale také vzácné šperky, starožitnosti a dekorativní předměty jsou v kurzu. K hitům v dražbách Dorothea patřily například barokní hodiny od londýnského hodináře Claudia du Chesne, dvojice keramických dekorativních mis ze Žitavy z počátku 18. století nebo kubistický kávový servis navržený Pavlem Janákem. Poslední zmiňovaný se vydražil za 340 tisíc korun. Ve většině případů přitom původní majitelé netušili, co ve skutečnosti vlastní.

Claudius Du Chesne: barokní hodiny, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun

Claudius du Chesne, barokní hodiny se zvonkohrou, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun.

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc...

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 340 tisíc korun.

Šance pro Liberecké

Původ díla, atraktivita jeho autora, stav, ve kterém se dochovalo, ale i mnohé další faktory mají vliv na to, jak si dílo povede v aukci. Vlastníci umění z Liberce, kteří by chtěli prověřit potenciál svých „skvostů“ na trhu s uměním, mohou navštívit Dny Dorothea od 9. do 10. října v Grandhotelu Zlatý lev v Gutenbergově ulici. Zkušení znalci jim tu bezplatně posoudí umělecké předměty, odhadnou jejich hodnotu a vybraná díla pak po domluvě s majiteli zařadí do nadcházejících dražeb mezinárodního aukčního domu Dorotheum.

Více na www.dorotheum.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Rokytnice nad Jizerou zve na jarní lyžování se soutěží o zájezd

Rokytnice nad Jizerou zve jarní lyžovačku se soutěží o zájezd!

V březnu se o slovo znovu přihlásila zima a přinesla do Krkonoš čerstvý sníh. Podmínky pro lyžování jsou skvělé,...

Vaření v pouličním bistru je nový trend. Vyzkoušejte street food

Dalších 17 fotografií v galerii   Nový trend: vyzkoušejte kočovnou školu...

I gastronomie prožívá svoje trendy, snaží se gurmány oslovit netradičním zážitkem. Svůj restart proto zažívá příprava v...

Desetina obyvatel planety nemá kvalitní pitnou vodu

Desetina obyvatel planety nemá kvalitní pitnou vodu

O tom, že bezproblémový přístup k vodě není samozřejmost, o stabilním vodohospodářském systému na severu Čech a dalších...

Najdete na iDNES.cz