Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj potřebuje lídry, kteří mají vizi a umí ji realizovat

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Petr Urbánek si splnil ambice v byznysu jako manažer, vedl podniky ve třech světadílech. Před krajskými volbami přijal nabídnutou kandidaturu na hejtmana. Pokud uspěje, chce zúročit získané zkušenosti ve prospěch obyvatel regionu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petr Urbánek | foto: ANO 2011

Petr Urbánek má jasnou vizi. Nastartovat rozvoj Ústeckého kraje, aby opustil poslední příčky ve většině statistik a průzkumů veřejného mínění a stal se mnohem atraktinějším místem pro život.

V komunálních volbách v roce 2014 vás hlasy vynesly mezi litoměřické zastupitele. Do té doby jste byl politikou nedotčený? Proč jste se vůbec dal na politiku? A proč jste si vybral hnutí ANO 2011?
Dlouhé roky jsem řídil pobočky velké mezinárodní společnosti v zahraničí, kde jsem tvrdou prací zabezpečil rodinu. Po návratu do rodných Litoměřic před třemi roky jsem se znepokojením zjišťoval, kam tradiční politici naši zemi dovedli.

V té době mě zaujala myšlenka Andreje Babiše, aby se do politiky zapojili noví slušní a schopní lidé, kteří již ve svém oboru něco dokázali. Vstoupil jsem tedy do hnutí ANO a začal jsem pracovat na změně politické kultury, aby se politika stala skutečnou službou veřejnosti namísto prostředku k získávání osobního prospěchu.

Jako sportovec – hrál jste závodně basketbal a lední hokej – jste zvyklý hrát fair play. Jde to i v politice? Neztratil jste za dobu působení v komunální politice některé ideály?
Bohužel ztratil, a hodně. Za oponou se totiž dějí věci, které často zůstávají ukryty před zraky veřejnosti a jako běžný občan jsem si je neuvědomoval. Dokonce i lidé, o nichž jsem měl původně velmi vysoké mínění, často pomáhají prosazovat soukromé zájmy spřátelených osob či firem proti zájmům veřejnosti. V byznysu můžete takovéto neseriózní a necharakterní partnery nahradit.

V politice však musíte často řešit dilema, zda v koalici spolupracovat i s těmi, s kterými byste si jinak nikdy nesedli k jednomu stolu, a nebo zůstat zásadový a skončit v opozici s velice omezeným vlivem na další rozvoj obce či kraje. V Litoměřicích jsme dali přednost druhé variantě, přičemž při kontrole vedení města a řešení jejich kauz spolupracujeme s o.s. Oživení, jež se specializuje na otevřenost a transparentnost veřejné správy.

Máte vyšší politické ambice. Kandidujete na hejtmana Ústeckého kraje. Co vás k tomu vede?
Nejde o moje ambice, ty jsem si splnil již v byznysu. Byl jsem osloven, zda bych kandidaturu na hejtmana přijal, a já jsem souhlasil. Jsem tedy připravený nabídnout své mezinárodní manažerské zkušenosti mým spoluobčanům a využít je při řešení problémů, které náš kraj a jeho občany trápí. Je pouze na občanech, zda této nabídky chtějí využít či nikoliv.

Tvrdíte, že jste lepší manažer než současný hejtman?
Současný hejtman působí v politice téměř celý svůj život. Za tu dobu zcela jistě poznal náš kraj mnohem detailněji než já. My se však neúčastníme vědomostní soutěže. Rozhodující je vize, kam by měl náš kraj směřovat, schopnost tuto vizi realizovat a měnit náš kraj k lepšímu. Statistiky jsou v tomto ohledu zcela neúprosné.

Náš kraj má nejvyšší nezaměstnanost a nejvíce sociálně vyloučených lokalit, v nichž žije dvakrát více lidí než před deseti lety. HDP na obyvatele klesl za posledních 5 let z 82 % na 76 % průměru celé ČR, region tedy oproti ostatním stále více chudne. Z kraje odteklo 10 % zahraničního kapitálu, zatímco za celou ČR se o 8 % zvýšil, investoři tedy dávají přednost jiným regionům. Počet vysokoškolsky vzdělaných obyvatel se snížil o 7 %, z kraje tedy utíká inteligence a v rámci obchodu s chudobou sem přicházejí lidé závislí na sociálních dávkách.

Ústecký kraj je také bezkonkurenčně nejhorší v čerpání evropských fondů na obyvatele, nevyužíváme tedy dostupné možnosti k investicím do jeho rozvoje. Čtenáři nechť sami posoudí, zda se náš kraj ubírá správným směrem či zda chtějí tento trend změnit.

