Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karbonová kola Lightweight jsou důvodem, proč být o krok napřed

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Už víte, co si pořídíte za nová kola? Už máte jasno, pro jaký terén je budete používat? Jste silní v kopcích, ale zároveň si věříte v jízdě proti času? Chtělo by to něco opravdu peprného, něco za čím se ohlédnou nejenom znalci, ale i pěkné holky v krátké minisukni. To zaklínadlo zní: karbonová kola Lightweight.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Karbonová kola Lightweight jsou důvodem, proč být o krok napřed | foto: Kolokrám s.r.o.

Karbonová kola Lightweight nejsou jen o podmanivém zvuku hukotu dutých karbonových mas, podpořených galuskami, které jsou napěchované 12 atmosférami vzduchu. Je to také o tom, co ostatním závodníkům chybí při vašem marném stíhání nebo o tom, co lehce nadzvedne lem minisukně a odhalí dokonalé křivky stehen, které  jsou podmanivé jako odlesky v lesklé ploše ráfku, s dokonalou pleteninou uhlíkových vláken se snad nekonečným poločasem rozpadu.

Na pohled je to jen plané tlachání se snahou kombinovat přednosti dvou napohled zcela odlišných pohledů na krásu. Ale opak je pravdou, za obojím stojí léta usilovné snahy o dokonalost. Zatímco u žen je to prostá evoluce přírody, které se tak trochu snaží pomáhat střídmou životosprávou nebo občasnou návštěvou plastického chirurga, u značky CarbonSports to znamená již více než patnáct let tvrdé práce.

O tom že svůj záměr myslí vážně svědčí i fakt, že již rok po založení se značka Lightweight mohla pyšnit získáním titulu mistra světa na kolech vlastní produkce, který pro ni získal v Luganu Johan Museeuw. Tento úspěch byl nejen potvrzením správné cesty, ke které nastoupili, ale současně i závazek tuto úroveň udržet.

Karbonová kola Lightweight 4

Karbonová kola Lightweight se dokáží umístit vždy na vrcholu

Celých šestnáct hodin trvá výroba jednoho páru kol a nezáleží zda se jedná o model Standard, Obermayer nebo Ventoux. Vše je vsazeno na jedinou kartu a tou je přesnost v každém detailu. I díky tomu se karbonová kola dokáží umístit ve srovnání s konkurencí vždy na vrcholu.

Nezáleží, jaký parametr užitných vlastností zadáte, výsledek jako by byl předem znám. Nejprve Lightweight a za ním v závěsu zbytek světa. K některým z těchto smělých tvrzení stačí pouhá čísla, začněme tedy s cyklistickou matematikou.

Karbonová kola Lightweight Ventoux disponuje ráfky vysokými 27 mm a širokými 19,5 mm. Zapleteny jsou v obou alternativách na 20 vepředu a 24 drátech vzadu. U provedení s číselným označením 190 je použito zadního náboje DT Swiss stejného čísla. Sečteno a podtrženo, výsledná hmotnost páru ke 995 gramů.

Karbonová kola Lightweight 1

Jediným limitem je zde lidský faktor, omezená hmotnost jezdce je totiž 90 kilogramů. Pokud ale přidáte pouhých 25 gramů a zvolíte karbonová kola Lightweight s označením 240, okamžitě se maximální zatížení zvedne na 110 kilogramů. A to omezí již jen málo cyklistů, pomýšlejících na sportovní vavříny.

Karbonová kola Lightweight Standard by šlo označit jako nejuniverzálnější, vždyť v současnosti je v nabídce již jejich třetí generace. Také není divu, vždyť by se jen těžko hledal lepší poměr hmotnosti, setrvačnosti a aerodynamiky. Právě pro vyhovění co největšímu počtu zájemců je na výběr vždy ze dvou alternativ počtu drátů, a to jak u předního kola se 16 či 20 dráty, nebo zadního se 20 respektive 24 dráty.

Ale není to jen samotných spojovacích segmentech, byť z ušlechtilé uhlíkové pleteniny. K docílení kvalitní práce celku je třeba i ráfků, zde konkrétně 53 mm vysokých. Hmotnost se pak pohybuje podle zvolené kombinace v rozmezí 1100 – 1140 gramů. O sázce na tento model svědčí i to, že jej značka jako jediný nabízí i v plášťovém provedení, které se pohybuje zhruba 10 gramů nad galuskovým.

