Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vládní dluhopisy vyspělého světa se začínají obchodovat jako bondy banánových republik. Dle CDS je kreditní riziko Francie horší než Indonésie, Itálie je rizikovější než Bulharsko a Portugalsko se propadlo pod Pákistán. Čím je mohou investoři nahradit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tequila dluhopisy: kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU | foto: Best Buy Investments

Kreditní riziko u dluhopisů rozvíjejících se zemí se naopak postupně zlepšuje. Je to dáno především jejich rychlým růstem a poklesem zadlužení, konkurenceschopností vůči vyspělým trhům a často zodpovědnou fiskální politikou.

Ačkoliv 7 % výnos na italském vládním dluhopisu je velmi lákavý (a pokud se novému politickému uskupení podaří obnovit důvěru dluhopis přinese dvouciferné zhodnocení), jediným ochotným kupcem je dnes schizofrenní ECB, a proto riziko spojené s budoucím pohybem cen a riziko nesplacení v době splatnosti zůstává velké. Pro konzervativní portfolia a rizikově averzní investory se tento dluhopis tedy příliš nehodí. Rizikově neutrální investor by o této investici už uvažovat mohl.

Pro konzervativní investory se na dluhopisovou složku díváme mimo Evropu, jmenovitě do Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie. Tamní dluhopisy jsou sice převážně s BBB a BB ratingem, ovšem dle našeho názoru vykazují mnohem lepší fundamenty a riziko nesplacení.

Jmenovitě se nyní zaměříme na krátkou analýzu Mexika a jeho vládních dluhopisů denominovaných v EUR. Vybrali jsme si vzorový šestiletý dluhopis se splatností 14.7. 2017 a nezdaněným výnosem do doby splatnosti ve výši 3.95 % p.a.

Důvod, proč vidíme riziko nesplacení tohoto EUR denominovaného dluhu jako malé, je očekávaná dluhová trajektorie Mexika.

Mexiko zadlužení 1

Mexiko během let 1999 – 2007 drželo rozpočtový schodek pod 1 % HDP, což signalizuje fiskální opatrnost i v době, kdy celý vyspělý svět zvyšoval schodky. K fiskální restrikci přispěly i kladné reálné úrokové sazby, opět jedna z proměnných, se kterou se v dnešním světě často nesetkáváme.

Mexiko úrokové sazby 2

Kladné reálné úrokové sazby, rostoucí množství rezerv v cizích měnách, velmi levná vlastní měna a rovněž zlepšující se konkurenční pozice Mexika vůči Číně se nám zdá jako velmi kvalitní základ pro zabránění budoucí krize platební bilance. To vše z mexického dluhu dle našeho názoru dělá mnohem kvalitnější dluhopisovou investici, než by napovídal samotný BBB rating.

Mexiko importy 3

Při držení do splatnosti by zmíněný šestiletý dluhopis měl poskytnout výnos do doby splatnosti před daněmi 3.96 % p.a. Pokud by v příštím roce došlo k normalizaci situace a opadla panika na trzích, lze předpokládat, že by došlo i k nárůstu ceny samotného mexického dluhopisu. Během roku by tedy v optimistickém scénáři investor mohl uzamknout 4 % kupón a až 6 % kapitálové zhodnocení na dluhopisu.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou...

Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve...

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.