Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy je potřeba pojistka na blbost?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Máte obavy, že zaměstnavatel po vás bude požadovat náhradu za drahé zařízení, které jste nedopatřením ("vlastní blbostí") poškodil? Požaduje po vás zaměstnavatel spoluúčast po dopravní nehodě, kterou jste zavinil služebním vozidlem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kdy je potřeba pojistka na blbost?

Pokud vám tyto otázky nepřidávají na klidu, tak vám může pomoci tzv. pojistka na blbost.

Pojistka na blbost, aneb pojištění odpovědnosti za škody způsobené při výkonu povolání zaměstnavateli, patří na českém trhu mezi často uzavírané pojistky. Pojistka na blbost je plošně známou pojistkou a je populární obzvláště v některých profesních skupinách.

Pojistka na blbost se může hodit každému

Odpovědnostní pojistky nejsou drahé a hodit se můžou každému. Vyřeší přitom i situaci, kdy způsobíte škodu za desítky či stovky tisíc korun.

Kdy je potřeba pojistka na blbost?

 U termínu pojistka na blbost někdy dochází k záměně pojmů. Tímto termínem je často označované jakékoliv odpovědnostní pojištění, které kryje případy, že svým zaviněním ("vlastní blbostí") způsobíte škodu, náhradu které po Vás bude poškozený vymáhat. Kromě pojištění škod způsobených zaměstnavateli, se někdy jako pojistka na blbost označuje i 

 •  pojistka "občanské odpovědnosti", které se hodí například, když vaše děti zničí v obchodě drahé zboží. 
 • můžete si jej rovněž plést s pojištěním odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, které se navíc velice často s pojištěním občanské odpovědnosti sjednává v jednom balíčku. Toto pojištění zase ochrání vaší peněženku například, když ze střechy Vašeho domu spadne střešní krytina nebo sníh a zraní procházejícího souseda, nebo poškodí jeho zaparkované auto.

Pojištění odpovědnosti za škody z výkonu povolání je určené pro zaměstnance. Pokud jste OSVČ, potřebujete jiné pojištění, které bude výrazně dražší. Pojistka na blbost vás ochrání v případě, kdy vaší chybou dojde k poškození majetku zaměstnavatele, nebo vaší chybou nastane škoda, kterou musí zaměstnavatel uhradit třetí osobě.

Může se jednat o firemní vozidlo poškozené při nehodě, zničení skladových zásob nebo chybně vystavenou fakturu. Škody mohou dosáhnout značné výše. Zákoník práce naštěstí definuje maximální výši odpovědnosti zaměstnance jako částku rovnou 4,5 násobku průměrné měsíční mzdy zaměstnance.

I tak však může náhrada škody znamenat významný zásah do rodinného rozpočtu. Proto pojistka na blbost v ceně několika set korun může být vítaným řešením. Jako každé téměř dokonalé řešení má i pojištění odpovědnosti zaměstnance své ale…

 • Pojištění se vždy sjednává se spoluúčastí. Pojišťovny standardně nabízejí varianty spoluúčasti od 20 - 33 %. Nicméně na trhu se již objevují i pojistky se spoluúčastí pouhých 10 % nebo dokonce 1000 Kč. Ty jsou však proti základním variantám výrazně dražší.
 • Základní varianty pojištění v sobě neobsahuji krytí za škody způsobené při řízení firemního vozidla a škody způsobené v zahraničí. Za rozšíření krytí si i v tomto případě připlatíme.
 • Pokud máte v práci podepsanou dohodu o hmotné zodpovědnosti a například v pokladně uděláte manko, pojistka na blbost vás bohužel neochrání. Tento typ škod je u všech pojišťoven z pojištění vyloučen.
  Kolik pojistka na blbost stojí a od koho je nevýhodnější?

Kolik tedy pojistka na blbost stojí? Cena samozřejmě závisí na: 

 •  výši pojistné částky (která by měla odpovídat 4,5 násobku Vašeho platu),
 • Vašem povolání (řidič kamionu zaplatí více než baletka),
 • regionální platnosti (pouze ČR nebo i zahraničí)
 • nebo na výši spoluúčasti.

Pokud neřídíte služební vozidlo, ceny se pohybují běžně v řádu stokorun. V opačném případě výrazně přesahují hodnotu  tisíci korun. Cenová politika jednotlivých pojišťoven samozřejmě není stejná, proto, než se rozhodnete pro konkrétní pojišťovnu, je vhodné pro vaši konkrétní profesi a situaci využít nezávislé kalkulace pojistky na blbost na internetu a srovnat si podmínky pojišťoven v klidu a beze spěchu.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Program Erasmus slaví 30 let.
Program Erasmus slaví 30 let

V roce 2017 slaví Evropa 30 let existence programu Erasmus. Zahraniční studijní pobyt absolvovalo tehdy na evropské úrovni 3 244 studentů. Česká republika se...  celý článek

Vinotéky již nabízí vína ve vyšší kvalitě.
Vinotéky již nabízejí vína ve vyšší kvalitě

Volání po vyšší kvalitě v prodeji sudových vín přináší své ovoce. Víno ve vinotékách nahrazují kvalitní jednorázové obaly VINOBOX.   celý článek

Úžasní Lords of the Sound zahrají nejznámější melodie z Oskarových filmů
Lords of the Sound zahrají nejznámější melodie z Oskarových filmů

Klasická hudba v koncertních sálech se může někomu zdát náročná na poslech. O opaku vás ale přesvědčí hudební uskupení špičkových hudebníků z orchestru Lords...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.