Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vládní dluhopisy vyspělého světa se začínají obchodovat jako bondy banánových republik. Dle CDS je kreditní riziko Francie horší než Indonésie, Itálie je rizikovější než Bulharsko a Portugalsko se propadlo pod Pákistán. Čím je mohou investoři nahradit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tequila dluhopisy: kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU | foto: Best Buy Investments

Kreditní riziko u dluhopisů rozvíjejících se zemí se naopak postupně zlepšuje. Je to dáno především jejich rychlým růstem a poklesem zadlužení, konkurenceschopností vůči vyspělým trhům a často zodpovědnou fiskální politikou.

Ačkoliv 7 % výnos na italském vládním dluhopisu je velmi lákavý (a pokud se novému politickému uskupení podaří obnovit důvěru dluhopis přinese dvouciferné zhodnocení), jediným ochotným kupcem je dnes schizofrenní ECB, a proto riziko spojené s budoucím pohybem cen a riziko nesplacení v době splatnosti zůstává velké. Pro konzervativní portfolia a rizikově averzní investory se tento dluhopis tedy příliš nehodí. Rizikově neutrální investor by o této investici už uvažovat mohl.

Pro konzervativní investory se na dluhopisovou složku díváme mimo Evropu, jmenovitě do Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie. Tamní dluhopisy jsou sice převážně s BBB a BB ratingem, ovšem dle našeho názoru vykazují mnohem lepší fundamenty a riziko nesplacení.

Jmenovitě se nyní zaměříme na krátkou analýzu Mexika a jeho vládních dluhopisů denominovaných v EUR. Vybrali jsme si vzorový šestiletý dluhopis se splatností 14.7. 2017 a nezdaněným výnosem do doby splatnosti ve výši 3.95 % p.a.

Důvod, proč vidíme riziko nesplacení tohoto EUR denominovaného dluhu jako malé, je očekávaná dluhová trajektorie Mexika.

Mexiko zadlužení 1

Mexiko během let 1999 – 2007 drželo rozpočtový schodek pod 1 % HDP, což signalizuje fiskální opatrnost i v době, kdy celý vyspělý svět zvyšoval schodky. K fiskální restrikci přispěly i kladné reálné úrokové sazby, opět jedna z proměnných, se kterou se v dnešním světě často nesetkáváme.

Mexiko úrokové sazby 2

Kladné reálné úrokové sazby, rostoucí množství rezerv v cizích měnách, velmi levná vlastní měna a rovněž zlepšující se konkurenční pozice Mexika vůči Číně se nám zdá jako velmi kvalitní základ pro zabránění budoucí krize platební bilance. To vše z mexického dluhu dle našeho názoru dělá mnohem kvalitnější dluhopisovou investici, než by napovídal samotný BBB rating.

Mexiko importy 3

Při držení do splatnosti by zmíněný šestiletý dluhopis měl poskytnout výnos do doby splatnosti před daněmi 3.96 % p.a. Pokud by v příštím roce došlo k normalizaci situace a opadla panika na trzích, lze předpokládat, že by došlo i k nárůstu ceny samotného mexického dluhopisu. Během roku by tedy v optimistickém scénáři investor mohl uzamknout 4 % kupón a až 6 % kapitálové zhodnocení na dluhopisu.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve...

Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou...

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz