Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec: Cíl putování po stopách knihy Pavla Juříka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Léto je dobou objevování i návratů na kdysi důvěrně známá místa. Je to období, které nás inspiruje také k výletům po Čechách. Inspiraci můžeme najít i v knize Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů., kterou napsal Pavel Juřík a vydalo nakladatelství Libri. Kniha přímo vybízí k návštěvě krásného jihočeského města, jakým Jindřichův Hradec beze sporu je, a k objevování jeho historie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů | foto: LIBRI, spol. s r.o.

Cíl putování – Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, cíl našeho putování, je městem, jehož historie byla do raného středověku až po novověk těsně spjata s osudy pánů z Hradce, Slavatů i Czerninů. Jindřichův Hradec tedy plnil úlohu jakéhosi svorníku mezi těmito rody, podobně jako Český Krumlov tvořil průsečík životů Rožmberků, Eggenbergů, Buquoyů a Schwarzenbergů, o nichž autor Pavel Juřík psal již ve své předchozí knize, nazvané Jihočeské dominium.

Jindřichův Hradec – město plné historie

Na místě dnešního města Jindřichův Hradec vyrostlo v 10. století královské hradiště, jež připadlo na počátku 13. století tehdejším vládcům zdejšího kraje, Vítkovcům. Příslušníci jejich větve, kteří se zde usadili, se po hradu začali psát jako páni z Hradce.

Panské sídlo, jehož jádro tvoří hrad s románsko-gotickým palácem, rozšířili do podoby skvostného renesančního zámku s arkádami, jenž se zachoval v téměř nezměněné podobě. Interiéry návštěvníka provází tři prohlídkové okruhy, zahrnující mimo jiné Královský sál, Adamovo stavení a soukromé pokoje posledních šlechtických majitelů.

Jindřichův Hradec ocení i milovníci technických památek, kteří jistě navštíví – vedle úzkokolejky – i bývalý zámecký mlýn s Křižíkovou elektrárnou. Také při procházce městem narazíme na několik zajímavých staveb, které po sobě zanechala historie: třeba tzv. Langrův dům, údajně templáři postavený kostel sv. Jana Křtitele s freskami poutajícími zájem záhadologů či tzv. Klášteříček.

Jindřichův Hradec – sídlo pánů z Hradce

Páni z Hradce měli ve znaku zlatou pětilistou růži v modrém poli. Z tohoto rodu vzešlo mnoho obratných politiků i horkokrevných válečníků. Mezi nejznámější postavy patří Adam z Hradce, jemuž vděčíme za proměnu hradu v renesanční sídlo, a jeho syn Zachariáš, jenž postavil telčský zámek. Když rod pánů z Hradce vymřel po meči, podstatná část dědictví připadla Lucii Otýlii, provdané za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka.

Slavatové navázali na dědictví pánů z Hradce zejména zásluhou Viléma Slavaty, jenž se ze syna horlivého přívržence jednoty bratrské stal předním představitelem katolické politiky. Z historie je známý především akční scénou hodnou hollywoodského trháku – nedobrovolným pádem z okna místodržitelské kanceláře na Pražském hradě. Rod Slavatů vymřel po meči a pokračoval jen v ženské linii, zastoupené zde Marií Josefou, provdanou za Heřmana Jana Czernina z Chudenic.

Czerninové jsou dnes jediným šlechtickým rodem, který přímo navazuje na Rožmberky a pány z Hradce. V průběhu téměř 900leté historie rodu se mezi jeho členy objevil bezpočet vlivných politiků, udatných vojevůdců, bohatých mecenášů i zbožných mužů, postav ověnčených slávou i tragických. Mezi nejvýraznější osobnosti patří vedle Heřmana Václava, zvaného Tureček, i jeho prasynovec a dědic Humprecht Jan, stavitel snad nejznámějších památek spjatých s Czerniny, pražského Černínského paláce a zámečku Humprecht.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů


www.libri.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.
Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou Prinz Prager Gallery, svého času vedl i...  celý článek

Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem
Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem

Před dvěma lety nově otevřený e-shop Českého rozhlasu poprvé nabídl zájemcům a posluchačům vybrané tituly mluveného slova. Nenechte si ani vy ujít audioknížky...  celý článek

Jessica Khoury naplnila zakázané přání na originální young adult
Aladin a krásná džinka v novém zpracování jako dárek pod stromeček

Knihy řazené do young adult zahrnují různé žánry. Od romanťárny ze současné střední či vysoké školy přes fantasy pokukující po epice samotné Hry o trůny až k...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
MISTR SEŘIZOVAČ, AŽ 30 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.