Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec dotací na zateplení panelových domů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejen na zateplení domů se pozastavili státní dotace, v důsledku úsporných opatření státního rozpočtu došlo v průběhu srpna i k pozastavení klíčových programů na podporu revitalizace, modernizace, ale i zateplení panelových domů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Konec dotací na zateplení panelových domů | foto: Tremco illbruck

Dotace nejsou, ale opravy jsou potřeba

Zatímco v sousedním Německu dochází k masové likvidaci panelových domů, v ČR stát podporuje nebo lépe řečeno podporoval zateplení a celkovou regeneraci panelových domů. Bourání panelových domů podle názoru Ministerstva pro místní rozvoj v podmínkách ČR není nutné, protože jejich opravou lze vytvořit kvalitu bydlení odpovídající technickým kritériím moderního bydlení.

panelák 1Je ovšem otázkou, zda se podaří opravit zbylých 45 % panelových domů, které zatím neprošly sebemenší úpravou, když dva klíčové programy na regeneraci panelových domů byly v srpnu pozastaveny. Ukončení programů Nový PANEL a Zelená úsporám, kde došlo k zastavení přijímání žádostí pouze pro panelové domy, se projeví výrazným zpomalením či úplným zastavením oprav i zateplení zastaralých panelových domů.

Zastavení dotací na zateplení panelových domů

"Dotaci nedostaneme a ještě si připlatíme za energie," stěžují si obyvatelé zastaralých panelových domů.

K současné situaci a nutnosti pokračování v tomto, nebo jiném programu se stejnými cíli, se vyjádřil i Miroslav Kratochvíl ze společnosti Tremco illbruck, která je v současnosti lídrem v oblasti těsnicích systémů:

panelák 2"Zastavení dotací na zateplení panelových domů vnímáme velmi negativně zvláště proto, že bytový trh ČR tvoří z velké části panelová výstavba. Chápeme, že česká ekonomika nemá prostředky k likvidování panelových domů, jako se tomu děje v Německu, ale alespoň jejich renovace je nezbytná. Programy Zelená úsporám a Nový PANEL byly skvělým způsobem, jak situaci vyřešit a z omšelých, energeticky neúsporných domů, udělat atraktivní bydlení."

Nezbytnost renovace i dalších panelových domů vysvětluje pomocí názorných výpočtů tepelných úspor: "Zateplení panelových domů přináší uživatelům nejen zlepšení tepelné pohody, ale hlavně jim ušetří peníze.

Pokud je montáž okna provedena správně, tak ušetří obyvatelům panelových domů peníze jak na vytápění v zimě, tak i na chlazení v létě. Vytvořili jsme kalkulačku, která jednoduše spočítá kolik peněz lze díky zateplení ušetřit. Náklady na zateplení panelových domů jsou tedy vlastně nutnou investicí do budoucna."

tepelný únik

Šetřit je potřeba, ale ne na špatném místě

Zateplení panelových domů přináší okamžité výsledky v podobě menší spotřeby energie na vytápění i chlazení obytných prostor, přispívá ke snížení škodlivých emisí a díky lepšímu vzhledu objektu také zvyšuje jeho tržní hodnotu.

Výhody, které zateplení panelových domů přináší jsou nesmírné, ne každý však disponuje nutnými prvotními investicemi. Zateplování panelových domů bude bez programů Nový PANEL a Zelená úsporám bohužel postupovat jen velmi pomalu nebo bude úplně zastaveno.

Zrušením programu Nový PANEL vyslala vláda směrem k tisícům obyvatelů panelových domů signál, že se stát odmítá dále podílet na nápravě stavu, který sám kdysi způsobil.

Nesouhlasíte s pozastavením dotací? Připojte se k této výzvě.

Nezávislá instituce CERPAD, která se zabývá současným stavem a budoucností bydlení v domech postavených panelovou i nepanelovou technologií, se rozhodla proti pozastavení dotací protestovat a vyzvat k jejich znovuobnovení. K této výzvě se můžeme připojit jakákoli fyzická i právnická osoba, která nesouhlasí s pozastavením dotací.

Lidé přijdou nejen o dotace, ale často i o práci

Pozastavení dotací nemá vliv jen na obyvatele panelových domů, ale bude mít také negativní dopad na státní rozpočet v podobě vyšší nezaměstnanosti zejména ve stavebnictví a nižšímu výběru daní a odvodů pojistného.

"Státní dotace ve výši 1 miliardy v programu Nový PANEL generuje následné investice v objemu 5 miliard, přičemž daňový výnos a úspora sociálních výdajů ze státní pokladny je o 600 milionů vyšší než stát vynaloží na dotaci. Jsme proto přesvědčeni, že zastavení nebo výrazné omezení těchto programů je chybným krokem, který bude mít negativní dopad na státní rozpočet i stavební průmysl," vysvětluje prezident Centra regenerace panelových domů (CERPAD) Ing. Tomáš Fendrych.

"Ukončením programu Nový PANEL přijde stavební průmysl jen v roce 2011 o investice ve výši 15 miliard korun. Nemůžeme tedy pominout sociální aspekt programu, díky němuž je ročně vytvořeno na 15 tisíc pracovních míst převážně v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností," dodává.

Nový panel

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Také se celý den hrbíte u počítače nebo v autě a večer se po ulehnutí do postele ozvou vaše záda? Máte málo pohybu a...

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Předání petice na podporu biotroniky do a Senátu Parlamentu České republiky.

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR s počtem petentů přes 40...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Najdete na iDNES.cz