Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Už patnáct let pomáhají na Vysočině neplodným párům

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V Centru asistované reprodukce Sanus Jihlava pomáhají už patnáct let k tomu, aby se lidé stali rodiči. Lékař Michal Škurla byl u založení kliniky. Než se začal věnovat léčbě neplodnosti, pracoval více než deset let na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Už patnáct let pomáhají na Vysočině neplodným párům | foto: PRVNÍ PRIVÁTNÍ CHIRURGICKÉ CENTRUM, spol. s.r.o.

Michal Škurla absolvoval atestaci z oboru reprodukční medicíny a v současné době se věnuje téměř výhradně této problematice. „Je to nesmírně zajímavá a dynamicky se rozvíjející oblast. Do jisté míry je to opravdu velmi specifický obor medicíny, tak trochu tajemný a neznámý i pro kolegy lékaře z jiných oborů. Vždy mě bavilo odhalovat jeho tajemství a pomáhat lidem při dosažení snad toho nejdůležitějšího v životě – možnosti mít vlastní děti.“

Společně s dalšími lékaři, embryology a zdravotními sestrami pomohl na svět téměř dvěma tisícům dětí. Většina klientů je z Vysočiny.

V Centru asistované reprodukce Sanus Jihlava se věnujete léčbě neplodných párů už od roku 2005. Co vše se za tu dobu změnilo? Jak pokročil vývoj metod a možností?

V počátcích fungování zařízení byla úroveň metod na relativně vysoké úrovni. Léčbu páru pomocí asistované reprodukce jsme většinou zakončili přenosem dvou, výjimečně i tří embryí. A to právě proto, abychom zajistili co největší úspěch léčby. Od té doby stav poznání pokročil natolik, že dnes jsme schopni léčit páry se stejným úspěchem, ale pouze přenosem právě jednoho kvalitního embrya. Tím je významným způsobem snižováno riziko vícečetných těhotenství, která kdysi byla po léčbě asistovanou reprodukcí běžná. Nejkvalitnější embryo vybíráme díky pokročilému způsobu jejich kultivace. Jsme schopni velmi věrohodně napodobit prostředí, ve kterém embryo roste. Dá se říct, že prostředí se blíží fyziologickým podmínkám. V indikovaných případech jsme schopni také embrya vyšetřit na genetické vady před jejich přenosem do dělohy. 

Jaký je průměrný věk žen, které podstupují léčbu neplodnosti?

Průměrný věk žen, které vstupují do léčby neplodnosti v některém z center, se pohybuje kolem 34 let. A v posledních letech narůstá. Zejména u žen hraje věk podstatnou roli v šanci na otěhotnění a donošení gravidity. Ale i u mužů je věk podstatným faktorem. Ukazuje se, že je mnohem významnějším, než se původně předpokládalo. 

Souvisí rozvoj a rozmach reprodukční medicíny s tím, že ženy posouvají stále více mateřství směrem k vyššímu věku?

Počet cyklů umělého oplodnění realizovaných u českých párů se v posledních letech nemění. Stoupá ale, jak jsem zmínil, věk žen, které zahajují léčbu neplodnosti. To vede často k větším nárokům na způsoby takovéto terapie. Pokud se věk ženy blíží hranici čtyřiceti let, dochází k významnému snížení šancí na dosažení úspěchu. Léčba u pacientek, které překročily tuto hranici, pak často vyžaduje i zvážení využití programu darovaných vajíček.

K vaší otázce – ano, stoupající věk léčených párů souvisí s rozvojem čím dál tím pokročilejších metod diagnostiky nebo léčby tak, abychom byli schopni pomoci i v těchto případech.

Přibližte nám současné možnosti léčby neplodných párů. Jaké jsou novinky v reprodukční medicíně?

Důležitý je pečlivý individuální přístup k léčenému páru. V případě, že nejsou indikovány méně složité léčebné postupy, jako je třeba intrauterinní inseminace, obvykle přistoupíme k léčebnému cyklu s použitím mimotělního oplození. To znamená zprostředkování oplození vajíčka spermií mimo tělo ženy. K tomu jsou používané různé přístupy. Od konvenčních, kdy proces oplození necháme proběhnout přirozeně ve „zkumavce“, až k těm, kdy se spermie vpraví speciálními postupy do vajíčka. Mluvíme pak o tzv. intracytoplazmatické injekci spermie do vajíčka (ICSI). Tento postup má dnes mnoho modifikací a je používán stále častěji. Po oplození vajíčka embryo kultivujeme v umělém prostředí několik dní, nejčastěji se jedná o pět dnů. Embrya během růstu sledujeme automatickými systémy a následně embryolog rozhodne o výběru konkrétního embrya pro transfer. K úspěšnosti léčby neplodnosti výrazně přispívají znalosti z oborů jako je genetika, imunologie a hematologie. Právě v oboru genetiky sledujeme v posledních letech nejintenzivnější rozvoj. Také složení kultivačních médií a kultivačních systémů, které poskytují embryím optimální podmínky, prochází značným vývojem. Díky tomu jsou podmínky pro vývoj embrya podobné těm ve vejcovodu a děloze. 

Po jaké době, kdy se nedaří počít, je vhodné začít situaci řešit. A co je první krok?

Všeobecně lze doporučit zvážit první konzultaci v centru asistované reprodukce, pokud po roce nechráněného pohlavního styku nedojde k otěhotnění. Část pacientek je k nám odeslána svým gynekologem, často už s výsledky některých základních vyšetření. Podstatné je v prvním kroku vyhodnotit základní parametry, pravidelnost ovulace, spermiogram, vyšetření hormonálního spektra a podobně. Pokud je zřejmá významná patologie na straně muže nebo ženy je vhodné navštívit specialistu ihned. 