Karbonová kola Obermayer sice mohou vypadat jako dublování kol Lightweight Standard, také tomu odpovídají hlavní znaky specifikace a výška ráfků 53 mm. Co ovšem zarazí, je téměř sto gramová úspora oproti Standardům. Za jejich zrodem stál požadavek jezdců předních stájí o výrobu speciálních kol pro vrchaře.

Model pod původním názvem L´Alpe d´ Huez tak prošel ostrým testem již na Tour de France 2004. Postupným vývojem a zdokonalováním konstrukce speciálně skládaných vrstev karbonu na ráfcích pak doznal již pod jménem Obermayer své nynější podoby. I u tohoto modelu si můžete vybrat u předního kola provedení se 16 nebo 20 dráty, zadní pak je připraveno pouze v provedení se 20 dráty. Podle výběru se odvíjí samozřejmě i hmotnost setu, která je v nej lehčí konfiguraci pouhých 975 gramů. Opět je ale limitována vahou jezdce do 90 kilogramů.

Karbonová kola Lightweight 2

Posledním počinem značky Lightweight jsou přední karbonová kola, označená prostě VR8. Číslo v názvu symbolizuje počet drátů, které spojují ráfky s náboji. Tento model je určen primárně k použití při časovce, kdy právě turbulence vznikající vířením vzduchu mezi dráty způsobují největší ztráty v aerodynamice. Na výrobu byl ale z důvodu jen minimálních zpevňujících bodů využit zcela nový materiál, vykazující vyšší hodnoty v oblasti tuhosti.

Za tento fakt je však třeba zaplatit daň v podobě nárůstu hmotnosti, ta se vyšplhala u tohoto předního kola na 650 gramů. Na druhou stranu ji lze snadno obhájit přínosem obvodové hmotnosti ráfku pro lepší setrvačnost.

Další bonusy značky

Ke kompletní nabídce značky Lightweight je ale třeba připočítat řadu dalších bonusů. Jedním z nich je integrace magnetu na karbonová kola pro využití prakticky s jakýmkoli computerem, odpadá tak domácí improvizované lepení náhradního magnetu a podobně.

Dalším je novinka v podobě nového způsobu lakování nazvaného Duraflon. Tento způsob je na rozdíl od podobných systémů odolnější proti poškození. Při běžném lakování drátů a vnitřní hrany ráfku zatíží barva kola pouhými 40 gramy.

Karbonová kola Lightweight 3

Nový pro rok 2011 je i minimalistický vzhled, které mají karbonová kola Lightweight, s černými logy pod označením black edition. Můžete si tedy vše vybrat podle svého přání. A pro ty nejnáročnější nabízí dovozce značky pro Českou a Slovenksou republiku, firma Kolokrám s.r.o., možnost využít airbrush lakování k originálnímu vzhledu vašich kol.

Více o možnostech nákupu kol značky Lightweight, včetně kombinací a pro vás nejvhodnějšího modelu, se dozvíte na webových stránkách společnosti Kolokrám s.r.o.

Autor:
Jakub Svoboda

Autor:

Nejčtenější

Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru.
Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru

Inovace nejsou doménou jen informačních technologií. Významné pokroky zaznamenávají i materiály pro stavebnictví a domácí kutily. Například takové lepení...  celý článek

Další z rubriky

Postavte si terasu z kamene.
Postavte si terasu z kamene

Bez terasy by rodinný dům nebyl úplný. To samé platí i o chatách a chalupách. Když se vám líbí kamenné terasy a chodníčky, které můžete znát z dovolených v...  celý článek

Zastiňte okno markýzou.
Zastiňte okno markýzou

Zastíní nejen okna, ale i posezení u domu či jeho část. Pomůže okennímu zastínění v ochraně před přímými slunečními paprsky. Ale také omezí přehřívání...  celý článek

Nemáte čas vařit? Zachrání vás Pomalý hrnec Crock-Pot®.
Nemáte čas vařit? Zachrání vás Pomalý hrnec Crock-Pot®

Zastavme se v dnešní uspěchané době a připravme si své oblíbené jídlo poctivým způsobem - pomalým vařením. Že na zdlouhavé vyváření nemáte dostatek času?...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.