Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulaté výročí Prahy 6, je jí přesně devadesát let

Komerční sdělení   14:00aktualizováno  14:00
V tomto roce se bude konat výročí Prahy 6. Bude to devadesát let od doby, kdy bylo rozhodnuto, že se převážná část území tvořící její dnešní území, stane součástí hlavního města.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V tomto roce si MČ Praha 6 připomíná významný mezník | foto: MČ Praha 6

Přesně 4. září roku 1920 podepsal první prezident Československé republiky T. G. Masaryk zákon č. 114/1920, kterým se sedm z desíti katastrálních území dnešní Městské části Praha 6 - Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Veleslavín, Vokovice a Liboc - staly součástí hlavního města.

Proto 4. září radnice "šestky" vnímá jako den vzniku městské části, která je dnes jednou z nejžádanějších lokalit pro bydlení, administrativu i diplomatická a obchodní zastoupení nejen v hlavním městě, ale i v rámci celé republiky.

Krásy města Prahy_hod.

Platanová alej k výročí Prahy 6

K tomuto výročí Prahy 6 připravila radnice, kromě celé řady drobných připomínkových akcí, projekt s názvem "Alej 90".

"Realizovali jsme výsadbu devadesáti stromů, platanů javorolistých, ve středovém pásu Evropské ulice. Pro každý vysazený strom jsme s pomocí veřejnosti našli symbolicky jeho pojmenování podle významné osobnosti minulosti či přítomnosti Prahy 6," popisuje unikátní projekt starosta šesté městské části Tomáš Chalupa.

Jde o jména osobností, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj Prahy 6 nebo dosáhly významných úspěchů ve svém oboru na poli uměleckém, vědeckém či za jiná díla nebo zásluhy mající vztah k této městské části.

"Našli jsme ale i obyčejné lidi, naše spoluobčany, kteří v rozhodujícím okamžiku, v situacích, ve kterých jde o záchranu lidského zdraví, života, či jen v souboji o čest a morálku v sobě dokázali nalézt občanskou statečnost a slušnost," pokračoval starosta.

V souvislosti se slavnostním pokřtěním nově vysazených stromů vyjde i kniha s devadesáti medailonky občanů, podle kterých nesou stromy svá jména. Slavnostní pokřtění proběhne 4. září letošního roku v 11 hodin na začátku aleje. Stromy pokřtí převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siotrzonek.

Opera v Šárce k výročí Prahy 6

Scénář letošního výročí 90 let Prahy 6, které připravila radnice, zahrnuje řadu kulturních, sportovních a společenských akcí podtrhujících historický rámec čtvrti a stavební a údržbové práce.

Do letošních oslav výročí Prahy 6 spadá například i udílení Čestných občanství v rámci zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 6 v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v pátek 3. září v 11 hodin.

O den později svým návštěvníkům nabídne vskutku nevšední zážitek přírodní divadlo Šárka. U příležitosti oslav výročí Prahy 6 zde bude od 14 hodin uvedeno slavnostní představení opery Bedřicha Smetany Libuše.

Jeviště se nebude nijak složitě připravovat s respektem k přírodnímu prostředí, které má své kouzlo, ale samozřejmě budou tam náznaky slovanského pohřebiště, Libušin trůn, atd. Nabízí se tak jedinečná příležitost pro rodinný výlet do přírody spojený s nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Vstup na operu je zdarma, nebude chybět ani dobré občerstvení.

Krásy města Prahy_hl.

Plochá dráha k výročí 90 let Prahy 6

Vloni započatá tradice - nový zářijový termín Tomíčkova memoriálu na Markétě a spojení s dalšími aktivitami pro veřejnost zastřešené pod jedním názvem "Oslavy dne Prahy 6" - se osvědčila.