Jste ekonom a manažer. Působil jste ve vedoucích postech severočeských podniků a řídil zahraniční pobočky v Evropě, Africe a Asii. Možná budete řídit Ústecký kraj. To je velká výzva?
Při řízení firem jsem byl odpovědný za tisíce zaměstnanců a rozpočet v řádu desítek miliard korun. Například v Nigérii, kde jsme museli být naprosto soběstační a na naší pomoci závisely i místní komunity v širokém okolí, jsme kromě cementárny provozovali i vlastní elektrárnu, hnědouhelný povrchový důl, letiště, více než 600 rodinných domů, veřejnou nemocnici, školy či množství dalších podpůrných aktivit.

Z tohoto pohledu by tedy pro mě nemělo být řízení našeho kraje nic výjimečného. Jsem si však vědom, že to bude o dost těžší. A odpovědnost vůči našim voličům i dalším občanům bude mnohem větší.

Jste rodilý Litoměřičan a do města jste se po působení ve světě vrátil. Díky čemu či komu máte v Litoměřicích a v kraji srdce?
Při našem dlouhodobém pobytu v zahraničí jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli pravdivost rčení „všude dobře, doma nejlíp“. V mém rodném kraji znám spoustu skvělých lidí, kvůli kterým stojí za to tady žít. Najdeme tu také množství velice zajímavých historických památek i přírodních krás, které s rodinou rádi navštěvujeme a chceme jim být nablízku.

Velkým znevýhodněním kraje je chybějící patriotismus. Lidé z kraje spíše odcházejí, než přicházejí? Jak je tady hodláte udržet a na co chcete přilákat „nové mozky“?
Musíme zde zajistit dostatek zajímavé a dobře placené práce a udělat z kraje mnohem atraktivnější místo pro život. Mým snem je, aby se v našem kraji skvěle žilo nejenom jeho současným občanům, ale aby se sem namísto sociálně závislých začali stěhovat lidé z ostatních regionů proto, že u nás najdou dobře placenou práci, že zde budeme mít kvalitní školy nabízející vzdělání na světové úrovni, že tu bude dostupné špičkové zdravotnictví a sociální péče pro všechny skutečně potřebné, že zde bude bezpečno a zdravé životní prostředí či proto, že tu budeme mít kvalitní dopravu umožňující rychlé a dostupné cestování za prací i zábavou.

Tohle všechno samozřejmě nelze stihnout za jedno volební období, pokud však víme, kam chceme směřovat a najdeme způsob k dosažení stanovených cílů, tak se i sen může stát skutečností.

Více na www.anobudelip.cz/cs/petr-urbanek/.

Ing. Petr Urbánek, narozen 15. 9. 1968

  • lídr hnutí ANO 2011 pro krajské volby v Ústeckém kraji
  • manažer a ekonom
  • absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze
  • pracoval osm let v ústecké Spolchemii. V letech 1996 až 2013 působil v mezinárodní společnosti Lafarge, mj. také jako finanční ředitel v cementárně v Čížkovicích, posledních jedenáct let řídil různé pobočky společnosti v Evropě, Africe a Asii
  • aktuálně se věnuje investičnímu poradenství
  • v roce 2014 vstoupil do hnutí ANO 2011, kde byl zvolen předsedou litoměřické místní organizace. Od roku 2014 zasedá v Zastupitelstvu města Litoměřice
  • je ženatý a má čtyři děti

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Urbánek
Zlepšit život v našem kraji je možné. Jsem připraven k tomu přispět

Každý hlas se počítá, říká lídr hnutí ANO 2011 pro krajské volby v Ústeckém kraji Petr Urbánek. A nabádá obyvatele, aby 7. až 8. října vzali osud Ústeckého...  celý článek

Pivo, sport i umění. Studentský ráj objevíte v ústecké čtvrti Klíše
Pivo, sport i umění. Studentský ráj objevíte v ústecké čtvrti Klíše

Klíše - Přednášky, semináře, ležení v knihách a psaní esejů. Zkrátka denní chléb každého vysokoškoláka. Co by to ovšem bylo za studentský život bez...  celý článek

MAZDA CX-5
MAZDA CX-05 nabídka financování 3/3, ani korunu navíc

MAZDA CX-5 přináší hospodárný provoz a dynamický výkon. Potěšení z jízdy. Výjimečně bezpečný vůz, který je radost řídit. Novinky v bezpečnosti, vybavení i...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.