Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komplikace cukrovky jsou mimořádně závažné

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Komplikace cukrovky jsou vesměs život ohrožující. Léčba cukrovky vyžaduje, aby nemocní polykali hrsti prášků, jimiž komplikace cukrovky potlačují. Jeden z nejdůležitějších léků pro léčbu cukrovky, který užívá většina diabetiků, je teď nově možné rozpustit ve vodě a zapíjet jím ty zbylé.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Léčba cukrovky přichází s novinkou - rozpustným metforminem | foto: Martin Kovář

Diabetes mellitus neboli cukrovka je závažné metabolické onemocnění, pro které je typická zvýšená hladina krevního cukru (glykémie). V krvi tedy koluje více cukru (glukózy), než je třeba, což vede k jeho pozvolnému ukládání ve stěnách cév.

Postupně se, díky narušení jejich funkce, rozvíjejí orgánové komplikace. Nejvíce jsou postiženy ledviny, oči, cévy v srdci a mozku, špatně se také hojí rány, nemocné mohou bolet končetiny nebo je trápí svědění kůže.

Mezi nejzávažnější komplikace cukrovky patří ischemická choroba srdeční, která je příčinou srdečních infarktů, dále selhání ledvin a mozková mrtvice. Většina nemocných má cukrovku 2. typu (DM2) - glukóza je u takto disponovaného člověka buňkami nedostatečně zpracovávána a glykémie zůstává vysoká.

Léčba cukrovky je nemocnými podceňována

Dlouhodobé výsledky léčby DM2 bohužel nejsou příliš dobré, i když už máme k dispozici účinné léky (perorální antidiabetika). Především se nedaří dlouhodobě normalizovat glykémii. Je to tím, že cukrovka v počátečních stádiích nebolí a velká skupina nemocných, kteří o ní ani dlouho nevěděli, jen obtížně spolupracuje se svými lékaři – jednoduše nejsou k léčbě dostatečně motivováni, protože je vlastně nic moc netrápí.

"Léčba cukrovky pro nemocného znamená, že po někom, komu je třeba kolem padesátky, chceme, aby náhle a už napořád změnil svoje "zaběhané" životní rytmy, aby co nejrychleji přebudoval svoje stravovací návyky a začal úměrně svému věku sportovat. Ano, je to velmi náročné a spousta nemocných na to odmítá přistoupit. Dlouhodobě to dokáže jen málokdo," nedělá si iluze prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol.

Velký problém představují komplikace cukrovky

V současnosti trpí cukrovkou doslova "armáda" nemocných, jen u nás je evidováno asi tři čtvrtě miliónu diabetiků. Mezi nejčastější komplikace cukrovky patří vysoký krevní tlak (hypertenze) a patologická hladina krevních tuků, především cholesterolu (dyslipidémie).

U diabetiků je to velmi komplikované – do stěn jejich tepen (často navíc poškozených vysokým tlakem) se zvýšeně ukládá cukr, ty jsou díky tomu mnohem náchylnější ke kornatění neboli ateroskleróze, kterou ještě může prohloubit vysoký cholesterol.

Ateroskleróza tepen vede ke zmiňované ischemické chorobě srdeční a mrtvicím. Většina diabetiků by proto měla při léčbě cukrovky zároveň užívat i léky ke snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Léčba cukrovky pomocí metorminu
Léčba cukrovky pomocí metorminu. Autor: Martin Kovář

Léčba cukrovky přichází s novinkou - rozpustným metforminem

"Člověk s cukrovkou by měl především naslouchat radám svých lékařů. Měl by každý den konzumovat nemalé množství léků a měl by dobře vědět, proč tak činí – brání tím rozvoji život ohrožujících komplikací. Čím méně pilulek budou nemocní brát, tím je větší šance, že je užijí opravdu všechny a v pravý čas. Jen tak může být léčba cukrovky dlouhodobě úspěšná.

Z mého pohledu proto vítám každý přístup, který povede ke snížení denní porce léků," přemýšlí M. Kvapil a dodává, že toho lze dosáhnout díky novým, leckdy nečekaným lékovým formám. Zajímavým příkladem je desítky let úspěšně používaná účinná látka metformin, která by podle posledních doporučení neměla chybět v léčbě žádného nově diagnostikovaného diabetika. Na náš trh byla v loňském roce uvedena jeho zbrusu nová, originální léková forma.

"Jednoduše si metformin v práškové formě nasypete ze sáčku do sklenice, zalijete jej vodou a on se okamžitě rozpustí. Sklenicí čiré vody s rozpuštěným metforminem pak zapijete ostatní prášky, což je podle mého názoru velmi příznivý trend. Pevně věřím, že každý, takto chytře připravený lék může nemocné lépe nasměrovat k dodržování našich doporučení. Snad se díky tomu zlepší zatím nepříliš uspokojivé dlouhodobé výsledky léčby cukrovky 2. typu," uzavírá M. Kvapil.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ.

Autor:

Nejčtenější

Výlovy rybníků přináší zábavu pro celou rodinu. Nechybí ani prodej čerstvých...
Výlovy rybníků nabízejí hodně zábavy a čerstvé ryby za nízké ceny

Máte chuť na čerstvé ryby a ještě nemáte program na podzimní víkendy? Pak je pro vás ideální navštívit výlovy rybníků. Těšit se můžete na akce pro rodiny s...  celý článek

Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru.
Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru

Inovace nejsou doménou jen informačních technologií. Významné pokroky zaznamenávají i materiály pro stavebnictví a domácí kutily. Například takové lepení...  celý článek

Další z rubriky

Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu.
Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu

Bona Free & Simple je nový čistící prostředek na dřevěné podlahy, který pomáhá vytvářet zdravější bydlení pro vás a vaši rodinu. Neobsahuje alergeny. Je...  celý článek

Když klouby volají, potřebujeme kolagen.
Když klouby volají, potřebujeme kolagen

Proto je tady Klokan™, mimořádný preparát s unikátním patentovaným složením a nyní i s mimořádnou příležitostí koupit jedno balení na dva měsíce a druhé,...  celý článek

Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky.
Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky

Malé děti čištění zoubků, nikterak překvapivě, nebaví. Navíc nemají ještě tak dobře rozvinutou motoriku, aby si vůbec samy zoubky dobře vyčistily. Sonická...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.