"Domnívám se, že se tak tomuto závodu dostalo ještě větší pozornosti než v minulosti. Pozornosti, kterou si tento významný plochodrážní podnik zaslouží. Tomíčkův memoriál totiž patří k Praze 6. Patří proto i oslavám výročí Prahy 6, které se pravidelně odehrávají 4. září. Jsem přesvědčený, že se Tomíčkův memoriál změnou termínu zařadil mezi pravidelné sportovní akce velkého významu na začátku školního roku," řekl starosta Tomáš Chalupa.

"Věřím, že se tak toto legendární sportovní klání podařilo přiblížit nejen skalním plochodrážním fandům, ale i mládeži a rodinám s dětmi. Domnívám se, že právě motoristické závody jsou ideální příležitostí sdělit, že silnice není závodní dráha a že o tom, kdo je rychlejší, se má skutečně rozhodovat pouze na oválech a závodních drahách. Je jasné, že závodníci řídící se doporučením, aby sundali nohu z plynu, nemají příliš šancí ukázat, že jsou nejlepší, na druhou stranu i na závodních oválech pravidla existují. Minimálně pravidlo fair play," dodal.

A to je také pravidlo, které by podle starosty jistě každý uvítal i při normálním silničním provozu. Bezpečnost v Praze 6 je totiž pro vedení této městské části důležitá.

"Chceme žít ve městě, kde se lidé vzájemně respektují a váží si života. A chceme i víc klidu pro všechny rodiče, kteří se oprávněně obávají různých nebezpečí, která na děti číhají v silničním provozu," dodal starosta.

Krásy města Prahy_loď

Další zajímavé akce

Již ve čtvrtek 16. září od 14 hodin se uskuteční slavnostní otevření nově otevřené části volnočasového areálu Ladronka. Bruslařskému oválu přibylo jeden a půl kilometru dráhy, na pláni byly vysazeny stromy, rozšířila se síť cest, přibyla hřiště na plážové sporty.

Akce je proto rozdělena na tři tematické části: křest nového bruslařského oválu, slavnostní odhalení nové desky a sportovní část - exhibice a turnaj na beach hřištích, in-line maratón na oválu a turnaj v pétanque.

Během září proběhne také tradiční výstava rozvojových programů "Dialog prostoru a času". Půjde o prezentaci nejrůznějších projektů, plánů a záměrů městské části i soukromých investorů, které významně ovlivnily a ovlivní minulost i budoucnost Prahy 6.

PRAHA 6

Nej Prahy6
* V posledních letech zde vyrostla největší koncentrace staveb soukromých i obecních, oceněných právě nejprestižnějšími architektonickými soutěžemi.

* Rekonstrukce statku Ladronka v Břevnově s areálem volného času, realizovaná radnicí, se stala Stavbou roku 2006

* Cenu Grand Prix 2006 Obce architektů získal bytový dům na Petřinách

Praha 6
* pokrývá území více jak 41 km2

* má více než 100 tisíc obyvateli

* svou rozlohou i počtem obyvatel je rovnou desetinou metropole

* rozkládá se od hranic historického centra Prahy až k okrajovým oblastem města

Známá divadla
* Dejvické divadlo
* Divadlo Semafor
* Divadlo Spejbla a Hurvínka

Všechna tato kulturní zařízení byla zrekonstruována MČ Praha 6.

Více kultury
*Galerie Jiřího Anderle
*Výstavní síň v Písecké bráně
*Kulturní centrum Kaštan

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má před sebou rok plný událostí. „83. koncertní sezóna bude vyvrcholením první etapy spolupráce s Pietari Inkinenem jako...  celý článek

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.
Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou Prinz Prager Gallery, svého času vedl i...  celý článek

Výstava Krajinou mé duše představí osobitá díla Karla Těšínského
Výstava Krajinou mé duše představí osobitá díla Karla Těšínského

Nechte se okouzlit jedinečným stylem krajinomalby Karla Těšínského, který svůj pohled na okolí promítal na plátno v jednoduchých, avšak nápaditých tazích...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.