Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec dotací na zateplení panelových domů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejen na zateplení domů se pozastavili státní dotace, v důsledku úsporných opatření státního rozpočtu došlo v průběhu srpna i k pozastavení klíčových programů na podporu revitalizace, modernizace, ale i zateplení panelových domů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Konec dotací na zateplení panelových domů | foto: Tremco illbruck

Dotace nejsou, ale opravy jsou potřeba

Zatímco v sousedním Německu dochází k masové likvidaci panelových domů, v ČR stát podporuje nebo lépe řečeno podporoval zateplení a celkovou regeneraci panelových domů. Bourání panelových domů podle názoru Ministerstva pro místní rozvoj v podmínkách ČR není nutné, protože jejich opravou lze vytvořit kvalitu bydlení odpovídající technickým kritériím moderního bydlení.

panelák 1Je ovšem otázkou, zda se podaří opravit zbylých 45 % panelových domů, které zatím neprošly sebemenší úpravou, když dva klíčové programy na regeneraci panelových domů byly v srpnu pozastaveny. Ukončení programů Nový PANEL a Zelená úsporám, kde došlo k zastavení přijímání žádostí pouze pro panelové domy, se projeví výrazným zpomalením či úplným zastavením oprav i zateplení zastaralých panelových domů.

Zastavení dotací na zateplení panelových domů

"Dotaci nedostaneme a ještě si připlatíme za energie," stěžují si obyvatelé zastaralých panelových domů.

K současné situaci a nutnosti pokračování v tomto, nebo jiném programu se stejnými cíli, se vyjádřil i Miroslav Kratochvíl ze společnosti Tremco illbruck, která je v současnosti lídrem v oblasti těsnicích systémů:

panelák 2"Zastavení dotací na zateplení panelových domů vnímáme velmi negativně zvláště proto, že bytový trh ČR tvoří z velké části panelová výstavba. Chápeme, že česká ekonomika nemá prostředky k likvidování panelových domů, jako se tomu děje v Německu, ale alespoň jejich renovace je nezbytná. Programy Zelená úsporám a Nový PANEL byly skvělým způsobem, jak situaci vyřešit a z omšelých, energeticky neúsporných domů, udělat atraktivní bydlení."

Nezbytnost renovace i dalších panelových domů vysvětluje pomocí názorných výpočtů tepelných úspor: "Zateplení panelových domů přináší uživatelům nejen zlepšení tepelné pohody, ale hlavně jim ušetří peníze.

Pokud je montáž okna provedena správně, tak ušetří obyvatelům panelových domů peníze jak na vytápění v zimě, tak i na chlazení v létě. Vytvořili jsme kalkulačku, která jednoduše spočítá kolik peněz lze díky zateplení ušetřit. Náklady na zateplení panelových domů jsou tedy vlastně nutnou investicí do budoucna."

tepelný únik

Šetřit je potřeba, ale ne na špatném místě

Zateplení panelových domů přináší okamžité výsledky v podobě menší spotřeby energie na vytápění i chlazení obytných prostor, přispívá ke snížení škodlivých emisí a díky lepšímu vzhledu objektu také zvyšuje jeho tržní hodnotu.

Výhody, které zateplení panelových domů přináší jsou nesmírné, ne každý však disponuje nutnými prvotními investicemi. Zateplování panelových domů bude bez programů Nový PANEL a Zelená úsporám bohužel postupovat jen velmi pomalu nebo bude úplně zastaveno.

Zrušením programu Nový PANEL vyslala vláda směrem k tisícům obyvatelů panelových domů signál, že se stát odmítá dále podílet na nápravě stavu, který sám kdysi způsobil.

Nesouhlasíte s pozastavením dotací? Připojte se k této výzvě.

Nezávislá instituce CERPAD, která se zabývá současným stavem a budoucností bydlení v domech postavených panelovou i nepanelovou technologií, se rozhodla proti pozastavení dotací protestovat a vyzvat k jejich znovuobnovení. K této výzvě se můžeme připojit jakákoli fyzická i právnická osoba, která nesouhlasí s pozastavením dotací.

Lidé přijdou nejen o dotace, ale často i o práci

Pozastavení dotací nemá vliv jen na obyvatele panelových domů, ale bude mít také negativní dopad na státní rozpočet v podobě vyšší nezaměstnanosti zejména ve stavebnictví a nižšímu výběru daní a odvodů pojistného.

"Státní dotace ve výši 1 miliardy v programu Nový PANEL generuje následné investice v objemu 5 miliard, přičemž daňový výnos a úspora sociálních výdajů ze státní pokladny je o 600 milionů vyšší než stát vynaloží na dotaci. Jsme proto přesvědčeni, že zastavení nebo výrazné omezení těchto programů je chybným krokem, který bude mít negativní dopad na státní rozpočet i stavební průmysl," vysvětluje prezident Centra regenerace panelových domů (CERPAD) Ing. Tomáš Fendrych.

"Ukončením programu Nový PANEL přijde stavební průmysl jen v roce 2011 o investice ve výši 15 miliard korun. Nemůžeme tedy pominout sociální aspekt programu, díky němuž je ročně vytvořeno na 15 tisíc pracovních míst převážně v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností," dodává.

Nový panel

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne)výhody?

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne) výhody?

Stejně, jako by se auto bez pomoci jen těžko hýbalo, kdyby nemělo motor, tak i hodinky potřebují k tomu, aby mohly...

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Máte obraz či grafiku a chcete je zpeněžit? Sháníte nějaké umělecké dílo? Poraďte se s týmem odborníků přímo v aukční...

Najdete na iDNES.cz