Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komplikace cukrovky jsou mimořádně závažné

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Komplikace cukrovky jsou vesměs život ohrožující. Léčba cukrovky vyžaduje, aby nemocní polykali hrsti prášků, jimiž komplikace cukrovky potlačují. Jeden z nejdůležitějších léků pro léčbu cukrovky, který užívá většina diabetiků, je teď nově možné rozpustit ve vodě a zapíjet jím ty zbylé.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Léčba cukrovky přichází s novinkou - rozpustným metforminem | foto: Martin Kovář

Diabetes mellitus neboli cukrovka je závažné metabolické onemocnění, pro které je typická zvýšená hladina krevního cukru (glykémie). V krvi tedy koluje více cukru (glukózy), než je třeba, což vede k jeho pozvolnému ukládání ve stěnách cév.

Postupně se, díky narušení jejich funkce, rozvíjejí orgánové komplikace. Nejvíce jsou postiženy ledviny, oči, cévy v srdci a mozku, špatně se také hojí rány, nemocné mohou bolet končetiny nebo je trápí svědění kůže.

Mezi nejzávažnější komplikace cukrovky patří ischemická choroba srdeční, která je příčinou srdečních infarktů, dále selhání ledvin a mozková mrtvice. Většina nemocných má cukrovku 2. typu (DM2) - glukóza je u takto disponovaného člověka buňkami nedostatečně zpracovávána a glykémie zůstává vysoká.

Léčba cukrovky je nemocnými podceňována

Dlouhodobé výsledky léčby DM2 bohužel nejsou příliš dobré, i když už máme k dispozici účinné léky (perorální antidiabetika). Především se nedaří dlouhodobě normalizovat glykémii. Je to tím, že cukrovka v počátečních stádiích nebolí a velká skupina nemocných, kteří o ní ani dlouho nevěděli, jen obtížně spolupracuje se svými lékaři – jednoduše nejsou k léčbě dostatečně motivováni, protože je vlastně nic moc netrápí.

"Léčba cukrovky pro nemocného znamená, že po někom, komu je třeba kolem padesátky, chceme, aby náhle a už napořád změnil svoje "zaběhané" životní rytmy, aby co nejrychleji přebudoval svoje stravovací návyky a začal úměrně svému věku sportovat. Ano, je to velmi náročné a spousta nemocných na to odmítá přistoupit. Dlouhodobě to dokáže jen málokdo," nedělá si iluze prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol.

Velký problém představují komplikace cukrovky

V současnosti trpí cukrovkou doslova "armáda" nemocných, jen u nás je evidováno asi tři čtvrtě miliónu diabetiků. Mezi nejčastější komplikace cukrovky patří vysoký krevní tlak (hypertenze) a patologická hladina krevních tuků, především cholesterolu (dyslipidémie).

U diabetiků je to velmi komplikované – do stěn jejich tepen (často navíc poškozených vysokým tlakem) se zvýšeně ukládá cukr, ty jsou díky tomu mnohem náchylnější ke kornatění neboli ateroskleróze, kterou ještě může prohloubit vysoký cholesterol.

Ateroskleróza tepen vede ke zmiňované ischemické chorobě srdeční a mrtvicím. Většina diabetiků by proto měla při léčbě cukrovky zároveň užívat i léky ke snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Léčba cukrovky pomocí metorminu
Léčba cukrovky pomocí metorminu. Autor: Martin Kovář

Léčba cukrovky přichází s novinkou - rozpustným metforminem

"Člověk s cukrovkou by měl především naslouchat radám svých lékařů. Měl by každý den konzumovat nemalé množství léků a měl by dobře vědět, proč tak činí – brání tím rozvoji život ohrožujících komplikací. Čím méně pilulek budou nemocní brát, tím je větší šance, že je užijí opravdu všechny a v pravý čas. Jen tak může být léčba cukrovky dlouhodobě úspěšná.

Z mého pohledu proto vítám každý přístup, který povede ke snížení denní porce léků," přemýšlí M. Kvapil a dodává, že toho lze dosáhnout díky novým, leckdy nečekaným lékovým formám. Zajímavým příkladem je desítky let úspěšně používaná účinná látka metformin, která by podle posledních doporučení neměla chybět v léčbě žádného nově diagnostikovaného diabetika. Na náš trh byla v loňském roce uvedena jeho zbrusu nová, originální léková forma.

"Jednoduše si metformin v práškové formě nasypete ze sáčku do sklenice, zalijete jej vodou a on se okamžitě rozpustí. Sklenicí čiré vody s rozpuštěným metforminem pak zapijete ostatní prášky, což je podle mého názoru velmi příznivý trend. Pevně věřím, že každý, takto chytře připravený lék může nemocné lépe nasměrovat k dodržování našich doporučení. Snad se díky tomu zlepší zatím nepříliš uspokojivé dlouhodobé výsledky léčby cukrovky 2. typu," uzavírá M. Kvapil.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Vykročte do jara s novou výzvou, dosáhněte vysněné postavy. Společně s Cambridge Weight Plan vám s tím pomůžeme. Nedaří...

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Otevření lázeňské sezony v duchu oslav teplické kyselky. Již 465 let

Lázně Teplice nad Bečvou léčí již 465 let

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně Teplice nad Bečvou, zahájí 12. května svoji 465. sezónu. Na návštěvníky...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz