Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec: Cíl putování po stopách knihy Pavla Juříka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Léto je dobou objevování i návratů na kdysi důvěrně známá místa. Je to období, které nás inspiruje také k výletům po Čechách. Inspiraci můžeme najít i v knize Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů., kterou napsal Pavel Juřík a vydalo nakladatelství Libri. Kniha přímo vybízí k návštěvě krásného jihočeského města, jakým Jindřichův Hradec beze sporu je, a k objevování jeho historie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů | foto: LIBRI, spol. s r.o.

Cíl putování – Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, cíl našeho putování, je městem, jehož historie byla do raného středověku až po novověk těsně spjata s osudy pánů z Hradce, Slavatů i Czerninů. Jindřichův Hradec tedy plnil úlohu jakéhosi svorníku mezi těmito rody, podobně jako Český Krumlov tvořil průsečík životů Rožmberků, Eggenbergů, Buquoyů a Schwarzenbergů, o nichž autor Pavel Juřík psal již ve své předchozí knize, nazvané Jihočeské dominium.

Jindřichův Hradec – město plné historie

Na místě dnešního města Jindřichův Hradec vyrostlo v 10. století královské hradiště, jež připadlo na počátku 13. století tehdejším vládcům zdejšího kraje, Vítkovcům. Příslušníci jejich větve, kteří se zde usadili, se po hradu začali psát jako páni z Hradce.

Panské sídlo, jehož jádro tvoří hrad s románsko-gotickým palácem, rozšířili do podoby skvostného renesančního zámku s arkádami, jenž se zachoval v téměř nezměněné podobě. Interiéry návštěvníka provází tři prohlídkové okruhy, zahrnující mimo jiné Královský sál, Adamovo stavení a soukromé pokoje posledních šlechtických majitelů.

Jindřichův Hradec ocení i milovníci technických památek, kteří jistě navštíví – vedle úzkokolejky – i bývalý zámecký mlýn s Křižíkovou elektrárnou. Také při procházce městem narazíme na několik zajímavých staveb, které po sobě zanechala historie: třeba tzv. Langrův dům, údajně templáři postavený kostel sv. Jana Křtitele s freskami poutajícími zájem záhadologů či tzv. Klášteříček.

Jindřichův Hradec – sídlo pánů z Hradce

Páni z Hradce měli ve znaku zlatou pětilistou růži v modrém poli. Z tohoto rodu vzešlo mnoho obratných politiků i horkokrevných válečníků. Mezi nejznámější postavy patří Adam z Hradce, jemuž vděčíme za proměnu hradu v renesanční sídlo, a jeho syn Zachariáš, jenž postavil telčský zámek. Když rod pánů z Hradce vymřel po meči, podstatná část dědictví připadla Lucii Otýlii, provdané za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka.

Slavatové navázali na dědictví pánů z Hradce zejména zásluhou Viléma Slavaty, jenž se ze syna horlivého přívržence jednoty bratrské stal předním představitelem katolické politiky. Z historie je známý především akční scénou hodnou hollywoodského trháku – nedobrovolným pádem z okna místodržitelské kanceláře na Pražském hradě. Rod Slavatů vymřel po meči a pokračoval jen v ženské linii, zastoupené zde Marií Josefou, provdanou za Heřmana Jana Czernina z Chudenic.

Czerninové jsou dnes jediným šlechtickým rodem, který přímo navazuje na Rožmberky a pány z Hradce. V průběhu téměř 900leté historie rodu se mezi jeho členy objevil bezpočet vlivných politiků, udatných vojevůdců, bohatých mecenášů i zbožných mužů, postav ověnčených slávou i tragických. Mezi nejvýraznější osobnosti patří vedle Heřmana Václava, zvaného Tureček, i jeho prasynovec a dědic Humprecht Jan, stavitel snad nejznámějších památek spjatých s Czerniny, pražského Černínského paláce a zámečku Humprecht.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů


www.libri.cz

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi...

Najdete na iDNES.cz