Když k vám přijde žena ve věku 35 let, jak dlouho trvá, než otěhotní?

Záleží na konkrétním případě. Obecně platí, pokud je léčba cílená a dobře vedená, pravděpodobnost otěhotnění je nejvyšší v prvních cyklech. Po vyčerpání čtyř pokusů, které jsou hrazeny pojišťovnou, se blíží pravděpodobnost úspěchu 90 %, a tedy by měla otěhotnět velká většina párů, která o pomoc požádá. 

Pokud má žena problém s vlastními vajíčky, může využít vajíčka dárkyně? Jak takový proces probíhá?

Využití darovaných vajíček indikujeme v případech, kdy nejsme schopni získat vajíčka u léčené ženy, nebo jejich počet a kvalita jsou tak nízké, že nevedou k zisku embryí schopných dalšího vývoje a transferu. Nejčastěji se jedná o situaci spojenou s věkem. S vyšším věkem dochází k významnému snížení zásoby vajíček. Snížení šancí je ovlivněno také „věkem“ vajíček. Každá žena se rodí s rezervou oocytů, která je daná, a v průběhu života dochází k postupnému spotřebování této zásoby. Starší vajíčka dělají častěji chyby při finálním stádiu zrání a dochází ke vzniku různých odchylek, nejčastěji v počtu chromozomů, které znamenají, že se takovéto vajíčko neoplodní nebo z něj vzniklé embryo se zastaví ve vývoji. V průběhu léčby darovanými oocyty jsou využita vajíčka dárkyně, která musí splňovat velmi přísná kritéria. Lékař koordinuje cykly dárkyně a příjemkyně a cílem je zavést na konci tohoto procesu optimální čerstvé embryo a případně zamrazit další pro pozdější použití. Proces je u obou žen anonymní. 

Pane doktore, jak velký je tým jihlavského centra Sanus?

Tým tvoří devět stálých zaměstnanců. Tři lékaři specialisté, tři embryologové a tři sestry. Jsme součástí skupiny FutureLife, která sdružuje velkou část center asistované reprodukce v České republice. Celá skupina věnuje velkou pozornost práci na různých zajímavých projektech z našeho oboru, účastníme se odborných studií, publikujeme v odborném tisku. 

Provádíte široké spektrum zákroků, které pomáhají v léčbě neplodnosti. Můžete je stručně popsat?

Naše klinika nabízí kompletní spektrum v současné době dostupných diagnostických a léčebných postupů. Máme nejmodernější laboratorní vybavení, které umožňuje optimálně pracovat s pohlavními buňkami a embryi. Zajišťujeme v případě potřeby i invazivní metody diagnostiky příčin neplodnosti včetně laparoskopií, a to ve spolupráci s gynekologickým oddělením Nemocnice Jihlava, kde tyto zákroky sami provádíme. 

Je možné vždy přijít na důvody, proč se nedaří otěhotnět?

Vezmeme-li v úvahu příčiny, proč se nedaří otěhotnět, můžeme říct, že je to ze stejné části způsobeno problémy na straně muže i ženy, přičemž se mnohdy příčiny nacházejí u obou stran současně. Část příčin neplodnosti je nám skryta, mluvíme pak o idiopatické sterilitě. Nicméně i takové páry dokážeme léčit, i když přesnou příčinu neplodnosti mnohdy neznáme.

Děkuji za rozhovor.
Eva Fruhwirtová

Už patnáct let pomáhají na Vysočině neplodným párům
  • Nejčtenější

V létě lze ušetřit desetitisíce. Samsung nabízí obrovské slevy

Komerční sdělení Samsung spustil letní akci, díky které lze získat bonus ve výši až 50 tisíc korun. Zároveň pořádá cestovatelskou soutěž...

Škoda za pár stovek, ale i několik tisíc. Čechy trápí hlodavci a kuny

Komerční sdělení Většinou se to stane, když nejvíc spěcháte. Sednete si za volant, otočíte klíčkem a nic. Marně to zkoušíte, až dojde na...

Kdo ovládne super-finále Oktagonu Underground?

Komerční sdělení V sobotu 4. července vyvrcholí unikátní projekt Oktagon Underground, sedmitýdenní exhibiční koncept složený ze sedmi...

Zlomí Sparta slávistické prokletí? Vsaďte si a sledujte na TV Tipsport!

Komerční sdělení Nadstavbová část elitní české fotbalové ligy pomalu vrcholí. Skupina o titul ve středu napíše svoji závěrečnou tečku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová éra betonárky v Lesonicích - moderní technologie i ruční výroba

Komerční sdělení Padesát let se vyráběly v Lesonicích na Třebíčsku betonové výrobky. Skruže a dlaždice z Lesonic znal každý. Jenže...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Firma BOSCH DIESEL s.r.o. získala Cenu hejtmana Kraje Vysočina

Komerční sdělení Kraj Vysočina každoročně oceňuje regionální firmy a organizace za jejich aktivity v oblasti společenské odpovědnosti...

Ředitel/ředitelka příspěvkové organizace Brána Jihlavy

Personální inzerce Rada města Jihlavy vyhlašuje v souladu s § 102 odst. 2 písm. b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v...

SAPELI Unlimited: Tradiční český výrobce dveří dobyl svět

Komerční sdělení Krize má vliv na různé segmenty v různém čase. Jinak zareaguje v době ekonomického útlumu poptávka od běžných lidí,...

V centru Jihlavy přibude nová japonská restaurace

Komerční sdělení Od konce června si v centru Jihlavy přijdou na své všichni milovníci sushi. V nákupním centru Citypark se totiž otevírá...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...