Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Navštivte Moravské Kravařsko: pohádkový kraj bez davů turistů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přírodní oáza nedaleko rušné Ostravy. Nádherný kraj plný čilého života kolem rybníků poskytuje přes léto ochrannou náruč stěhovavému ptactvu a je domovem pro spoustu vzácných rostlin. Moravské Kravařsko se ale pyšní také významnými památkami a osobnostmi, které ovlivnily české dějiny.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska | foto: Bartošovice / archiv TO Moravské Kravařsko

Řeka Odra a její životodárná moc

V přírodním parku Oderské vrchy můžete spatřit prapůvodní českou krajinu – bohaté smíšené a lužní lesy. Nepotkáte tu davy turistů, jen ticho a nerušený klid. Tam, kde se směrem od pramene začíná psát příběh řeky Odry, vznikly skutečné klenoty divoké přírody. Mokřady, tůně, říční meandry a na ně navazující početné rybníky tvoří srdce Moravského Kravařska neboli Poodří. Mělká stojatá voda poskytuje skvělé životní podmínky mnoha živočichům od hmyzu přes ryby až po vodní ptáky. Chráněnou krajinnou oblastí Poodří vede několik překrásných naučných stezek, kde se dá po cestě pozorovat život v přírodě. Nejznámější z nich je Kotvice a Bažantula poblíž Studénky. U břehů soustavy rybníků můžete zahlédnout třeba pestře zbarveného ledňáčka nebo vzácnou rostlinu kotvici plovoucí.

V kraji rybníků nepřijdou zkrátka ani příznivci cyklistiky. Zdejší rovinaté území je jako stvořené pro nenáročné výlety na kole. Můžete se vydat například po Jantarové cyklostezce, která svůj název dostala podle prastaré trasy obchodníků dovážejících jantar. Její část prochází Moravským Kravařskem a protíná malebné vesničky i turistické atraktivity.

Z pohádky do pohádky

Poodří ale není jen příroda, nacházejí se tu také významné architektonické a církevní památky, které jsou letos zahalené do pohádkového hávu. Deset nadpřirozených bytostí - skřítků, vodníků, rusalek a princezen má v Poodří za úkol provázet turisty po zajímavých místech. Do své cestovatelské knihy neboli Vandrbuchu děti sbírají samolepky, které dostanou od pohádkových postaviček. Vandrbuch se dá sehnat na místě památek, nebo v infocentru ve Studénce a v Odrách. Za vyplněnou knihu děti dostanou malou drobnost a na konci roku při losování pak mohou vyhrát třeba ubytování na zámku, pohádkovou figurku, nebo jinou zajímavou cenu. Více informací o soutěži najdete na stránkách www.moravskekravarsko.cz.

Rusalka

Rusalka

Jedním z pohádkových míst je třeba elegantní zámek v Bartošovicích, kde se můžete seznámit s Bartošovickou Rusalkou. Ve zdejším parku uvidíte prastarý Josefínin platan a pokud budete mít chuť na turistickou procházku, vydejte se po trase Zámecké naučné stezky. Ale to není všechno. V bývalé faře totiž sídlí záchranná stanice zvířat, mezi jejíž obyvatele patří také skřítek Kulíšek, který má dar léčit. Společně s ním si tu můžete zblízka prohlédnout spoustu zvířat, která by vám jinak ve volné přírodě rychle utekla.

Barokním skvostem Moravského Kravařska je zámek v Kuníně. Kdysi sloužil také jako velmi moderní vzdělávací ústav, jehož nejvýznamnějším žákem byl historik František Palacký. Dnes se venkovské panské sídlo pyšní bohatým vnitřním vybavením, rozsáhlými sbírkami a také upraveným zámeckým parkem.

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: mlýn Spálov /...

mlýn Spálov

Pokud by vás zajímala spíše nějaká technická památka, najdete ji v nedalekých Loučkách u Oder. Stojí tu plně vybavený vodní mlýn Wesselsky z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci v něm mohou vidět celé technické zařízení, zahrnující například válcovou stolici, zrnový výtah nebo takzvaný koukolník. Kromě toho se dozvíte spoustu zajímavostí o celém procesu přeměny obilí na mouku nebo také o každodenním životě ve mlýně. K němu patří také pohádková postavička Raráška, která má za úkol stavení hlídat. Další z mlýnů, tentokrát větrný, si mohou turisté prohlédnout ve Spálově. Malý mlýnek, který zdobí zdejší pole, obývá skřítek Větroplach. A jak se kdysi žilo a hospodařilo na typické moravské vsi? To uvidíte v Muzeu venkovského života a zemědělství ve Skotnici, kterým vás provede skřítek Plamínek.

