iDNES.cz

Kraj Vysočina získal přes 1,4 miliardy z REACT-EU

  9:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými
krizemi a jejich následky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

| foto: Nemocnice Jihlava

Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla celý svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.

Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Kraji Vysočina pomoc Evropské unie směřovala do třiatřiceti projektů za více než 1,4 miliardy korun.

Na Vysočině míří pomoc převážně do nemocnic

Z celé sumy pomůže dotace z REACT-EU bezmála 1,3 miliardy modernizovat nemocnice v kraji: z toho téměř 619 milionů korun připadlo na čtyři projekty Nemocnice Jihlava a zhruba 166 milionů korun na dva projekty získala Nemocnice Havlíčkův Brod.

Půl miliardy korun použije jihlavská nemocnice na modernizaci a rozvoj ‒ vybavení urgentního příjmu, centrálních operačních sálů, anesteziologicko-resuscitačního oddělení či oddělení zobrazovacích metod a také na přístroje zajišťující diagnostiku. Dalších 105 milionů korun umožní modernizaci vybavení pro péči o onkologické pacienty.

Podobně i havlíčkobrodská nemocnice většinu pomoci použije na přístrojové vybavení. Šestnáctimilionová investice umožní i rekonstrukci infektologického pracoviště, které funguje v budově z padesátých let minulého století.

Další zdravotnická zařízení v kraji, která využijí podporu z REACT-EU, jsou Nemocnice Třebíč, Pelhřimov a Nové Město na Moravě. Nemocnice tak získají novou přístrojovou a laboratorní techniku.

Chloubou Jihlavy bude robot

Unikátní novinkou jihlavské nemocnice je chirurgický robotický systém Da Vinci. „Rozšíří spektrum poskytované péče zejména u chirurgických, urologických, ORL a gynekologických operací,“ vysvětluje Alexander Filip, provozně-technický náměstek nemocnice.

Podle náměstka jsou všechny přístroje pořizované z evropského programu významnou pomocí. „Vzhledem k tomu, že platby od plátců veřejného zdravotního pojištění pokrývají prostou obměnu vybavení z osmatřiceti procent, jsou dotace jedinou cestou, jak nemocnici vybavit moderními technologiemi,“ vysvětluje.

foto: Nemocnice Jihlava

Havlíčkův Brod modernizuje infektologii

Podobně to vidí i ekonomický náměstek havlíčkobrodské nemocnice Jiří Hiblbauer: „Kdybychom nemohli čerpat prostředky v rámci projektů REACT-EU, nemocnice by musela hledat externí zdroje financování.“ Připomíná, že covidová pandemie přitom ukázala, jak nutné je zajistit dostatečné přístrojové kapacity oddělení, jako jsou jednotka intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení nebo diagnostická a laboratorní pracoviště.

foto: Nemocnice Jihlava

Kromě nutné obměny přístrojů nemocnice rekonstruuje infektologické pracoviště, jehož budova je v provozu přes sedmdesát et. Součástí přestavby je zavedení chybějící vzduchotechniky a rozvody medicinálních plynů do všech pokojů, ale i pořízení monitorovacích systémů vitálních funkcí, ultrazvuků, defibrilátorů či mobilních rentgenů ‒ pacienty už nebude nutné převážet do hlavní nemocniční budovy.

Modernizace znamená i úspory energie

I když projekty vznikly před současnou energetickou krizí, přinesou i úspory energií. „Dá se říct, že každá obměna vybavení přináší výrazné snížení spotřeby,“ potvrzuje provozně-technický náměstek Alexander Filip z Nemocnice Jihlava.

REACT-EU v Kraji Vysočina podpořil:

• 33 projektů za více než 1,4 miliardy Kč z EU

• 5 nemocnic se 73 pracovišti

• 244 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty

• laboratorní kapacity v 5 nemocnicích a krajské hygienické stanici

• 18 sanitních vozidel

• 5 zmodernizovaných objektů policejních složek

• 62 setů nové techniky a věcných prostředků IZS

• 45 zázemí pro sociální služby

Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.

Další projekty REACT-EU v regionu

SANITKY A PŘÍSTROJE PRO ZÁCHRANKU

DOTACE 80,7 MIL. KČ

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina díky evropským dotacím pořídila osmnáct nových sanitních vozů, které umožňují snadnou a kompletní dekontaminaci a dezinfekci, a 62 defibrilátorů-monitorů s dálkovým přenosem naměřených životních funkcí.

foto: Projektová kancelář Kraje Vysočina

AUTOMOBILY PRO CHARITU

DOTACE 3,1 MIL. KČ

Charitní pečovatelská služba Oblastní charity Jihlava získala osm nových nízkoemisních vozů na hybridní pohon. Díky obnově vozového parku budou moci pracovníci poskytnout terénní pečovatelskou službu kvalitněji a operativněji reagovat na potřeby klientů.

foto: Oblastní charita Jihlava

SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA

DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ

Dva projekty Ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Kraj Vysočina tak bude moci díky těmto projektům využívat 13 kusů hasičské techniky: deset hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce, jednu stříkačku pro provoz v extravilánu obce vybavenou vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením, automobilový žebřík a automobilovou plošinu, v předpokládané částce dotace zhruba 118 mil. Kč.

mmr

Co je REACT-EU a IROP

Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP je zkratka pro Integrovaný regionální operační program, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.

zpět na článek