Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba diabetu - Co byste měli vědět

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Málokterá nemoc vyžaduje ze strany pacienta takovou spolupráci s lékařem jako diabetes neboli cukrovka. Pacienti s diabetem musí na svou nemoc myslet každý den, při každém jídle a během každé fyzické aktivity. Navíc musí průběžně sledovat, zda mají během dne správné hladiny krevního cukru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Léčba diabetu - Co byste měli vědět | foto: Optima Health

Lepší léčba diabetu přináší lepší výsledky

Díky lepším možnostem léčby, moderním pomůckám a hlavně inzulinové terapii je dnes život s diabetem jednodušší a lépe zvladatelný.

Jaká pravidla má správná léčba diabetu?

Léčba diabetu pomocí inzulinu se používá již více než 90 let a neustále se zdokonaluje. Původní způsob aplikace byl nahrazen inzulinovým perem, které je přesné, rychlé a hlavně bezbolestné. Občasné kontroly glykémie vystřídalo denní měření krevního cukru pomocí malých glukometrů.

Stoupá také počet pacientů s diabetem, u kterých je aplikována léčba diabetu nazývána intenzifikovaná inzulinová terapie. Díky tomuto způsobu léčby mají pacienti s diabetem šanci žít desítky let od stanovení diagnózy a vyhnout se vážným diabetickým komplikacím.

Tělo potřebuje inzulin 24 hodin denně

Intenzifikovaná inzulinová léčba znamená, že lékař nastaví jednotlivé dávky inzulinu tak, aby se co nejvíce podobaly jeho fyziologickému vylučování v těle a současně zohledňovaly denní režim pacienta s diabetem (např. fyzická práce, pravidelný sport, sedavé zaměstnání, atd.).

Cílem je udržet hladiny krevního cukru vyrovnané, co nejblíže k normálním hodnotám. Platí zde jednoduché pravidlo: podání inzulinu vede ke snížení hladiny krevního cukru, nepodání inzulinu vede k vzestupu hladin krevního cukru.

V praxi to znamená 3 dávky krátkodobě působícího inzulinu během dne (vždy před hlavním jídlem) a 1 dávku dlouhodobě působícího inzulinu (na noc před spaním).

Kombinace správných inzulinů je u diabetu klíčová.

Kombinace správných inzulinů je u diabetu klíčová

Existuje několik typů inzulinů, které se liší svojí rychlostí a dobou účinku. Všechny obsahují stejný hormon, liší se ale druhem látky, ve které je samotný inzulin rozpuštěn. Proto se některé inzuliny vstřebávají a účinkují rychleji, jiné zase pomalu s delší dobou účinku.

Při intenzifikované (nejúčinnější) inzulinové léčbě se v průběhu dne mezi sebou kombinují dva základní typy inzulinu: "inzulin k jídlu" (krátkodobý) a "inzulin před spaním" (bazální nebo-li dlouhodobý). Inzulin k jídlu se vstřebává rychleji, má vyšší koncentrace v krvi, ale kratší dobu účinku. Inzulin bazální se vstřebává pomalu, dosahuje nižších koncentrací v krvi, ale má zase výrazně delší dobu účinku.

Každý z těchto dvou typů inzulinů hraje při intenzifikované léčbě svoji roli a není možné jeden nahradit druhým.

Léčba diabetu a nové poznatky

S novými klinickými poznatky se mění názor lékařských odborníků na to, jak má být léčba diabetu prováděna a jak při ní dosáhnout co nejlepších výsledků. Řada klinických studií již potvrdila, že čím dříve je pacientům s diabetem nasazen inzulin, tím lepší je průběh jejich nemoci. Intenzifikovaná inzulinová terapii navíc významně oddaluje rozvoj diabetu a chrání pacienty před možným poškozením zraku, selháním ledvin nebo amputací dolních končetin. Proto pokud jste diabetik, nebojte se inzulinu. Dokáže vás ochránit před vážnými komplikacemi, které diabetes provázejí.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Přivítejte léto, jak jste si vždy přála! Se skvělým pocitem ze svého těla v plavkách. Právě je ideální čas na omlazení...

Bojíte se smát? Na rovnátka není nikdy pozdě

Bojíte se smát? Na rovnátka není nikdy pozdě

Získejte krásný úsměv, o kterém jste vždy snili! Rovné zuby vám nejen zvýší sebevědomí, ale můžete se také vyhnout...

Sluneční dioptrické brýle. Chytrá vychytávka na jaro a léto

Sluneční dioptrické brýle – to je chytrá vychytávka na jaro a léto

Nosíte brýle a nevíte, co a jak na sluníčku? Nechte nás hádat. Nosíte jen čiré dioptrické a na sluneční jste...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz