Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

LED žárovky: nový, velmi úsporný a moderní zdroj světla

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Klasické žárovky končí a jsou příliš energeticky náročné. To zaznívá z hlavního města Evropské unie. Od vymýcení žárovek prověřených staletími z našich lustrů a lamp si Evropská unie slibuje snížení světové spotřeby elektrické energie a tím pádem i zefektivnění ochrany klimatu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

LED pásky | foto: unu

Dnes si již nekoupíte žárovku nad 75W a v roce 2012 už i s nižším výkonem. Nahradit je mají nové moderní a hlavně úsporné zdroje světla.

Nové trendy dávají velký prostor LED žárovkám díky svým skvělým vlastnostem úspory, velikosti, různého tvaru a stále se rozšiřující nabídce zvyšování výkonu. Obrovskou výhodou oproti jiným úsporným zdrojům je to, že jsou stále studené, nevadí jim opakované zapínání a svítí plnou intenzitou ihned po rozsvícení.

LED B60 a C35

Napájení LED žárovek

Je to sice odborný výraz a ani nevím jestli rozeznáte rozdíl mezi napájením síťovým 230V a bezpečným napájením 12V. Proto vám chci jednoduše popsat rozdíl napájení a patic žárovek, možnosti použití a výhod.

Napájení 230V je klasický rozvod elektrické sítě v domácnosti. Všechny klasické žárovky se závitem E27 a malým (tzv. miňonkovým) závitem E14 jsou napájeny 230V a pro přímé nahrazení žárovek vám doporučujeme LED žárovky s těmito závity v libovolném tvaru dle možnosti.

Dalším velkým segmentem bytového osvětlení jsou takzvané halogenové bodové podhledové světla (bodovky), které se ovšem liší napájením a to 230V s paticí žárovek GU10 a s napájecím transformátorem 12V pro žárovky o průměru 50mm s paticí MR16 nebo pro žárovky o průměru 35mm s paticí MR11.

Pro všechny druhy halogenových žárovek samozřejmě existuje plnohodnotná náhrada, kdy úspora elektrické energie dosahuje až 95%. Nezanedbatelná je také finanční úspora při výměně žárovek, protože LED žárovky mají oproti klasickým halogenovým žárovkám několikanásobnou životnost.

Proč svítidla na 12V?

V každém bytě existují místa, kde je nutné použít bezpečné 12V napětí jako například koupelny, sprchy, vany, některé venkovní osvětlení, osvětlení u bazénu a podobně. Další velmi praktické použití 12V rozvodu je u objektů napájené solárními panely, u obytných vozů s palubním napětí 12V a také ve vlhkých prostorách skleníků.

LED 54 48 20

Vyplatí se úsporná svítidla?

Jak se ale v této spotřebitelské džungli vyznat? Zdroj světla bychom měli vybírat individuálně pro každé svítidlo v našem bytě. Úsporné zářivky vynikají svou dlouhou životností a při dlouhodobém svícení se vyplatí.

Proti nim však mluví dlouhá zahřívací doba, během níž je omezena intenzita svítivosti, ale i veliké rozměry a náchylnost na časté zapínání, které nám v některých svítidlech nedovolují nahradit klasické či halogenové žárovky právě úspornými zářivkami. To vše ale LED žárovky dokáží nahradit a díky široké nabídce tvarů dokáže i to na co jste s klasickými nebo úspornými zářivkami ani nepomysleli.

Rostoucí segment trhu

LED žárovky − jejich odpůrci sice dříve argumentovali malý výběr typů či nižší intenzitu svitu, na druhou stranu jsou však právě LED žárovky nejrychleji se rozšiřujícím segmentem na trhu se svítidly. Kdo ale není veliký škudlil, může mít i novější typ LED žárovky s vysokou intenzitou svitu, které navíc nevadí časté zapínání a vypínání.

A co víc, povrch takových žárovek je vždy studený, jejich svítivost stále stejná a díky jejich vlastnostem je můžeme bez obav používat i v blízkosti hořlavých materiálů či v rizikových místnostech, například koupelnách. Dnes již segment LED zasahuje široký výběr výkonu od 0,5W až do vysokosvítivé oblasti trhu, kdy LED žárovky dosahují extrémního světla a příkonu 50 – 100W.

To nahrazuje zářivkové i výbojkové pouliční osvětlení. Brzi nastanou doby, kdy osvětlení ulic, parkovišť a průmyslových podniků bude zajištěno segmentem LED. Zatím jsou tito výkonové LED velmi drahé, ale jak nás již volný trh naučil i tito LED žárovky budou časem standardem a i cena bude daleko příznivější.

LED světla

Jak navrhnout osvětlení bytu

Jak už bylo zmíněno, za vyšší intenzitu svitu LED žárovek je třeba si trochu připlatit. Kdo se však naučí svítit efektivně a na hospodárnost bude myslet již při navrhování osvětlení jednotlivých místností, může již nyní vybírat, co si za naspořené peníze koupí. Nejvýhodnější je u nových staveb či rekonstruovaných bytů instalovat dva okruhy rozvodů světla v jedné obytné místnosti, a sice základní a bodové osvětlení místnosti.

Základní osvětlení je v laickém překladu nezbytné minimum pro bezpečný pohyb v místnosti či vykonávání základních potřeb a běžných úkonů. Pro tento účel postačí na plochu o rozloze 20 čtverečních metrů pět až sedm 3W LED žárovek. Bodové či směrové osvětlení nám pak zajistí vysokou intenzitu světla v té části místnosti, kde to zrovna potřebujeme − například při čtení, psaní nebo domácích pracích.

V tomto případě do jednoho prosvětlovacího bodu (nad kuchyňskou linku nebo do našeho oblíbeného čtenářského koutku) instalujeme dvě až tři LED žárovky o výkonu min. 2,5W.

Kde potřebujeme nejvíc světla

Ač se na první pohled může zdát plánování rozmístění jednotlivých zdrojů světla složité, není tomu tak. Stačí se jen trochu zamyslet nad tím, které části místnosti využíváme nejvíce, a výsledek se dostaví. Systém bodového svícení je totiž mnohem efektivnější, než svícení jedním centrálním zdrojem světla, který nám haléře z rozpočtu na elektřinu ukrajuje často úplně zbytečně.

Zde je důkaz: při osvětlení místnosti o dvaceti metrech čtverečných devíti LED žárovkami s výkonem 3W, vychází celkový výkon 27 wattu. To oproti svícení lustrem se čtyřmi žárovkami o celkové spotřebě 300W, znamená až 90% úsporu na energiích! Čísla hovoří ve prospěch LED žárovek i v případě, pokud sáhneme po typech s vyšší intenzitou světla.

Více informací naleznete na www.dstechnik.cz.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Pro jakou podlahu se rozhodnout? Poradíme vám

Pro jakou podlahu se rozhodnout? Poradíme vám!

Výběr podlahy je jedním z klíčových kroků při řešení každého interiéru. Podlaha už není v současnosti považována za...

Sedací soupravy na míru české výroby

Sedací soupravy na míru, česká výroba FY. Pšenčík - Praha

V dnešní konzumní době je na trhu celá řada různě kvalitních sedacích souprav za lákavé nízké ceny. Avšak zásadní...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Najdete na iDNES.cz