Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letíme do oblak: ušetříte, když přejdete na cloud computing?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Je cloud computing skutečně vhodný jako náhrada za fyzické servery? Nejlepší je vše bez emocí dobře promyslet a samozřejmě propočítat. Požádali jsme jednoho z našich klientů, aby se podělil o vlastní zkušenost v tomto rozhodování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Casablanca INT - poskytovatel cloudových služeb a provozovatel datacentra | foto: Casablanca INT

Naší společnosti, říkejme jí například Alfa (z konkurenčních důvodů neuvádíme skutečné jméno), končila morální životnost serverové farmy a zároveň i servisní podpora od výrobce serverů. Ideální doba na to posoudit vhodnost či nevhodnost cloud computingu, především s ohledem na finanční stránku věci, která je dnes při těchto strategických rozhodnutích většinou na prvním místě.

Náklady na pořízení a provoz nových fyzických serverů

Pro srovnání výhod a nevýhod fyzických serverů a řešení v cloudu jsme zvolili časové období 3 roky, které je pro obě řešení relevantní.

Náklady na pořízení nové serverové farmy činily 2 450 000 Kč (při pronájmu serverů na 36 měsíců byla úroková sazba 6 % a měsíční pronájem 75 659 Kč; v grafech jsou uvedeny i další varianty financování nákupu fyzických serverů). Roční servisní podpora s výměnou hardware do 8 hodin při 5 % z pořizovací ceny je 10 208 Kč měsíčně.

Pravidelná správa nesouvisející s obsahem byla ze zkušeností u stávajícího řešení v průměru 16 hodin měsíčně, tj. při nákladu na vlastní IT ve výši 8000 Kč a náklady spojené s provozem serverů, zejména jejich napájením, chlazením a IP konektivitou byly 12 000 Kč měsíčně. Celkový měsíční náklad tedy pro variantu fyzických serverů vyšel na 105 867 Kč.

Měsíční náklady na cloud computing

Kalkulace nákladů v cloudu byla daleko jednodušší. Zde jsme řešili pouze kalkulaci stejného výpočetního výkonu. Všechny ostatní věci, jako je pravidelná údržba, zajištění dostupnosti služby, umístění serverů, by za nás řešil provozovatel a tato bezstarostnost, i když není nijak vyčíslena, je určitě dalším výrazným plusem pro cloud computing. Cena identického řešení tedy vyšla na 75 000 Kč. V následujících grafech vidíte srovnání jednotlivých variant. 

Provozní a investiční náklady spojené s provozem řešení
Návratnost investice v měsících v porovnání s cloudem

Provozní a investiční náklady spojené s provozem řešení

Další nespornou výhodou pro cloud computing je jeho elasticita, tj. možnost nafukovat a smršťovat řešení dle potřeb. Díky všem výše uvedeným faktům je tedy jasné, že v tomto případě pro nás byl cloud computing vhodnějším řešením.

Zvolili jsme cloud computing BIG BLUE ONE

Kalkulace našeho cloudového řešení vychází z ceny služby BIG BLUE ONE od společnosti Casablanca, využívající technologii Hewlett Packard CloudSystem Matrix a virtualizační platformu VMware.

Jednou z jejích výhod je rychlost zřízení cloudové služby, která se u automaticky nastavitelných řešení pohybuje v řádech minut, nevyžaduje od koncového uživatele jakýkoliv časový závazek a je účtována po hodinách dle skutečně využitých prostředků.

Samozřejmostí je vysoká úroveň kvality služeb se smluvně garantovanou dostupností, nepřetržitý dohled a zákaznická podpora. To vše s maximálním důrazem na bezpečnost zákaznických dat uložených v nejmodernějších datových centrech společnosti Casablanca.

Autor:
Témata: Casablanca, Cloud

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, kdyby například vaše rozhovory z kanceláře slyšel i někdo další?...

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu.

Televizory osazené panely OLED nabízejí v současnosti nejvyspělejší zobrazovací technologie. Panasonic EZ950 uspokojí i...

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Najdete na iDNES.cz