Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LED žárovky jsou dnes na nepřekonatelné úrovni

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
LED diody mají bohatou historii a jejich vývoj pokračuje mílovými kroky. Již dnes jsou na nepřekonatelné úrovni a patří jim budoucnost v oblasti osvětlení. Jakou historií si LED žárovky prošly? A kteří významní vynálezci se na jejich objevu podíleli?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

LED žárovka (ilustrační snímek)

LED žárovka (ilustrační snímek) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

LED diody (z anglického Light-Emitting Diode) jsou polovodičové elektronické součástky, které mají schopnost vyzařovat světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardních diod. Jejich oficiální český název je elektroluminiscenční diody, používá se i pojmenování světelné diody nebo slangově ledky.

Používají se v různých zařízeních pro světelnou signalizaci jako jsou kontrolky a displeje a samozřejmě také pro osvětlení.

Budoucnost v oblasti osvětlení

Oproti klasickým žárovkám mají LED žárovky mnoho výhod. Jsou asi desetkrát účinnější a mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie, a to až o 85-90 %. Důvodem je, že ledky nevyzařují téměř žádné teplo a prakticky všechna energie jde do viditelného spektra světla.

LED žárovky mají také extrémně dlouhou životnost, která se pohybuje v rozmezí 25-40 000 hodin, klasická žárovka vydrží pouhých cca 1 000 hodin. LED žárovka tedy vydrží svítit 30-50x déle. Životnost LED žárovek dále prodlužují také moderní materiály, ze kterých se vyrábí.

Další výhodou je, že časem neztrácí na svítivosti jako úsporné žárovky. V porovnání s nimi je také spotřeba LED žárovek přibližně o 35 % nižší.

LED žárovky navíc začnou okamžitě svítit plnou intenzitou a nevadí jim časté zapínání a vypínání nebo nižší teploty. Jsou odolné vůči nárazům a vibracím, díky svým malým rozměrům mohou být osazeny do desky plošných spojů a neobsahují rtuť. Žárovkám tedy v oblasti osvětlení patří budoucnost. Jakou ale prošly minulostí?

Bohatá historie LED žárovek

Převratným v oblasti LED technologií byl rok 1907, kdy britský experimentátor H. J. Round z laboratoře Marconi objevil jev elektroluminiscence.

První LED diodu vytvořil přesně o dvacet let později sovětský vynálezce Oleg Losev. Jeho výzkum byl prezentován v sovětských, německých a britských vědeckých časopisech, ale na praktické využití LED diody nikdo nepřišel ještě několik desetiletí.

V roce 1957 prokázal Rubin Braunstein z americké Rozhlasové korporace, že by mohly být LED diody použity pro komunikaci na krátkou vzdálenost. Vytvořil si jednoduché optické komunikační spojení - hudbu z gramofonu transportoval přes vhodné elektronické zařízení, aby se přizpůsobila GaAs (gallium arsenide) diodě. Následně v určité vzdálenosti detekoval emitované světlo pomocí PbS diody. Tento signál se převedl do audio zesilovače a přehrál v reproduktoru. To byla předzvěst použití LED diod pro optické komunikační aplikace.

První viditelné spektrum LED bylo vyvinuto v roce 1962 Nickem Holonyakem, Jr. při práci ve společnosti General Electric. Jednalo se o červenou luminiscenční diodu (typ GaAsP). První žlutou LED diodu vynalezl v roce 1972 jeho bývalý postgraduální student M. George Craford, který zároveň vylepšil jas červené a červenooranžové.

Boom LED technologií v 80. letech

Rozkvět LED technologie nastal v 80. letech, kdy začaly být komerčně dostupné LED diody různých barev a tvarů. V tomto období se začaly vyrábět také první LED žárovky, které našly uplatnění především jako designová a okrasná svítidla.

První jasně modrou LED diodu a velmi účinnou ledku svítící v rozsahu zeleného spektra (dioda InGaN) vyvinul japonský profesor Shuji Nakamrura v roce 1993. O dva roky později představil a uvedl na trh první LED diodu s bílým světlem vzniklým transformací pomocí luminfluoru.

V roce 2006 byly vyrobeny první světelné diody s účinností 100 lumenů na jeden watt. Takovou hodnotu překonávají pouze plynové výbojky.

První komerční LED žárovky byly používány v drahých zařízeních jako jsou například laboratorní. Do roku 1968 byly viditelné a infračervené LED diody cenově velmi nákladné. V témže roce proběhlo první praktické uplatnění LED diody v kalkulačce HP a později se začaly objevovat i v televizích, rádiích, telefonech a hodinkách. Okolo roku 2009 dochází po zvládnutí mnoha barevných variant k představení prvních opravdu použitelných LED žárovek.

V roce 2010 jsou v laboratorních podmínkách vyvíjeny LED diody se světelnou účinností 250 lumenů na jeden watt. Vývoj pokračuje vpřed mílovými kroky. Za technologii budoucnosti jsou dnes považovány organické světelné diody.

LED žárovky vysoké kvality za příznivou cenu

LED žárovkám patří budoucnost v oblasti osvětlení a již dnes jsou na nepřekonatelné úrovni. Pořiďte si kvalitní osvětlení i vy!

LED osvětlení vysoké kvality představuje na českém trhu značka Mr. LED, která nabízí především světelné zdroje určené pro domácnosti. Její předností je vysoká kvalita a příznivá cena. Na všechny výrobky garantuje 5letou záruku jako jediná na našem trhu.

Mr. LED si klade za cíl rozvíjet trend používání LED technologií v českých domácnostech, který vede ke snížení spotřeby elektrické energie. Osvětlení s technologií LED se právem řadí na první místo v oblasti úsporného opatření.

Více informací o LED technologiích a značce Mr. LED najdete na www.mrled.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Kdo zvládne lépe šlágr jara? Sázkaři věří spíš Spartě a Plzeň tak bude po dlouhé době v neděli v roli outsidera....

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Jak měřit moment produkty značky Tohnichi

Jak měřit moment  produkty značky Tohnichi

Společnost NATIS s.r.o. dodává momentové klíče, šroubováky a pneumatické utahováky předního světového výrobce...

ALUKOV určuje trendy v České republice i zahraničí

ALUKOV určuje trendy v České republice i zahraničí

České výrobky platí ve světě za kvalitní. Svůj podíl na tom má i společnost ALUKOV. Její aktuální novinkou, kterou...

Kvalitní studium MBA: poslední volná místa se slevou 41 000 Kč

Kvalitní studium MBA: poslední volná místa se slevou 41 000 Kč

Business Institut již za několik dní zahajuje nový cyklus studia manažerských programů MBA, BBA, LLM a DBA. Uzávěrka...

Najdete na iDNES.cz