Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Jindřich Štyrský pokořil v aukci European Arts hranici 20 milionů Kč

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V mimořádně úspěšné květnové aukci European Arts se v novém suverénním aukčním rekordu prodal důležitý obraz Jindřicha Štyrského - Kominík a sněhulák z roku 1925. Dražitelé po napínavém souboji na sále i na telefonu vytáhli jeho cenu na 23 600 000 korun včetně aukční přirážky.

JINDŘICH ŠTYRSKÝ / Kominík a sněhulák | foto: Miloš Svoboda

Dominantou nedělní aukce European Arts se stal Štyrského obraz Kominík a sněhulák z období Devětsilu. Olej na plátně o rozměrech 70,5 x 50,5, který pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu, byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 – 1926. Podle předního znalce PhDr. Karla Srpa nález tohoto díla významně dotváří poznání o malířství 20. let.

Tato malba byla po staletí v majetku východočeské rodiny, takže byla známa pouze z černobílé reprodukce. S cenou 23 600 000 korun včetně aukční přirážky se stala nejdráže prodanou položkou nedělní aukce a zároveň jde také o nový aukční rekord Jindřicha Štyrského v historii aukcí. Po Františku Kupkovi a Toyen jde teprve o třetího českého autora, který se v aukci vyšplhal nad 20 milionů korun.

Aukce překonala magickou hranici sta milionů korun.

Sběratelé v nedělní aukci umění European Arts za jediné odpoledne utratili přes 100 milionů a zakoupili více než 78 procent nabízených položek. Většina důležitých děl mnohonásobně překonala vyvolávací cenu a bylo vidět, že sběratelé náležitě docenili kvalitu aukční kolekce.

VÁCLAV ŠPÁLA /  Idyla (Dívky, Koupání)

Mimořádná díla našla své nové majitele a padlo několik suverénních aukčních rekordů

Václav Špála / Idyla (Dívky, Koupání) - pozoruhodný olej klasické moderny z roku 1910, ve kterém Špála ukazuje svůj mistrovský výraz (zcela originální lyrickou variantu fauvismu),vyletěl z vyvolávací ceny 2,8 milionu na rovné 4 miliony korun bez aukční provize.

ANTONÍN SLAVÍČEK / Krajina od Německé Rybné

Česká krajinářská škola byla v aukci zastoupena krajinářem nejvýznamnějším, Antonín Slavíček / Krajina od Německé Rybné, svěží dosud neznámé impresionisticky laděné dílo v původní adjustaci získal nový majitel po bitvě zájemců na sále i na několika telefonech za 2 850 000 korun.

JAKUB SCHIKANEDER / Kontemplace

Brilantně ztvárněná kresba Jakuba Schikanedera / Kontemplace - datovaná do roku 1893, ve které autor syntetizuje veškeré své mistrovství, našla v neděli odpoledne nového majitele za 1 600 000 korun.

Za 3 550 000 korun se vydražilo plátno Nevěsta od Alfonse Muchy z roku 1917. Dražba tohoto obrazu začínala na 2 800 000 korun.

ALFONS MUCHA / Nevěsta

ALFONS MUCHA / Nevěsta

Šarmantní publikovaná malba Zdeňka Sklenáře / Dáma (Figura) šla do aukce s vyvolávací cenou 1 milion korun, aukce se zúčastnilo devět dražitelů po telefonu a dva zájemci v sále, po dlouhém napínavém souboji získal toto výjimečné Sklenářovo dílo zájemce ze sálu za částku 2 800 000 korun.

ZDENĚK SKLENÁŘ / Dáma (Figure)

K zajímavým a hodnotným položkám aukce patřila nepochybně dražba patinovaného bronzu slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella / Hérakles archer z roku 1909. Mnohokrát vystavovaná plastika se vydražila za 9 700 000 korun.

Za vyvolávací cenu 650 000 korun byl vydražen obraz Závodní automobil a pozorovací balon od Kamila Lhotáka z významného roku 1942.

Aukce European Arts přinesla také významný objev člena Devětsilu Jiřího Rema Jelínka

V závěru nedělní aukce European Arts byl nabízen mimořádný objev devíti děl významného člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka. Nejvýznamnější z nich, mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží (olej, plátno, 47 x 63 cm), je datovaný do roku 1923. Po dlouhé přestřelce dražitelů, byl nakonec vydražen za 3 100 000 korun, což je více než desetinásobek vyvolávací ceny.

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

Aukční síň European Arts již začala připravovat další významnou aukci obrazů

Další aukce obrazů a výtvarného umění European Arts se uskuteční
24. září opět tradičně v Obecním domě v Praze. Nabídky obrazů můžete kdykoliv zasílat na email: nabidky@europeanarts.cz nebo využít nabídkový formulář aukční síně ZDE.

Tým odborníků a předních historiků umění profesionálně posoudí a připraví Vaše umělecká díla k úspěšnému aukčnímu prodeji.

AUKCE EUROPEAN ARTS / Obecní dům Praha, Grégrův sál

Více informací a aukční katalog najdete na www.europeanarts.cz.

.

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Česká advokátní komora komentuje tři aktuální novely zákonů

Tisková konference České advokátní komory

nabídka bistra

Ergonomická kancelář: zvyšuje výkony a snižuje náchylnost k nemocem

Ergonomická kancelář – zvyšuje výkony, snižuje náchylnost k nemocem