Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec: Cíl putování po stopách knihy Pavla Juříka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Léto je dobou objevování i návratů na kdysi důvěrně známá místa. Je to období, které nás inspiruje také k výletům po Čechách. Inspiraci můžeme najít i v knize Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů., kterou napsal Pavel Juřík a vydalo nakladatelství Libri. Kniha přímo vybízí k návštěvě krásného jihočeského města, jakým Jindřichův Hradec beze sporu je, a k objevování jeho historie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů | foto: LIBRI, spol. s r.o.

Cíl putování – Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, cíl našeho putování, je městem, jehož historie byla do raného středověku až po novověk těsně spjata s osudy pánů z Hradce, Slavatů i Czerninů. Jindřichův Hradec tedy plnil úlohu jakéhosi svorníku mezi těmito rody, podobně jako Český Krumlov tvořil průsečík životů Rožmberků, Eggenbergů, Buquoyů a Schwarzenbergů, o nichž autor Pavel Juřík psal již ve své předchozí knize, nazvané Jihočeské dominium.

Jindřichův Hradec – město plné historie

Na místě dnešního města Jindřichův Hradec vyrostlo v 10. století královské hradiště, jež připadlo na počátku 13. století tehdejším vládcům zdejšího kraje, Vítkovcům. Příslušníci jejich větve, kteří se zde usadili, se po hradu začali psát jako páni z Hradce.

Panské sídlo, jehož jádro tvoří hrad s románsko-gotickým palácem, rozšířili do podoby skvostného renesančního zámku s arkádami, jenž se zachoval v téměř nezměněné podobě. Interiéry návštěvníka provází tři prohlídkové okruhy, zahrnující mimo jiné Královský sál, Adamovo stavení a soukromé pokoje posledních šlechtických majitelů.

Jindřichův Hradec ocení i milovníci technických památek, kteří jistě navštíví – vedle úzkokolejky – i bývalý zámecký mlýn s Křižíkovou elektrárnou. Také při procházce městem narazíme na několik zajímavých staveb, které po sobě zanechala historie: třeba tzv. Langrův dům, údajně templáři postavený kostel sv. Jana Křtitele s freskami poutajícími zájem záhadologů či tzv. Klášteříček.

Jindřichův Hradec – sídlo pánů z Hradce

Páni z Hradce měli ve znaku zlatou pětilistou růži v modrém poli. Z tohoto rodu vzešlo mnoho obratných politiků i horkokrevných válečníků. Mezi nejznámější postavy patří Adam z Hradce, jemuž vděčíme za proměnu hradu v renesanční sídlo, a jeho syn Zachariáš, jenž postavil telčský zámek. Když rod pánů z Hradce vymřel po meči, podstatná část dědictví připadla Lucii Otýlii, provdané za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka.

Slavatové navázali na dědictví pánů z Hradce zejména zásluhou Viléma Slavaty, jenž se ze syna horlivého přívržence jednoty bratrské stal předním představitelem katolické politiky. Z historie je známý především akční scénou hodnou hollywoodského trháku – nedobrovolným pádem z okna místodržitelské kanceláře na Pražském hradě. Rod Slavatů vymřel po meči a pokračoval jen v ženské linii, zastoupené zde Marií Josefou, provdanou za Heřmana Jana Czernina z Chudenic.

Czerninové jsou dnes jediným šlechtickým rodem, který přímo navazuje na Rožmberky a pány z Hradce. V průběhu téměř 900leté historie rodu se mezi jeho členy objevil bezpočet vlivných politiků, udatných vojevůdců, bohatých mecenášů i zbožných mužů, postav ověnčených slávou i tragických. Mezi nejvýraznější osobnosti patří vedle Heřmana Václava, zvaného Tureček, i jeho prasynovec a dědic Humprecht Jan, stavitel snad nejznámějších památek spjatých s Czerniny, pražského Černínského paláce a zámečku Humprecht.

obálka knihy Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů


www.libri.cz

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Praha, 27. října 2017 – Popová formace s přesahy do několika hudebních stylů, výrazný a jistý vokální projev zpěvačky...

Do Rudolfina míří nejlepší melodie z počítačových her

Filmová filharmonie nabídne koncert plný hudby z her.

Call of Duty, World of Warcraft nebo Final Fantasy – kultovní hry se teď představí trochu jinak. V hlavní roli bude...

Najdete na iDNES.cz