Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to

  7:00aktualizováno  7:00
Moderní oftalmologie dokáže zázraky. Díky implantaci kvalitních nitroočních čoček mohou dnes pacienti vidět zase jako zamlada - a nebo ještě líp. Ale pozor: není čočka jako čočka a za dokonalý zrak je někdy potřeba si pár tisíc připlatit.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to. | foto: NeoVize

Podle statistik si ale Češi postupně zvykají investovat do kvalitního zraku. Jde o investici na celý život, která se rozhodně vrátí.

Jsou tři druhy operací, při kterých oční chirurgové vyměňují přirozenou oční čočku za čočku umělou:

  1. Operace RLE (Refractive Lens Exchange) - výměna nitrooční čočky za účelem odstranění dioptrií v jakémkoli dospělém věku.
  2. Operace PRELEX (Presbyopic Lens Exchange) – výměna nitrooční čočky za účelem léčby presbyopie, tedy neschopnosti přirozené oční čočky dostatečně zaostřit na čtení, která se projevuje cca po 40. roku života.
  3. Operace šedého zákalu – výměna nitrooční čočky za účelem odstranění šedého zákalu. Jedná se o nejčastější důvod pro nitrooční operace.

„V roce 2015 bylo v České republice provedeno přes 100 tisíc operací šedého zákalu neboli katarakty. To je v podstatě desetinásobek oproti roku 1988,“ říká docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize, a dodává: „Naše populace stárne a šedého zákalu se tím pádem dožívá více a více lidí. Ve věku 65 let má kataraktu v podstatě každý druhý. Nicméně, dobrou zprávou je, že díky moderním postupům je dnes výměna oční čočky rychlou, zcela bezpečnou a bezbolestnou záležitostí. Drtivá většina těchto zákroků je u nás prováděna ambulantně.“

Před dvaceti lety bylo podle České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie (ČSRKCH) ambulantních operací katarakty jen 11%. V ostatních případech byli pacienti po zákroku hospitalizováni i několik dní.

Jak probíhá nitrooční operace?

Přes 98% implantací umělých nitroočních čoček dnes oční chirurgové provádí takzvanou fakoemulzifikací, kdy ultrazvukem rozmělní přirozenou čočku a podtlakovou pumpou ji odsají. Pomocí speciálního injektoru následně do oka vsunou svinutou umělou čočku, která se v oku rozvine. Implantace čočky probíhá skrz 2 až 3mm drobný řez vytvořený pomocí skalpelu. Tento typ zákroku v Česku hradí zdravotní pojišťovny.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to.

Některé oční kliniky nabízejí i operaci asistovanou femtosekundovým laserem LenSx, kdy je skalpel zcela nahrazen laserovým paprskem. Za metodu bez použití skalpelu si pacienti připlatí asi 15 tisíc korun.

Jakou čočku si vybrat?

Volbou operační metody všechno teprve začíná. Klíčovým rozhodnutím je, jakou nitrooční čočku si nechá pacient do oka implantovat. Vydrží totiž v oku po celý život, a proto se vyplatí výběr nitrooční čočky pořádně zvážit. Je hned několik možností:

1) Monofokální čočky – zlepšují vidění na jednu vzdálenost, tedy buď na blízko, a nebo do dálky. Pacient si před operací zvolí, zda chce po zákroku vidět bez brýlí na čtení nebo do dálky. Pro ostré vidění na druhou vzdálenost bude muset používat brýle. Operace šedého zákalu s implantací monofokálních sférických čoček jsou v České republice plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Řešení bez doplatku volí přibližně 30% pacientů s šedým zákalem.

Pokud si však pacient připlatí 3 a půl tisíce korun, může si nechat implantovat monofokální čočky s asférickou úpravou. Ty také korigují dioptrie na jednu vzdálenost, ale k tomu ještě zlepšují vidění za zhoršených světelných podmínek, tedy třeba za šera či v mlze.

Za příplatek asi 8 tisíc korun jsou k mání monofokální čočky torické, které ještě navíc korigují astigmatismus.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to.

2) Bifokální (nebo také multifokální) čočky – zlepšují vidění na dvě ohniskové vzdálenosti, tedy na čtení i do dálky. Asférická úprava pro lepší vidění za šera je u bifokálních čoček samozřejmostí.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to.

3) Trifokální čočky – jsou to nejlepší, co moderní oftalmologie nabízí. Mají stejné vlastnosti jako bifokální čočky, ale navíc ještě korigují i vidění na střední vzdálenost, tedy například na obrazovku počítače. Jsou tedy ideální pro ty, kdo tráví hodně času u počítače a nechtějí se trápit střídáním brýlí na různé činnosti a vzdálenosti.

Lepší zrak je možné koupit. A vyplatí se to.

U bifokálních a trifokálních čoček se doplatky pohybují mezi 15 a 30 tisíci korun. Tyto čočky implantují oční chirurgové asi při 3% operací šedého zákalu. Podle primářky Oční kliniky NeoVize, docentky Šárky Skorkovské, která se nitroočním operacím věnuje již více než 20 let, si poslední dobou Češi sále více uvědomují, že zrak je to poslední, na čem by měli šetřit. „Více a více pacientů se chce při jedné operaci zbavit současně šedého zákalu i dioptrií. Lidé už nechtějí ztrácet čas neustálým hledáním a střídáním brýlí do dálky, na čtení a na počítač. Spousta pacientů žije i ve vyšším věku velmi aktivním životem: cestují, sportují, pracují na počítači, luští křížovky, a prostě chtějí fungovat bez brýlí,“ uzavírá MUDr. Skorkovská.

Více na www.neovize.cz

Autor:
Témata: Šedý zákal

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod.

Jak poznat dobrou českou prodejnu, která nabízí kvalitní potraviny, domácí produkci i vysoký standard služeb? Orientaci...

Nebojte se agenturního zaměstnávání

Nebojte se agenturního zaměstnávání, u správných agentur dostanete stejné...

Personální agentury již nepomáhají lidem jen při hledání zaměstnání. S vývojem trhu práce a také s rostoucími nároky na...

Najdete na iDNES.cz