Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KPMG Česká republika: řízení zákaznického prožitku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Takzvaný customer experience management získává v posledním desetiletí čím dál větší ohlas. A není divu. Kdo by nechtěl mít mezi svými zákazníky takové stoupence značky, jaké má Apple nebo Google?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

KPMG Česká republika, s.r.o. - budova | foto: KPMG Česká republika, s.r.o.

Řízení zákaznického prožitku vypadá na první pohled jednoduše. Jde o zkušenost, prožitek, který máme při kontaktu s konkrétní společností: nad kávou v kavárně, při hledání informací na webu nebo při výběru dovolené.

Skládá se z toho, jak na nás firma působí po hmotné stránce (cena, kvalita), jaké v nás evokuje emoce (důvěra, nadšení) a jak ji vnímáme smysly (pobočka je nová, restaurace čistá apod.). To vše při každém kontaktu s firmou intuitivně porovnáváme se svým očekáváním.

Vnímání společnosti zákazníky zcela logicky silně souvisí s jejím úspěchem. Stále více společností, zejména maloobchodních, nejen že si tento fakt uvědomuje, ale také se aktivně snaží prožitek svých zákazníků zcela cíleně řídit. Jak na to, poradí zkušený tým odborníků ze společnosti KPMG Česká republika.

Zákaznické momenty pravdy

Koncem 80. let se firmy začaly řízení vztahu se zákazníky intenzivně věnovat. Zaměřily se - často za pomoci nákladných systémů - na vlastní prezentaci vůči zákazníkům a na to, co jim produkt přináší. Často však přitom opomíjely, že zákazníci posuzují hodnotu produktu z velké části podle svých prožitků v konkrétních interakcích s firmou.

Dnes jsou tyto tzv. momenty pravdy běžně jedním z hlavních stavebních kamenů řízení klientského prožitku. Jak ale něco tak vágního řídit, jak získat měřitelné výsledky? Zákazník neumí vždy přesně říct, proč je prožitek silný. Ví, zda na něj něco působí pozitivně, nebo negativně, často ví, co odmítnout, ale netuší, co vlastně chce.

Na pomoc pak přicházejí různé metriky s indexy spokojenosti zákazníků nebo populární Net Promoter Score, které měří relativní podíl zákazníků ochotných doporučit firmu svým blízkým.

Poradíme vám, kde začít

Na začátku je obchodní strategie, která klade potřeby zákazníků na první místo. Je však třeba dělat kompromisy a definovat ekonomicky schůdnou rovnováhu mezi budováním pozitivních prožitků a hodnotou pro majitele. Právě v tom tkví složitost řízení vztahu se zákazníky. Řada firem v tomto ohledu proinvestovala nehorázné sumy, často však bez slibovaných efektů.

Cesta k oddanému zákazníkovi je přitom poměrně snadná: přestat klientům nabízet produkty, které jim chce prodat management, a místo toho jim poskytnout to, co sami chtějí nebo potřebují. Celkový efekt se ještě posílí, když se firma dokáže odlišit od konkurence.

Řízení zákaznického prožitku v praxi

Důkladná identifikace klientských potřeb a očekávání, revize veškeré komunikace napříč distribučními kanály a definice standardů obsluhy, určení momentů pravdy - tím se izolují interakce, na jejichž dokonalém provedení závisí pověst firmy.

Získá se tak solidní základna pro další kroky: neustálou revizi sledovaných momentů pravdy, kvalitní měření různých klientských i procesních parametrů, změnu motivačního systému pracovníků nebo zintenzivnění integrace komunikačních a distribučních kanálů.

Řízení zákaznického prožitku je poměrně komplexní oblastí a rozhodně nekončí zahájením měření vybraných indikátorů a definicí několika momentů pravdy. Musí se dotknout veškerých aktivit napříč organizací a navždy změnit způsob, jakým funguje. Při správném provedení se ale taková změna firmě rozhodně vyplatí.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Studovat MBA má smysl, ale školu je třeba pečlivě vybírat

Studovat MBA má smysl, ale školu je třeba pečlivě vybírat

V Česku je aktuálně přes 60 škol, které nabízejí studium MBA. Ne všechny však mají stejnou kvalitu a úroveň. Zájemci by...

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Představujeme vám křemičité částice a kvantové tečky Diag NanoTM a magnetické částice Absolute MagTM od výrobce...

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Zavedení laparoskopie do chirurgických operačních technik, ke kterému došlo na konci osmdesátých let minulého století,...

Najdete na iDNES.cz