Skotnice

Skotnice

Spálov - Větroplach

Spálov - Větroplach

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: mlýn Spálov /...

mlýn Spálov

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: mlýn Wesselsky /...

mlýn Wesselsky

Mlýn Wesselsky

mlýn Wesselsky

Mlýn Wesselsky

mlýn Wesselsky

Picmoši

Picmoši

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: Kulihrášek/ archiv...

Kulihrášek

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: Floriánek Všudybyl...

Floriánek Všudybyl - průvodce, mluvčí

Po stopách osobností světového formátu

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: Kulihrášek/ archiv...

Kulihrášek

Podle jaké zákonitosti se podobáme svým rodičům a do jaké míry přebíráme jejich vlastnosti, to vrtalo hlavou Johannu Gregoru Mendelovi. Ještě než se stal zakladatelem genetiky, opatem a horlivým brněnským badatelem, strávil dětství v krásném rodném stavení ve Vražném-Hynčicích. Právě tady získal svou lásku k přírodě, která ho dovedla až ke známému pokusu s hráškem. Také proto se místní pohádková postavička jmenuje Kulihrášek. Dnes se ve statku nachází muzeum věnované Mendelově práci a výstava o venkově Moravského Kravařska. Ve stodole se také často konají přednášky a kulturní akce.

Vražné - rodný dům J. G. Mendela

Vražné - rodný dům J. G. Mendela

Vražné - rodný dům J. G. Mendela

Vražné - rodný dům J. G. Mendela

Město Studénka, které proslavila vagonářská výroba, je rodištěm kardinála Františka Tomáška. Výjimečná osobnost, která zažila komunistické represe, se stala symbolem boje za svobodu. Jako kardinál se podílel na návštěvě papeže u nás i na svatořečení Anežky České. Život Františka Tomáška dnes připomíná pamětní deska na jeho rodném domě. Jaký byl příběh stoleté výroby tradičního podniku Vagónka Studénka, se návštěvníci dozví v místním zámku. Sídlí tu totiž Vagonářské muzeum, ve kterém jsou vystavené ukázky výroby, modely železnic a spousta dalších zajímavostí. Zámecký areál Studénka patří k chráněným kulturním památkám a budovy obklopuje anglický park.

Krásou historických budov a církevních staveb se pyšní také město Fulnek, kde působil nejvýznamnější český učitel. Na kopci nad městem vyčnívá zámek, který má dvě části – renesanční a barokní. Náměstí vévodí chrám Nejsvětější Trojice a dále tu můžete vidět radniční věž, morový sloup nebo barokní kašnu. Do památkové zóny patří také muzeum, kde bývala modlitebna českobratrské církve se školou a přilehlou zahradou. Funkci zdejšího správce vykonával jako poslední Jan Amos Komenský. Světově uznávaný myslitel, který se zasloužil o revoluci ve stylu učení, kladl důraz na samostatnou práci a výuku jazyků, stejně jako na mír mezi národy. Dozvědět se něco o jeho díle i dobrodružném osudu v tehdejší neklidné době mohou návštěvníci v Památníku Jana Amose Komenského.

Fulnek - muzeum po rekkonstrukci

Fulnek - muzeum po rekkonstrukci

Křížem krážem pohádkovým krajem Moravského Kravařska. Foto: Fulnek / archiv TO...

Fulnek

Fulnek má ale osobností více, narodila se tu třeba také úspěšná tenistka Petra Kvitová, která se stala kmotrou princezny Terezky – pohádkové postavičky, obývající fulnecké informační centrum. V něm se dozvíte o mnoha dalších místech Poodří - Moravského Kravařska, která určitě stojí za návštěvu na příštích výletech. Společnost vám i dětem budou s radostí dělat skřítkové, vodníci, víly i princezny.

Text: Iva Kulihová a Petr Žižka

Foto: archiv TO Moravské Kravařsko

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Máte rádi retro? Přijďte se pobavit i nakoupit do Avion Shopping Parku

Máte rádi retro? Přijďte se pobavit i nakoupit do Avion Shopping Parku

Také si rádi zavzpomínáte, jak jsme se kdysi oblékali, jak jsme bydleli, kam jsme jezdili na dovolenou, v jakých autech...

Duben v ostravském Avionu proběhne ve znamení zábavy pro celou rodinu

Duben v ostravském Avionu proběhne ve znamení zábavy pro celou rodinu

Avion Shopping Park Ostrava se dlouhodobě snaží přinášet svým zákazníkům nejen zážitky a radost z nakupování, ale také...

Jak kreativně naložit s vyřazeným materiálem? Inspirujte se v Avionu

Přijďte se do ostravského Avionu inspirovat, jak kreativně naložit s...

Druhá polovina února bude v ostravském Avion Shopping Parku věnovaná ekologii a zejména šetrnému nakládání s již dříve...

Najdete na iDNES.cz