Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laserová operace očí: není se čeho bát

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Laserová operace očí je bezbolestná a komfortní metoda, kterou oční lékaři upravují nedokonalou zrakovou ostrost. Laserová operace očí je obestřena nejrůznějšími mýty. Pokud vás však zajímají fakta a nechcete už nosit brýle, pak čtěte dále.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laserová oční operace je rychlá, šetrná a bezbolestná | foto: Czech Health Media s.r.o.

Laserová operace očí FEMTOLASIK

Nejnovějším a nejpříjemnějším zákrokem v oblasti laserové korekce zrakové ostrosti (dalekozrakého či krátkozrakého oka) je tzv. FEMTOLASIK.

Používají se zde 2 typy laserů: jeden tzv. femtosekundový (jeho pulzy trvají jen v řádu femtosekund, tedy 10-15 sekundy) k vytvoření rohovkové lamely, a druhý tzv. excimerový, kterým se odstraňují dioptrie.

"Tyto mimořádně vyspělé přístroje přilnou svojí koncovkou přesně na povrch oka a soustředěním laserových paprsků směrem od periferie k centru rohovky (pod mikroskopem vidíme drobné "bublinky") vytvoří a kruhovým řezem (side-cut) oddělí povrchovou lamelu (‘víčko‘) bez nutnosti jejího mechanického odříznutí mikrokeratomem. Pak se nemocný okamžitě, ještě na lůžku, přesune pod druhý operační přístroj. Zde pokračuje odklopení ‘víčka‘, laserování rohovky a následné překlopení ‘víčka‘ na původní místo. Operaci laserem je možné provádět individualizovaně, s přímým přenosem dat z tzv. aberometru, který odhalí i nejjemnější vady oka. V tomto případě se jedná o nejpřesnější metodu, jakou laserová operace očí nabízí – FEMTOLASIK Premium," popisuje primářka MUDr. Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

laser 1
Laserová operace očí je komfortní a bezbolestná

Laserová operace očí je nebolestivý a komfortní zákrok, na povrch oka jsou pečlivě aplikovány kapky s anestetikem. Ani po zákroku oko výrazně nebolí, lehce pálí a slzí. V řádu několika hodin však už epitel přeroste okraj "víčka", a tím zcela zmizí nepříjemné pocity.

Po operaci oko není ničím zakryto, nemocní už přes něj začínají vidět, zatím ještě ne úplně ostře, zraková ostrost se ale do druhého dne rychle upraví. Po první kontrole, která probíhá už za 20 minut, odchází odoperovaný člověk domů a přijde ještě na kontrolu druhý den.

Nedoporučuje se mnout oči a svírat víčka, dokud se lamela pevně nepřichytí. Ještě týden po zákroku se preventivně kapou antibiotika a delší dobu umělé slzy. Měsíc po operaci by se nemělo plavat a doporučována je větší opatrnost při sportu. Podle A. Holubové nemá po dvou měsících vůbec žádné problémy 95 až 98 % pacientů.

Mýty a fakta

Laserová operace očí vzbuzuje mezi širokou veřejností obavy a pojí se s ní několik hluboce zakořeněných mýtů. Prvním z nich je bolestivost. Holubová však potvrzuje, že laserový zákrok, zejména provedený femtosekundovým laserem, opravdu nebolí. Dalším mýtem je trvanlivost operace, lidé si myslí, "…že je to nestálé, že se to stejně vrátí zpátky".

"To je velký omyl. Máme k dispozici dnes už desetiletá data potvrzující stabilitu výsledků očních laserových operací. Z hlediska operace je vše dlouhodobě v pořádku, avšak zhoršit se může vlastní vada. Operace její vývoj nezastavuje, pouze ji upravuje v daném okamžiku. Odtud tedy pramení mýtus – ‘byl(a) jsem na laseru a nepomohlo to‘. Pokud se v průběhu let objeví malá, vlastně nová vada, v drtivé většině případů je možné původní zákrok doplnit dalším."

laser 2
Kolik stojí laserová operace očí?

Laserová korekce refrakčních vad je považována za nadstandard (standardem jsou brýle, pojišťovnami jsou ale propláceny jen částečně), je tedy plně hrazena pacientem.

"Různá pracoviště nabízejí odlišné ceny. Za laserovou korekci jednoho oka zaplatíte u nás mezi 18,5-29 tisíci korunami, podle toho, jaký zákrok si vyberete. Pokud se rozhodnete pro nejdražší, femtosekundovou variantu, dostanete doživotní garanci (každá laserová dokorekce je pak už zdarma) a laserová operace bude skutečně individuálně přizpůsobena a precizně naprogramována přímo pro vaše oko," uzavírá A. Holubová.

Zaujal vás tento článek? O očním laseru čtěte také zde.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Češi mají rekordní zájem o české výrobky

Češi mají rekordní zájem o české výrobky

Velká spotřebitelská soutěž „Střihněte si 3× Škodu Fabia a sto tisíc dalších skvělých cen“, kterou organizoval Státní...

Hanka Kynychová sází na odvodnění organismu

Hanka Kynychová sází na odvodnění organismu

Trápí vás kila navíc, která ne a ne shodit? Máte celulitidu nebo otoky? Třeba jste jen zavodněná a pomůže vám odvodnění...

Otevření lázeňské sezony v duchu oslav teplické kyselky. Již 465 let

Lázně Teplice nad Bečvou léčí již 465 let

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně Teplice nad Bečvou, zahájí 12. května svoji 465. sezónu. Na návštěvníky...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz