Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou stavby z obytných kontejnerů budoucností měst a obcí?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V poslední době ve městech a obcích rostou školy i školky z obytných modulů, které jsou někdy nepřesně označovány za stavební buňky. Jedná se o dlouhodobý trend, a nebo je to jen aktuální potřeba a z nouze ctnost?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Český pavilon EXPO od firmy KOMA MODULAR | foto: KOMA

Modulární výstavba je ve světě dávno zavedenou alternativou. V České republice však budí stavba z kontejnerů dosud leckde pohoršení. Mají se naše děti učit v kontejnerech, nebo si zaslouží „normální“ školské stavby? A co je to vlastně obytný kontejner? Existuje modulární výstavba a lze z kontejnerů stavět plnohodnotné stavby, na kterých nepoznáte, zda se jedná o stavbu z cihel nebo z modulů? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Abychom mohli otázky důkladně zodpovědět, kontaktovali jsme Martina Harta ze společnosti KOMA, která ve Vizovicích vyrábí obytné moduly a kontejnery více jak 20 let. Mezi nejvýznamnější stavby společnosti KOMA patří také připravovaný pavilon EXPO 2015 v Miláně.

Český pavilon EXPO 2015

Český pavilon EXPO 2015

Výstavba českého pavilonu EXPO 2015 koneckonců dopomohla vizovické společnosti k většímu zájmu i ze stran tuzemských obcí. „Zájem se však zvýšil zejména s nutností měst a obcí rychle reagovat na aktuální potřeby obyvatel. Díky demografickému vývoji, ale i rozšiřování aglomerací velikých měst, musí obce mnohdy hledat superrychlé řešení jak postavit školu, školku nebo i nemocnici či dům pro seniory,“ vysvětluje Martin Hart.

Jeho slova dokazuje to, že jen v České republice stojí na několik desítek modulárních škol a školek. Mezi ně patří nejen dvoupatrová školka v Jihlavě, která svojí kombinovanou fasádou z omítky a z dřevěných obkladů nepřipomíná stavbu z kontejnerů ani náhodou, ale také například mateřská škola v Benešově, škola v Uhříněvsi u Prahy nebo soukromá školka KinderCity v Brně. Ani jedna škola nevypadá, jako stavba z kontejnerů.

„V České republice čelí modulární výstavba stále předsudkům, a proto zadavatelé většinou chtějí kontejnerový původ staveb potlačit. Mateřská škola podobná například školce Saint-Exupéry, kterou jsme stavěli ve Švýcarsku, je prozatím bohužel nemyslitelná,“ vysvětluje Martin Hart rozdíl mezi stavbami v České republice a v zahraničí.

ZŠ Uhříněves

ZŠ Uhříněves

ZŠ Uhříněves

ZŠ Uhříněves

Soukromá anglická MŠ KinderCity Brno

Soukromá anglická MŠ KinderCity Brno

MŠ Benešov

MŠ Benešov

Firemní MŠ Lapp Kabel Otrokovice

Firemní MŠ Lapp Kabel Otrokovice

Firemní MŠ Lapp Kabel Otrokovice

Firemní MŠ Lapp Kabel Otrokovice

MŠ Saint Exupery Švýcarsko

MŠ Saint Exupery Švýcarsko

Pokud jsme si na začátku položili otázku, zda si naše děti zaslouží chodit do školy z kontejnerů, je nutné napsat, že rozdíly mezi stavbou z cihel a modulární stavbou nejsou mnohdy poznat. Naopak, v referencích vizovické společnosti lze dohledat i takové školky, které jsou opravdu prostorné a navíc nízkoergetické. Firemní školka Oskárek v Otrokovicích, nebo školka v Podolí u Brna nabízejí rozhodně příjemnější prostředí, než na které jsme byli zvyklí například ve školách na sídlištích. A když si uvědomíme, že výstavba takové školky trvá pouze několik týdnů a její cena není dražší než stavba z cihel, není se čemu divit, že obce staví školské stavby z modulů. Je čas zbavit se předsudků, tak jako to udělali obce na západ od našich hranic.

Autor: Jiří Kout

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako...

Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou...

Odhady: Vytěžit 1 bitcoin stojí nyní 6 900 USD. Ve 2Q18 to bude už 14 175 USD!

Odhady: Vytěžit 1 bitcoin stojí nyní 6 900 USD. Ve 2Q18 to bude už 14 175 USD!

Kurzy.cz Podle Jamese Butterfilla z ETF Securities je v souvislosti s růstem cen bitcoinu nutné započíst do rovnice nabídky vs. ...

Najdete na iDNES.cz