Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kotlíkové dotace z minulých let prokázaly výborné výsledky

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Příspěvek na pořízení nového kotle je nápad, který se osvědčil. Může se totiž pochlubit dvěma obrovskými přínosy – jedním je snížení množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, a druhým možnost pořídit si moderní a úsporné vytápění pro domácnosti, které by si ho jinak nemohly dovolit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kotlíkové dotace z minulých let prokázaly výborné výsledky | foto: Moravskoslezský kraj

Před čtyřmi lety odstartoval Moravskoslezský kraj projekt takzvaných kotlíkových dotací a od té doby se díky němu podařilo vyměnit v některých obcích i více než polovinu starých nevyhovujících kotlů.

Nenápadný vliv domácností

Pro region dlouhodobě bojující se znečištěním ovzduší má výměna vytápěcích zařízení na pevná paliva za nové ekologické kotle zásadní význam, protože velké procento emisí pochází právě z domácností.

„Lokální topeniště spalující nekvalitní tuhá paliva, popřípadě komunální odpady ve starém prohořívacím kotli, jsou významným zdrojem zdraví škodlivých organických látek v ovzduší, zejména karcinogenního benzo(a)pyrenu. K dalším škodlivinám produkovaných těmito zdroji patří tuhé znečišťující látky, oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý a další,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík.

Připomíná ale, že samotná výměna kotle nestačí. Důležitá je také správná údržba, používání kvalitního paliva pro daný kotel, jeho obsluha a další povinnosti související s nově pořízeným vytápěním. Jedině tak může být účinek výměny skutečně znát.

Kotlíkové dotace z minulých let prokázaly výborné výsledky
Kotlíkové dotace z minulých let prokázaly výborné výsledky

Systém dotací zaujal i další kraje

Nejlepší cestou, jak udělat první krok ke zlepšení situace, bylo poskytnout lidem dotaci, aby se pro ně stalo nové vytápění dostupnějším. „Z přibližně 6 tisíc podaných žádostí se zrealizovalo něco přes 4 tisíce výměn,“říká moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.Přestože třetina žadatelů o kotlíkovou dotaci od svého plánu vyměnit starý kotel na tuhá paliva za ekologický z různých důvodů nakonec odstoupila, považuje kotlíkové dotace, které vznikly v Moravskoslezském kraji, za úspěšné.„Potvrzuje to i fakt, že se postupně rozšířily i do ostatních krajů,“ dodává Novák.

Poprvé mohli lidé o kotlíkovou dotaci zažádat na počátku února 2012. Od té doby Moravskoslezský kraj společně s Ministerstvem životního prostředí vyhlásil ještě dalších šest výzev. Poslední z nich skončila v září 2014, žadatelé ale měli na samotnou výměnu kotlů i předložení podkladů ještě dalších devět měsíců. Největší počet domácností se zúčastnil dotační výzvy v největších městech kraje, tedy v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku.

Začátek podání žádostí na kotlíkové dotace
Začátek podání žádostí na kotlíkové dotace
Začátek podání žádostí na kotlíkové dotace
Začátek podání žádostí na kotlíkové dotace

Začátek podání žádostí na kotlíkové dotace

Rozdíl díky tisícům nových kotlů je znát

Výpočty provedené na území Moravskoslezského kraje mluví za vše. Ukazují totiž, že od doby poskytnutí prvních dotací došlo ke změnám, které už mají smysl. „Díky zrealizované kotlíkové dotaci z let 2012 až 2015 se nám podařilo snížit například emise již zmíněného benzo(a)pyrenu o zhruba 70 kilogramů, což je více než vyprodukoval těžký průmysl v Moravskoslezském kraji za celý rok 2013,“ podotýká náměstek Daniel Havlík.

Výsledky úspěšné realizace dotačního projektu mohou do budoucna znamenat motivaci i pro další obyvatele regionu. A to nejen k výměně kotle ve vlastním domě, ale také k ekologickému chování celkově.

Diskuze s občany Třince ohledně kotlíkových dotací
Diskuze s občany Třince ohledně kotlíkových dotací
Diskuze s občany Třince ohledně kotlíkových dotací

Diskuze s občany Třince ohledně kotlíkových dotací

Diskuze se studenty S. gymnázia
Diskuze se studenty S. gymnázia

Diskuze se studenty S. gymnázia

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, se narodil ve Vražném.
Johann G. Mendel se narodil před 195 lety ve Vražném na Novojičínsku

Být Johannem Gregorem Mendelem a hledat v krajině kolem své rodné vsi místo, kde je dobré posedět, vybral bych asi přesně to, kde Johann se svou sestrou...  celý článek

Moravskoslezský kraj vyhlašuje další kotlíkové dotace.
Moravskoslezský kraj vyhlašuje další kotlíkové dotace

Využijte dotaci až 150 000 Kč a pořiďte si do své domácnosti nový, úsporný kotel. Ušetříte peníze, ochráníte zdraví svých dětí a zlepšíte ovzduší ve svém okolí.  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.