Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kostí na výuku je dlouhodobě nedostatek, řešením je 3D tisk

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
3D tisk je pevnou součástí univerzitního života a nyní vstupuje i na české lékařské fakulty, na nichž pomáhá při výuce anatomie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ukázka 3D modelu hrudního obratle s texturou: Foto: 3Dees

V současné době znesnadňuje získávání biologického materiálu nutného pro studium lidského těla celá řada legislativních opatření a lékařské fakulty tak řeší problém s nedostatkem lidských tkání a kostí pro výuku studentů.

Moderní technologie vytváří anatomicky přesné modely

Anatomický ústav 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se dlouhodobě zabývá tím, jak nedostatek kostí a dalších struktur lidského těla překlenout, a proto se zaměřil na využití technologie 3D skenování a 3D tisku pro vytvoření přesných anatomických modelů. To konkrétně znamenalo naskenovat většinu samostatných kostí tvořících lidskou kostru (dohromady 43 kostí) a následně vytisknout jednotlivé kopie z ABS plastu na 3D tiskárně Stratasys uPrint SE, kterou si pro tyto účely pořídil.

Kostí na výuku je dlouhodobě nedostatek, řešením je 3D tisk

Originál hrudního obratle a kopie vytištěná z ABS plastu: Foto: 3Dees

Anatomický ústav 2. LF UK oslovil pražské Centrum 3D tisku 3Dees, které disponuje skenovací technikou Artec, jež může snímat nejen geometrii modelu, ale také jeho textury, tedy barevný povrch. Pracovníci 3Dees obdrželi sadu pečlivě vybraných a cenných originálů kostí. Vzhledem k mechanickým vlastnostem některých součástí skeletu, např. některých kostí lebky, nepřipadalo v úvahu využít klasické metody vytváření kopií, jako např. odlévání, aby nedošlo k poškození samotné struktury kosti. Kopie získané 3D skenováním a následným 3D tiskem jsou navíc přesnější, obsahují všechny detaily povrchu kostí a jsou odolnější vůči poškození, než dosud používané jiné technologie (např. sádrové nebo plastové odlitky).

„Nejsložitější bylo právě skenovat lebeční spodinu s množstvím dutin a kanálků,“ řekl Roman Mašín, odborný pracovník Centra, a dodal: „na každou kost jsme nejprve nanesli speciální zmatňující sprej, aby nedocházelo k nežádoucím odleskům. Po samotném naskenování jsme z jednotlivých snímků v počítači sestavili finální 3D model.“

Anatomický ústav plánuje využití 3D tisku i na další výukové pomůcky anatomie

Profesor Rastislav Druga z Anatomického ústavu 2. LF UK uvedl, že vedle získání souboru dat kostí a jejich vytištění Anatomický ústav také plánuje vytvoření online atlasu kostí pro potřeby studentů všech lékařských fakult v České a Slovenské republice. Spolu s 3Dees by Anatomický ústav 2. LF UK rád pokračoval ve spolupráci na dalším využití technologií 3D tisku při přípravě komplexnějších výukových pomůcek pro studium anatomie.

Skenování spodní čelisti: Foto: 3Dees

Skenování spodní čelisti: Foto: 3Dees

Centrum 3D tisku 3Dees se zaměřuje na inovace v oblasti vývoje nových produktů a výrobních postupů, designu výrobků a dekorativního umění pomocí technologie 3D tisku. Centrum poskytuje služby 3D tisku, 3D skenování a 3D modelování. Disponuje průmyslovými 3D tiskárnami Stratasys Fortus360 MC, Stratasys Objet30 Pro, 3D Systems ProJet 660 Pro a Zortrax M200. Organizuje semináře a akce zaměřené na propagaci technologií 3D tisku a jejich využití ve výrobních procesech. Experti 3Dees poskytují poradenství při dotačním financování technologií 3D tisku.

Vedle poskytování odborných služeb se také podílí na projektu využití 3D tisku v módním průmyslu Fashion STL a projektu Art4Leg, který se zaměřuje na tvorbu designových krytů protéz dolních končetin.

Více informací najdete na www.3dees.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Trápí vás nežádoucí chloupky, vrásky, tetování, nebo třeba chrápání? Všeho se můžete bezbolestně zbavit pomocí šetrných...

Jsme součástí kybernetického bojiště, žádný web se útoku nevyhne

Český internet je součástí velkého kybernetického bojiště a žádný web se válce...

Představa hackerů jako mladých kluků, kteří se snaží prolomit obranu tajných vládních institucí, aby odhalili pravdu,...

Najdete na iDNES.cz