Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba astmatu ve znamení bezpečnosti

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Léčba astmatu musí být bezpečná a inhalační kortikoidy jsou zde naprosto nezbytné. Určitě se jich nemusíte bát, nejsou ale úplně stejné, léčba astmatu se liší v riziku výskytu nežádoucích účinků. Kortikoidy a léčba astmatu patří k sobě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pobyt v přírodě jako prevence astmatických záchvatů | foto: Martin Kovář

Podle nejnovějších statistik vystoupal v České republice počet nemocných s průduškovým astmatem v dětském a dorostovém věku z 3,3 % v roce 1996 na 8,6 % o deset let později, což je opravdu hrozivé číslo.

Tento nárůst zapříčinil také zvýšení zájmu o toto onemocnění a léčbu astmatu. Astma je onemocnění neinfekční a jeho podstatou je zánět dýchacích cest, vzniklý většinou na podkladě alergie.

Typickým projevem je astmatický záchvat spojený s náhlou, silnou dušností a zhoršeným vydechováním. Jiným projevem bývá záchvat dusivého, dráždivého kašle. Může se objevit kdykoliv, nemocné "přepadne" klidně v noci nebo po námaze, může je rozkašlat prudká změna teploty vzduchu, stejně tak jako větší rozčilení.

Průdušky astmatiků jsou totiž zvýšeně reaktivní na přítomnost alergenu v dýchacích cestách (pyly, prach, roztoči, plísně, zvířecí srst, virová infekce), a během astmatického záchvatu se rychle stáhnou, otečou a zaplní hlenem, který je pak jen obtížně vykašláván.

Nemocní bývají dušní, typicky při výdechu, kdy se ze zúžených dýchacích cest mohou ozývat různé chrčivé či písklavé zvuky. Při léčbě astmatu se používají různé druhy léků. Podívejme se na ně podrobněji.

Astma 1

Léčba astmatu – záchranné léky

V současnosti rozlišujeme 2 základní skupiny léčiv, které se používají při léčbě astmatu. Tzv. léky záchranné se inhalují při akutním astmatickém záchvatu pomocí inhalátoru (2-4 vdechnutí) a nemocní velmi přesně vědí v jaké dávce a kolikrát za den (až čtyřikrát) je mohou užít.

Jsou mimořádně rychle účinné – už v řádu minut dojde po jejich inhalaci k rozšíření dýchacích cest a nemocným se výrazně uleví. Patří do skupiny tzv. beta-mimetik a ovlivňují sympatický nervový systém, jehož zvýšená reaktivita je jednou z nejvýznamnějších příčin kritického zúžení dýchacích cest.

Léčba astmatu – protizánětlivé preventivní léky

U léčby těžších forem astmatu, kde je potřeba častěji aplikovat záchranné léky, se užívají tzv. protizánětlivé preventivní léky. Mohou se opět inhalovat nebo vdechovat v práškové formě pomocí speciálního dávkovače.

"V tomto případě se jedná o inhalační formu hormonů kůry nadledvin – kortikoidů. Kolují kolem nich různé fámy. Já mohu odpovědně prohlásit, že pokud jsou tyto léky užívány a dávkovány tak, jak je doporučeno, pak nemají žádné závažné negativní systémové účinky, protože vdechnutá dávka je naprosto minimální a téměř vůbec se nedostanou do krevního řečiště. Působí tedy pouze v dýchacích cestách a pacientům při jejich užívání nehrozí žádné nebezpečí," uvádí doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. z Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce

Upozorňuje zároveň, že existuje několik typů hormonálních inhalačních léčiv. Starší léky mohou podle něj přece jen některé nežádoucí účinky mít.

"Tím, jak se inhalují ve větších dávkách a nevyplachuje se po nich ústní dutina, mohou na sliznici měkkého patra a nosohltanu zapříčinit vznik nepříjemného plísňového onemocnění – moučnivky neboli soor. Možná si vzpomenete, že jste ji viděli u některých miminek v porodnicích – těm se pusinky natírají genciánovou modří. Soor u moderních léčiv s výborným bezpečnostním profilem, například u ciklesonidu, nehrozí."

Ciklesonid je připraven tak, aby účinkoval až tehdy, když se dostane do dýchacích cest – v dutině ústní a nosohltanu je neúčinný, nevstřebává se tedy v jejich sliznicích, ale až v plicích. Nemá ani žádné, pacienty obávané, systémové účinky, které jsou typické spíše pro dlouhodobě užívané kortikoidy v tabletových a čípkových formách.

Astma 2

Léčba astmatu a prevence

V rámci prevence astmatického záchvatu je doporučováno nekouřit, protože kuřáctví prokazatelně zvyšuje reaktivitu dýchacích cest. Dále je třeba vyvarovat se zbytečného kontaktu s potvrzeným alergenem – typicky s domácími zvířaty, kočičí srst je přímo "klasickým" příkladem.

Výborné jsou pobyty na horách, u moře či v lázních. Jako u všech onemocnění i zde platí, že při léčbě astmatu může dobrá prevence výrazně pomoci.

Autor:

Nejčtenější

Buďte připraveni na sychravý podzim a nenechte svou pleť a vlasy překvapit.
Sychravý podzim: nenechte svou pleť a vlasy překvapit

Léto je v nenávratnu pryč a nyní zjišťujeme, jak naše pleť i vlasy dostaly zabrat. Jak se o ně postarat, aby zase zářily krásou?  celý článek

St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení.
St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení

Skvělé a velkolepé umělecké těleso St. Petersburg Festival Ballet disponuje vším, co lze nazvat ruskou školou klasického baletu, tj. veškerou přísnou elegancí...  celý článek

Předokenní rolety jsou jasná volba při výběru stínění do hotových oken.
Předokenní rolety jsou jasná volba při výběru stínění do hotových oken

Pokud teprve stavíte, můžete vybírat z celé škály rolet, které se podle konstrukce instalují už při hrubé stavbě nebo během ní. Typ stínění tak musíte vybrat s...  celý článek

Funkcionalistický purismus rozšiřuje.
Funkcionalistický dům Barvy se rozšíří o velkometrážní byty

Brněnský bytový dům Barvy, inspirovaný funkcionalismem, se brzy rozroste o další bytové jednotky. Příští rok v něm přibudou velkometrážní byty.  celý článek

Když klouby volají, potřebujeme kolagen.
Když klouby volají, potřebujeme kolagen

Proto je tady Klokan™, mimořádný preparát s unikátním patentovaným složením a nyní i s mimořádnou příležitostí koupit jedno balení na dva měsíce a druhé,...  celý článek

Další z rubriky

Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky.
Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky

Malé děti čištění zoubků, nikterak překvapivě, nebaví. Navíc nemají ještě tak dobře rozvinutou motoriku, aby si vůbec samy zoubky dobře vyčistily. Sonická...  celý článek

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí
Ať jsou i Vaše děti zdravé. Kolostrum jim pomůže v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií, proč tomu tak je.   celý článek

Kuchyňský robot je užitečným pomocníkem. Jaký vybrat?
Kuchyňský robot je užitečným pomocníkem. Jaký vybrat?

Musíte se po celý den hodně otáčet? Nezastavíte se v zaměstnání, ale ani doma, kde na vás čeká každodenní úklid, praní a vaření? Usnadněte si práci a získejte...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma
Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma

Ne že by každý z nás potřeboval úsměv amerického herce, ale svítivé žluťáky taky nejsou úplně v kurzu. Vyberte si proto ... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.