Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má před sebou rok plný událostí. „83. koncertní sezóna bude vyvrcholením první etapy spolupráce s Pietari Inkinenem jako šéfdirigentem. Vyvrcholí rovněž tříletá umělecká rezidence José Cury,“ láká ředitel FOK Daniel Sobotka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí. | foto: FOK

„Kromě umělecké autority, která je přínosná pro orchestr, velmi oceňuji i jejich osobní angažmá ve prospěch FOKu – u Pietari Inkinena je nejzřejmější u obsazení zahajovacího koncertu sezóny s Pinchasem Zukermanem, u závěrečného se Simonem O ́Neillem a u premiéry Rautavaarovy poslední dokončené kompozice Na počátku,“ prozradil Daniel Sobotka.

„U José Cury se zase promítá do programové nápaditosti šité na míru našemu publiku. Každá koncertní sezóna je ovšem filigránskou kombinací toho, co posluchači očekávají, a nových osobností, nápadů, objevů. Očekávaný je návrat Garricka Ohlssona, další mahlerovská dávka Jac van Steena, adventní koncerty s Hradišťanem a recitál Štefana Margity, vždy je u FOK vítaný Elli Jaffe, Tomáš Netopil, Kian Soltani, Martin Kasík, Ivan Ženatý, Lukáš Vondráček a další,“ dodává Daniel Sobotka.

„Objevem v 83. sezóně bude – česká premiéra, považte – Sibeliova Kullerva, projekce filmu Obchod na korze s živou hudbou, recitál Julie Fischer, houslové gala v režii Pavla Šporcla, který je nově i tváří edukativních programů FOK. Přehlédnout nelze ani zcela nový společný projekt s Divadlem Viola, cyklus Slovo a hudba,“ uzavírá Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.

Šéfdirigent Pietari Inkinen

Pietari Inkinena čeká s Pražskými symfoniky znovu 12 koncertů. V Praze bude dirigovat český, světový a finský repertoár, vystoupí s předními českými i zahraničními sólisty v čele se sólistou zahajovacích koncertů Pinchasem Zukermanem. „Těším se na spolupráci s českými i světovými sólisty, na všechny programy. Mimořádnou událostí bude česká premiéra chorální symfonie Kullervo, která připomene 100 let nezávislosti Finska. Skvělý bude jistě také závěrečný koncert se Simonem O’Neillem a Glagolskou mší,“ vyznal se Pietari Inkinen. FOK se pod jeho taktovkou znovu vrátí k Beethovenovi, Brahmsovi i Brucknerovi.

Rezidenční umělec José Cura

Častým hostem Pražských symfoniků bude José Cura, který se ve své poslední rezidenční sezóně znovu představí hned v několika rolích. Ve světové premiéře zazní jeho skladba Modus, zpívat bude latinsko-americké písně a dirigovat mimo jiné Musorgského Obrázky z výstavy či českou premiéru jediné symfonie polského autora Mieczysława Karłowicze. V 83. sezóně mu připadne také nelehká úloha orchestrátora. „Symfonická verze skladby Misa Criolla byla velkým snem mého krajana Ariela Ramíreze. Mluvili jsme o tom při jedné spolupráci a on mne tehdy vyzval, ať se jí ujmu. Nikdy na to nebyl čas, ale teď i na výzvu FOKu, jsem se do toho pustil. Doufám, že Ariel, který na nás bude shlížet shůry, bude spokojen,“ dodává José Cura.

Hlavní hostující dirigent Jac Van Steen

Pokračuje i angažmá holandského dirigenta Jac van Steenav roli hlavního hostujícího dirigenta. FOK s ním v listopadu uvede Devátou symfonii Gustava Mahlera. V dubnu pak bude řídit provedení Rachmaninovova Koncertu č. 3 v podání Lukáše Vondráčka a suitu z Prokofjevovy Popelky.

Premiéry

Kromě zmíněných děl zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v české premiéře teprve před rokem objevenou Pohřební píseň Igora Stravinského a poslední skladbu Einojuhani Rautavaary Na počátku, ve světové premiéře uved Koncert pro hoboj Jiřího Gemrota.

Abonentní cykly

Orchestrální i komorní cykly zůstávají zachovány. Novým cyklem, který se uskuteční ve spolupráci s Divadlem Viola a Literárními novinami, je řada čtyř hudebně-literárních večerů Slovo a hudba. V cyklu se představí plejáda předních hereckých osobností, které připomenou, jak dobře k sobě Hudba a Slovo pasují.

Mimořádné koncerty

Tradiční nabídku mimořádných koncertů (Valdštejnská zahrada, Koncert pro republiku, Vánoční koncerty v kostele sv. Šimona a Judy, Novoroční koncert, velikonoční provedení Stabat mater) doplní v 83. sezóně několik zajímavých novinek. V rámci zahájení oslav vzniku samostatného státu se bude 10. ledna ve Smetanově síni Obecního domu konat projekce filmu Obchod na korze za doprovodu živého orchestru. Na stejné místo zavítá 7. března v recitálu jedna z nejvýraznějších houslových virtuosek současnosti Julia Fischer. Další skvělí houslisté v čele s Pavlem Šporclem, Bohuslavem Matouškem či Josefem Špačkem pak vystoupí na koncertu u příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.

Předprodej vstupenek

Předprodej abonentních i jednotlivých vstupenek bude zahájen v úterý 2. května 2017. Nákup je možné uskutečnit v pokladně FOK v Obecním domě nebo on-line.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro nové generace

Práce s dětmi a mladými lidmi je vedle orchestrální a komorní hudby třetím pilířem činnosti Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod názvem „FOK pro nové generace“ se skrývají jak aktivity pro rodiny, tak edukativní pořady v kostele sv. Šimona a Judy pro školy, od mateřských po střední. Letos se do nich zapojí nové tváře, garantem edukativních pořadů se stává Pavel Šporcl, s hudbou stříbrného plátna děti seznámí Jan Kučera a Ondřej Brousek.

Partnerství 83. sezóny

Zřizovatelem FOK je hlavní město Praha, orchestr sídlí v Obecním domě. Akciová společnost Obecní dům zůstává Premium partnerem FOK. Klíčové partnerství má FOK také s vlastníkem kostela sv. Šimona a Judy Hospitálským řádem sv. Jana z Boha – Milosrdnými bratry. Koprodukčními partnery FOK jsou v 83. sezóně Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Divadlo Viola a Národní galerie v Praze. FOK udržuje partnerství se zastupitelskými úřady vybraných zemí, které poskytly záštitu některých koncertů. Pokračuje partnerství s Obchodním domem Kotva, který poskytuje zvýhodněné parkování pro návštěvníky koncertů FOK v Obecním domě. FOK bude znovu hostit adventní koncert pro UNICEF a koncert pro Akademii věd České republiky.

Více informací najdete na www.fok.cz.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Do Rudolfina míří nejlepší melodie z počítačových her

Filmová filharmonie nabídne koncert plný hudby z her.

Call of Duty, World of Warcraft nebo Final Fantasy – kultovní hry se teď představí trochu jinak. V hlavní roli bude...

Hudba z videoher znovu v Rudolfinu

Filmová filharmonie pořádá další koncert herní hudby.

Stejně úchvatná jako ta filmová - jen méně známá. Taková je hudba z počítačových her a videoher. Filmová filharmonie o...

Najdete na iDNES.cz