Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laserová operace očí: není se čeho bát

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Laserová operace očí je bezbolestná a komfortní metoda, kterou oční lékaři upravují nedokonalou zrakovou ostrost. Laserová operace očí je obestřena nejrůznějšími mýty. Pokud vás však zajímají fakta a nechcete už nosit brýle, pak čtěte dále.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laserová oční operace je rychlá, šetrná a bezbolestná | foto: Czech Health Media s.r.o.

Laserová operace očí FEMTOLASIK

Nejnovějším a nejpříjemnějším zákrokem v oblasti laserové korekce zrakové ostrosti (dalekozrakého či krátkozrakého oka) je tzv. FEMTOLASIK.

Používají se zde 2 typy laserů: jeden tzv. femtosekundový (jeho pulzy trvají jen v řádu femtosekund, tedy 10-15 sekundy) k vytvoření rohovkové lamely, a druhý tzv. excimerový, kterým se odstraňují dioptrie.

"Tyto mimořádně vyspělé přístroje přilnou svojí koncovkou přesně na povrch oka a soustředěním laserových paprsků směrem od periferie k centru rohovky (pod mikroskopem vidíme drobné "bublinky") vytvoří a kruhovým řezem (side-cut) oddělí povrchovou lamelu (‘víčko‘) bez nutnosti jejího mechanického odříznutí mikrokeratomem. Pak se nemocný okamžitě, ještě na lůžku, přesune pod druhý operační přístroj. Zde pokračuje odklopení ‘víčka‘, laserování rohovky a následné překlopení ‘víčka‘ na původní místo. Operaci laserem je možné provádět individualizovaně, s přímým přenosem dat z tzv. aberometru, který odhalí i nejjemnější vady oka. V tomto případě se jedná o nejpřesnější metodu, jakou laserová operace očí nabízí – FEMTOLASIK Premium," popisuje primářka MUDr. Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

laser 1
Laserová operace očí je komfortní a bezbolestná

Laserová operace očí je nebolestivý a komfortní zákrok, na povrch oka jsou pečlivě aplikovány kapky s anestetikem. Ani po zákroku oko výrazně nebolí, lehce pálí a slzí. V řádu několika hodin však už epitel přeroste okraj "víčka", a tím zcela zmizí nepříjemné pocity.

Po operaci oko není ničím zakryto, nemocní už přes něj začínají vidět, zatím ještě ne úplně ostře, zraková ostrost se ale do druhého dne rychle upraví. Po první kontrole, která probíhá už za 20 minut, odchází odoperovaný člověk domů a přijde ještě na kontrolu druhý den.

Nedoporučuje se mnout oči a svírat víčka, dokud se lamela pevně nepřichytí. Ještě týden po zákroku se preventivně kapou antibiotika a delší dobu umělé slzy. Měsíc po operaci by se nemělo plavat a doporučována je větší opatrnost při sportu. Podle A. Holubové nemá po dvou měsících vůbec žádné problémy 95 až 98 % pacientů.

Mýty a fakta

Laserová operace očí vzbuzuje mezi širokou veřejností obavy a pojí se s ní několik hluboce zakořeněných mýtů. Prvním z nich je bolestivost. Holubová však potvrzuje, že laserový zákrok, zejména provedený femtosekundovým laserem, opravdu nebolí. Dalším mýtem je trvanlivost operace, lidé si myslí, "…že je to nestálé, že se to stejně vrátí zpátky".

"To je velký omyl. Máme k dispozici dnes už desetiletá data potvrzující stabilitu výsledků očních laserových operací. Z hlediska operace je vše dlouhodobě v pořádku, avšak zhoršit se může vlastní vada. Operace její vývoj nezastavuje, pouze ji upravuje v daném okamžiku. Odtud tedy pramení mýtus – ‘byl(a) jsem na laseru a nepomohlo to‘. Pokud se v průběhu let objeví malá, vlastně nová vada, v drtivé většině případů je možné původní zákrok doplnit dalším."

laser 2
Kolik stojí laserová operace očí?

Laserová korekce refrakčních vad je považována za nadstandard (standardem jsou brýle, pojišťovnami jsou ale propláceny jen částečně), je tedy plně hrazena pacientem.

"Různá pracoviště nabízejí odlišné ceny. Za laserovou korekci jednoho oka zaplatíte u nás mezi 18,5-29 tisíci korunami, podle toho, jaký zákrok si vyberete. Pokud se rozhodnete pro nejdražší, femtosekundovou variantu, dostanete doživotní garanci (každá laserová dokorekce je pak už zdarma) a laserová operace bude skutečně individuálně přizpůsobena a precizně naprogramována přímo pro vaše oko," uzavírá A. Holubová.

Zaujal vás tento článek? O očním laseru čtěte také zde.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Další z rubriky

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Věnujte úžasný dárek, na který se jen tak nezapomene! Komu uděláte radost? Adrenalinové nebo letní zážitky můžete...

Dva měsíce proměny: V kondici jako už dlouho ne

Kamila Rusiňáková

Tři ženy, které se přihlásily do programu Cambridge Weight Plan a již dva měsíce dodržují zásady nového životního...

Velký den v životě každé ženy

Velký den v životě každé ženy

Možná manželství už nemá tu váhu jako kdysi, svatební den však stále zůstává výjimečnou událostí, která spojí dva...

Najdete na iDNES.cz