Jindřich Štyrský pokořil v aukci European Arts hranici 20 milionů Kč

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V mimořádně úspěšné květnové aukci European Arts se v novém suverénním aukčním rekordu prodal důležitý obraz Jindřicha Štyrského - Kominík a sněhulák z roku 1925. Dražitelé po napínavém souboji na sále i na telefonu vytáhli jeho cenu na 23 600 000 korun včetně aukční přirážky.

JINDŘICH ŠTYRSKÝ / Kominík a sněhulák | foto: Miloš Svoboda

Dominantou nedělní aukce European Arts se stal Štyrského obraz Kominík a sněhulák z období Devětsilu. Olej na plátně o rozměrech 70,5 x 50,5, který pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu, byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 – 1926. Podle předního znalce PhDr. Karla Srpa nález tohoto díla významně dotváří poznání o malířství 20. let.

Tato malba byla po staletí v majetku východočeské rodiny, takže byla známa pouze z černobílé reprodukce. S cenou 23 600 000 korun včetně aukční přirážky se stala nejdráže prodanou položkou nedělní aukce a zároveň jde také o nový aukční rekord Jindřicha Štyrského v historii aukcí. Po Františku Kupkovi a Toyen jde teprve o třetího českého autora, který se v aukci vyšplhal nad 20 milionů korun.

Aukce překonala magickou hranici sta milionů korun.

Sběratelé v nedělní aukci umění European Arts za jediné odpoledne utratili přes 100 milionů a zakoupili více než 78 procent nabízených položek. Většina důležitých děl mnohonásobně překonala vyvolávací cenu a bylo vidět, že sběratelé náležitě docenili kvalitu aukční kolekce.

VÁCLAV ŠPÁLA /  Idyla (Dívky, Koupání)

Mimořádná díla našla své nové majitele a padlo několik suverénních aukčních rekordů

Václav Špála / Idyla (Dívky, Koupání) - pozoruhodný olej klasické moderny z roku 1910, ve kterém Špála ukazuje svůj mistrovský výraz (zcela originální lyrickou variantu fauvismu),vyletěl z vyvolávací ceny 2,8 milionu na rovné 4 miliony korun bez aukční provize.

ANTONÍN SLAVÍČEK / Krajina od Německé Rybné

Česká krajinářská škola byla v aukci zastoupena krajinářem nejvýznamnějším, Antonín Slavíček / Krajina od Německé Rybné, svěží dosud neznámé impresionisticky laděné dílo v původní adjustaci získal nový majitel po bitvě zájemců na sále i na několika telefonech za 2 850 000 korun.

JAKUB SCHIKANEDER / Kontemplace

Brilantně ztvárněná kresba Jakuba Schikanedera / Kontemplace - datovaná do roku 1893, ve které autor syntetizuje veškeré své mistrovství, našla v neděli odpoledne nového majitele za 1 600 000 korun.

Za 3 550 000 korun se vydražilo plátno Nevěsta od Alfonse Muchy z roku 1917. Dražba tohoto obrazu začínala na 2 800 000 korun.

ALFONS MUCHA / Nevěsta

ALFONS MUCHA / Nevěsta

Šarmantní publikovaná malba Zdeňka Sklenáře / Dáma (Figura) šla do aukce s vyvolávací cenou 1 milion korun, aukce se zúčastnilo devět dražitelů po telefonu a dva zájemci v sále, po dlouhém napínavém souboji získal toto výjimečné Sklenářovo dílo zájemce ze sálu za částku 2 800 000 korun.

ZDENĚK SKLENÁŘ / Dáma (Figure)

K zajímavým a hodnotným položkám aukce patřila nepochybně dražba patinovaného bronzu slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella / Hérakles archer z roku 1909. Mnohokrát vystavovaná plastika se vydražila za 9 700 000 korun.

Za vyvolávací cenu 650 000 korun byl vydražen obraz Závodní automobil a pozorovací balon od Kamila Lhotáka z významného roku 1942.

Aukce European Arts přinesla také významný objev člena Devětsilu Jiřího Rema Jelínka

V závěru nedělní aukce European Arts byl nabízen mimořádný objev devíti děl významného člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka. Nejvýznamnější z nich, mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží (olej, plátno, 47 x 63 cm), je datovaný do roku 1923. Po dlouhé přestřelce dražitelů, byl nakonec vydražen za 3 100 000 korun, což je více než desetinásobek vyvolávací ceny.

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

Aukční síň European Arts již začala připravovat další významnou aukci obrazů

Další aukce obrazů a výtvarného umění European Arts se uskuteční
24. září opět tradičně v Obecním domě v Praze. Nabídky obrazů můžete kdykoliv zasílat na email: nabidky@europeanarts.cz nebo využít nabídkový formulář aukční síně ZDE.

Tým odborníků a předních historiků umění profesionálně posoudí a připraví Vaše umělecká díla k úspěšnému aukčnímu prodeji.

AUKCE EUROPEAN ARTS / Obecní dům Praha, Grégrův sál

Více informací a aukční katalog najdete na www.europeanarts.cz.

.

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

V České republice se investoři na výnosech ze Silver Economy mohou rovněž podílet.

Top trendy zimy 2018/2019: ikonické pohorky jsou zpět

Top trendy zimy 18/19: Ikonické pohorky jsou zpět!

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Audioknižní bestsellery za 149 Kč? Audiotéka slaví sedm let

Audioknižní bestsellery za 149,- Kč? Audiotéka slaví 7 let!

Drahoš, Fischer i Hilšer míří do Senátu. A co Rath?

Prodejte komukoliv cokoliv. Prezentaci se naučíte v ICTPRO

Prodejte komukoliv cokoliv – prezentaci se naučíte v ICTPRO, s.r.o.

Brýle na počítač se stávají nutností i bez dioptrií

Brýle na počítač se stávají nutností – i bez dioptrií