Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní šampioni - dětská literatura oceněná v mezinárodních soutěžích

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Od 3. června se koná v barokní vile Portheimka na pražském Smíchově výstava, která potěší především rodiče s dětmi, ale i učitele s žáky hledající program pro poslední dny školního roku. Výstava s názvem Knižní šampioni představuje českému publiku knihy a autory oceněné prestižními mezinárodními knižními cenami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Iva Procházková | foto: Svět knihy, s.r.o.

Cena Astrid Lindgrenové

Největší světová cena za dětskou literaturu

"Dítě si samo i prostřednictvím knihy vytváří někde ve skrytém koutu své duše vlastní představy. Je to lepší, než cokoliv jiného. Tyto tak krásné obrazy jsou pro všechny tak potřebné..". A. Lindgrenová

Na počest nejslavnější švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové a na podporu a propagaci dětských knížek založila švédská vláda v roce 2002 mezinárodní cenu, která se během krátké doby stala jedním z nejvýznamnějších mezinárodních ocenění za dětskou literaturu.

Cena Astrid Lindgrenové je každoročně udělována autorům, ilustrátorům i organizátorům dalších aktivit na podporu dětského čtenářství, bez ohledu na jejich jazyk či národnost.

Je největší literární cenou za dětskou literaturu ve světě a její laureát získává 5 miliónů švédských korun (540 000 EUR). Ocenění je určeno žijícímu umělci za celoživotní dílo, jež musí být vysoké umělecké hodnoty a musí obsahovat hluboký humanistický přístup odpovídající poslání díla Astrid Lindgrenové.

Cílem udílení ceny je posílení a povzbuzení zájmu o literaturu pro děti a mládež na celém světě, posláním ceny je i posílení práv dětí v globálním měřítku. Vítěz je vybírán mezinárodní komisí, jež je ustavena na základě dílčích národních nominací.

Výstava na Portheimce představuje všechny laureáty ceny od roku 2003 do letoška, včetně jejich knižní tvorby.

Svět knihy, s.r.o. logo

Cena BolognaRagazzi

Vítězné a nominované knihy 2000 – 2010

Poprvé byla tato mezinárodní cena udělena v roce 1966 nejlepším knihám pro děti a mládež za grafický design a redakční počin.
Cena je každoročně předána za nejlepší beletristické dílo (Non-Fiction), literaturu faktu (Fiction) a v rámci tzv. kategorie "nových horizontů" (New Horizons), která je věnována především dílům z arabských zemí, Latinské Ameriky, Asie a Afriky.

K těm ještě přibylo další hodnocení pro nejlepší prvotiny (Opera Prima) – určené dílům nových a mladých autorů a ilustrátorů. To napomáhá jak k jejich objevení, tak nakladatelům při vyhledávání talentů.

Cena BolognaRagazzi je jednou z nejprestižnějších, neboť nakladatelé do soutěže zasílají své nejlepší knihy, a tím je zaručena výjimečná kvalita kandidátů a jejich prací.

Vítězné knihy získávají značnou publicitu na mezinárodní úrovni a ocenění autoři či výtvarníci se těší velké pozornosti odborné i laické veřejnosti nejen v rámci každoročně konaného největšího mezinárodního veletrhu dětské knihy v italské Bologni.

Návštěvník výstavy Knižní šampioni tak má možnost posoudit hlavně grafické a typografické ztvárnění knih z celého světa.

Svět knihy, s.r.o. výstava

S drakem v Krakově

Knižní výstavu doprovází ilustrace dětí oceněných ve výtvarné soutěži Polského institutu v Praze. S drakem v Krakově, která se konala v rámci veletrhu Svět knihy Praha 2010 a inspirovala se nejznámější polskou legendou o drakovi z krakovského hradu Wawel.

Literární program

Během výstavy je připraven v dopoledních hodinách doprovodný literární program pro žáky základních škol, který nejen pobaví, ale také poučí:

  • autorská čtení (Ivona Březinová, Iva Procházková, Petr Nikl)
  •  ilustrátorské dílny (Galina Miklínová)
  • divadelní představení (Buchty a loutky)
  • scénická čtení (Listování)


Svět knihy, s.r.o. divadlo

Knižní šampioni

Barokní letohrádek Portheimka, Štefánikova 12,
Praha 5 – Smíchov

3. – 30. června 2010

ÚT – ČT 10:00 – 18:00, PÁ – NE 13:00 – 18:00

Výstava se koná za finanční podpory Městské části Praha 5, v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou.

Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů, www.svetknihy.cz spolupořadatel: Městská část Praha 5

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...
Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let, teď Smíchovský pivovar objevuje v rámci...  celý článek

Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery
Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery

Nechte se vtáhnout do imaginárního světa, ve kterém je vše možné. Knihy vás odvedou od reality všedního dne, pobaví, vyděsí, ale také pomohou s tím, co vás...  celý článek

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi filmů. Známá díla světových skladatelů,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.