Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LED žárovky jsou dnes na nepřekonatelné úrovni

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
LED diody mají bohatou historii a jejich vývoj pokračuje mílovými kroky. Již dnes jsou na nepřekonatelné úrovni a patří jim budoucnost v oblasti osvětlení. Jakou historií si LED žárovky prošly? A kteří významní vynálezci se na jejich objevu podíleli?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

LED žárovka (ilustrační snímek)

LED žárovka (ilustrační snímek) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

LED diody (z anglického Light-Emitting Diode) jsou polovodičové elektronické součástky, které mají schopnost vyzařovat světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardních diod. Jejich oficiální český název je elektroluminiscenční diody, používá se i pojmenování světelné diody nebo slangově ledky.

Používají se v různých zařízeních pro světelnou signalizaci jako jsou kontrolky a displeje a samozřejmě také pro osvětlení.

Budoucnost v oblasti osvětlení

Oproti klasickým žárovkám mají LED žárovky mnoho výhod. Jsou asi desetkrát účinnější a mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie, a to až o 85-90 %. Důvodem je, že ledky nevyzařují téměř žádné teplo a prakticky všechna energie jde do viditelného spektra světla.

LED žárovky mají také extrémně dlouhou životnost, která se pohybuje v rozmezí 25-40 000 hodin, klasická žárovka vydrží pouhých cca 1 000 hodin. LED žárovka tedy vydrží svítit 30-50x déle. Životnost LED žárovek dále prodlužují také moderní materiály, ze kterých se vyrábí.

Další výhodou je, že časem neztrácí na svítivosti jako úsporné žárovky. V porovnání s nimi je také spotřeba LED žárovek přibližně o 35 % nižší.

LED žárovky navíc začnou okamžitě svítit plnou intenzitou a nevadí jim časté zapínání a vypínání nebo nižší teploty. Jsou odolné vůči nárazům a vibracím, díky svým malým rozměrům mohou být osazeny do desky plošných spojů a neobsahují rtuť. Žárovkám tedy v oblasti osvětlení patří budoucnost. Jakou ale prošly minulostí?

Bohatá historie LED žárovek

Převratným v oblasti LED technologií byl rok 1907, kdy britský experimentátor H. J. Round z laboratoře Marconi objevil jev elektroluminiscence.

První LED diodu vytvořil přesně o dvacet let později sovětský vynálezce Oleg Losev. Jeho výzkum byl prezentován v sovětských, německých a britských vědeckých časopisech, ale na praktické využití LED diody nikdo nepřišel ještě několik desetiletí.

V roce 1957 prokázal Rubin Braunstein z americké Rozhlasové korporace, že by mohly být LED diody použity pro komunikaci na krátkou vzdálenost. Vytvořil si jednoduché optické komunikační spojení - hudbu z gramofonu transportoval přes vhodné elektronické zařízení, aby se přizpůsobila GaAs (gallium arsenide) diodě. Následně v určité vzdálenosti detekoval emitované světlo pomocí PbS diody. Tento signál se převedl do audio zesilovače a přehrál v reproduktoru. To byla předzvěst použití LED diod pro optické komunikační aplikace.

První viditelné spektrum LED bylo vyvinuto v roce 1962 Nickem Holonyakem, Jr. při práci ve společnosti General Electric. Jednalo se o červenou luminiscenční diodu (typ GaAsP). První žlutou LED diodu vynalezl v roce 1972 jeho bývalý postgraduální student M. George Craford, který zároveň vylepšil jas červené a červenooranžové.

Boom LED technologií v 80. letech

Rozkvět LED technologie nastal v 80. letech, kdy začaly být komerčně dostupné LED diody různých barev a tvarů. V tomto období se začaly vyrábět také první LED žárovky, které našly uplatnění především jako designová a okrasná svítidla.

První jasně modrou LED diodu a velmi účinnou ledku svítící v rozsahu zeleného spektra (dioda InGaN) vyvinul japonský profesor Shuji Nakamrura v roce 1993. O dva roky později představil a uvedl na trh první LED diodu s bílým světlem vzniklým transformací pomocí luminfluoru.

V roce 2006 byly vyrobeny první světelné diody s účinností 100 lumenů na jeden watt. Takovou hodnotu překonávají pouze plynové výbojky.

První komerční LED žárovky byly používány v drahých zařízeních jako jsou například laboratorní. Do roku 1968 byly viditelné a infračervené LED diody cenově velmi nákladné. V témže roce proběhlo první praktické uplatnění LED diody v kalkulačce HP a později se začaly objevovat i v televizích, rádiích, telefonech a hodinkách. Okolo roku 2009 dochází po zvládnutí mnoha barevných variant k představení prvních opravdu použitelných LED žárovek.

V roce 2010 jsou v laboratorních podmínkách vyvíjeny LED diody se světelnou účinností 250 lumenů na jeden watt. Vývoj pokračuje vpřed mílovými kroky. Za technologii budoucnosti jsou dnes považovány organické světelné diody.

LED žárovky vysoké kvality za příznivou cenu

LED žárovkám patří budoucnost v oblasti osvětlení a již dnes jsou na nepřekonatelné úrovni. Pořiďte si kvalitní osvětlení i vy!

LED osvětlení vysoké kvality představuje na českém trhu značka Mr. LED, která nabízí především světelné zdroje určené pro domácnosti. Její předností je vysoká kvalita a příznivá cena. Na všechny výrobky garantuje 5letou záruku jako jediná na našem trhu.

Mr. LED si klade za cíl rozvíjet trend používání LED technologií v českých domácnostech, který vede ke snížení spotřeby elektrické energie. Osvětlení s technologií LED se právem řadí na první místo v oblasti úsporného opatření.

Více informací o LED technologiích a značce Mr. LED najdete na www.mrled.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupony jsou obchodním nástrojem, který je populární u obou stran. Jak mezi obchodníky, tak i u jejich...

Vylepšete si firemní systémy díky integrovaným datům D&B

Bisnode

Chcete, aby vaše firemní systémy byly opravdu chytré? Potřebujete mít správné informace vždy po ruce? Rádi byste...

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Vložte do rukou svých B2B obchodníků účinnou zbraň! Je čas vidět svůj business z větší perspektivy, přes externí data....

Najdete na iDNES.cz