Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní veletrh představí literární Rumunsko, oblast Černého moře i komiks

Komerční sdělení   11:17aktualizováno  11:17 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ve dnech 17. až 20. května se v Průmyslovém paláci uskuteční již poosmnácté mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

aje | foto: Svět knihy, s.r.o.

Čestným hostem veletrhu je Rumunsko, které nabídne návštěvníkům veletrhu příležitost, dle svého motta, "objevit literární vrcholy" své země prostřednictvím autorských pořadů a literárních debat.

Zároveň budou mít návštěvníci možnost se seznámit s národním folklórem a typickou řemeslnou výrobou v prostoru před palácem na výstavišti v Holešovicích.

Delegaci autorů, kteří z Rumunska přijíždějí, reprezentují význačné a zajímavé osobnosti, z nichž zmiňme například Răzvana Rădulescu - spisovatele, filmového scénáristu a novináře, Petrua Cimpoesu - spisovatele, jehož překlad knihy Simion Výtažník byl oceněn jako Kniha roku v rámci udílení literárních cen Magnesia Litera v roce 2007.

Knižní veletrh však přivítá i mnoho dalších autorů a rovněž zástupce mladé literární generace Rumunska, jejichž díla svědčí o vysoké kvalitě současné rumunské literární nabídky.

Literatura černomořské oblasti

Téma veletrhu, které se váže k čestnému hostu, Literatura černomořské oblasti, představí historicky bohatou a proměnlivou oblast, do níž patří především Bulharsko, Gruzie s Abcházií, Rumunsko, jižní část Ruska, Turecko a Ukrajina.

Většina těchto literatur se netěší většímu počtu překladů v zahraničí, a přesto životní osudy lidí žijících v těchto zemích, historický i politický vývoj oblasti, osobnostní síla jejích obyvatel nabízí prožitkově hlubokou literaturu, jež stojí za větší pozornost v mezinárodním kontextu.

Stěžejní debaty věnované tomuto tématu má knižní veletrh na programu ve čtvrtek za účasti českých překladatelů a odborníků, v pátek pak se setkáme se spisovateli z jednotlivých zemí oblasti (Florin Bican – Rumunsko, Guram Odisharia – Gruzie, Anton Sanchenko – Ukrajina, Kalin Terzijsky – Bulharsko, Ayfer Tunç – Turecko, Ljudmila Ulická – Rusko).

Knižní veletrh s komiksovou literaturou

Komiks je dalším ústředním tématem pro knižní veletrh a bude představen v atraktivním Pavilonu komiksu a v komiksové dílně v pravém křídle Průmyslového paláce. Návštěvníci zde budou mít možnost zhlédnout výstavy děl vynikajících českých "komiksářů", s řadou z nich bude možnost se i osobně setkat v rámci dílen, vyslechnout si besedy odborníků na aktuální témata mezinárodního komiksu a jeho žánrů.

Ve spolupráci s Anifestem a Českou televizí se budou promítat zajímavé filmy.  Významnými hosty v rámci tématu jsou například Didier Pasamonik - celosvětově uznávaný odborník na komiksovou literaturu z Belgie a dalším Kris, komiksář z Francie. Pro zájemce je chystán i veletržní Comics Point s prodejem toho nejzajímavějšího, co současný komiks nabízí.

Kromě zmíněných hlavních témat veletrhu nabídne jeho doprovodný literární festival bohatý mezinárodní program připravený ve spolupráci s partnery z mnoha zemí světa. Kompletní program pro knižní veletrh najdete na www.svetknihy.cz, kde je možnost se dozvědět o návštěvě českých autorů, jejichž účast tvoří stěžejní část programu, a dalších významných zahraničních literárních osobností, z nichž jmenujme Ruth Bondy - laureátku letošní Ceny Jiřího Theinera (Izrael), která bude udělena přímo na veletrhu.

Z další jmen to jsou například Felix Francis - syn a nástupce známého autora detektivních románů (Velká Británie), Nedim Gürsel (Turecko), Josef Haslinger (Rakousko), Daniel Hevier (Slovensko), Roy Jacobsen (Norsko), Hanna Krall (Polsko), John Ajvide Lindqvist (Švédsko), Barbara Neely (USA),  Boualem Sansal (Alžír, Francie), Mariusz Szczygieł (Polsko), Meier Šalev (Izrael), Peter Terrin (Belgie – Vlámsko), Peter Tremayne (Velká Británie) a mnoho dalších. Knižní veletrh Svět knihy přivítá rovněž početnou delegaci indických autorů, s nimiž se čtenáři mohou setkat v rámci nedělního programu.

Pořady pro děti, filmové adaptace literárních děl i Svět knihy na jevišti

Knižní veletrh připravuje celou řadu pořadů pro děti a mládež včetně setkání s jejich oblíbenými autory. Kina Atlas a Ponrepo představí filmové adaptace literárních děl, řada pražských divadel je se svými literárními dramatizacemi zařazena v přehlídce Svět knihy na jevišti.


Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let,...

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Najdete na iDNES.cz