Doporučujeme

Enviropol má lék na elektroodpad

Enviropol má lék na elektroodpad | foto: ENVIROPOL s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Enviropol má lék na elektroodpad

V roce 2015 schválil summit OSN v New Yorku konkrétní cestu celosvětového udržitelného rozvoje, která je rámována celkem 17 cíli udržitelného rozvoje. Důležité je, že na formulaci těchto cílů se podílely všechny členské státy OSN.

Podíleli se také zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů. Jedním z cílů je zajistit globálně odpovědnou spotřebu a výrobu mimo jiné i tím, že musíme jako lidstvo výrazně snížit produkci odpadů s pomocí prevence, redukce, recyklace a opětovného používání.

Tento cíl se zatím nedaří globálně naplňovat. Podívejme se na nejrychleji rostoucí druh odpadu, elektroodpad, jenž obsahuje na jednu stranu cenné materiály, které jsou vhodné k recyklaci, na druhou stranu toxické materiály, které je třeba bezpečně odstranit. Od roku 2005 jsou výrobci a dovozci elektrospotřebičů odpovědni za sběr a recyklaci elektroodpadu.

Globálně vzniká každý rok asi 50 milionů tun elektroodpadu, což představuje hmotnostní ekvivalent 5 tisíc Eiffelových věží. Co se týká České republiky, je odhadováno, že od roku 1993 zde vzniklo 3,5 miliardy kilogramů elektroodpadu. ENVIROPOL je recyklační společnost, která se zaměřuje na řešení tohoto problému. ENVIROPOL vyvinul moderní technologii na zpracování elektroodpadu, která umí denně zrecyklovat více než 100 tisíc kilogramů elektroodpadu a zachránit tak velké množství materiálů pro další využití v průmyslu.

Jihlavská společnost ENVIROPOL přispívá každý rok k ochraně životního prostředí recyklací materiálů obsažených v elektroodpadu a podílí se tak na účinném využívání zdrojů a získávání hodnotných druhotných surovin. V současné době se často používá pojem „urban mining“ neboli „městská těžba“. Městská těžba je jednoduše definována jako proces zpětného získávání surovin z použitých produktů či obecně z odpadu. V případě ENVIROPOLU nejde přitom jen o „urban mining“, ale také o odstraňování nebezpečných látek, které se v elektrospotřebičích nacházejí.

Co tedy může udělat běžný spotřebitel pro zmírnění environmentálních dopadů elektroodpadu? Můžeme si zapamatovat 6R z anglických Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Repair, Recycle. Rethink znamená přehodnocení, zvážení, promyšlení. Při nákupu nového elektrospotřebiče je dobré se ujistit, že výrobce dbá při výrobě na ochranu životního prostředí. Ty opravdu ekologické výrobky mají často nezávislý certifikát, který spotřebiteli zaručuje, že se výrobce snažil zmírnit dopady na životní prostředí. Refuse je odmítnutí, odepření, nepřijetí. Spotřebitel má možnost odmítnout ihned kupovat spotřební zboží, např. pokud je to možné, může si danou věc půjčit. Reduce představuje redukovat, snížit, omezit. Tedy přemýšlet o tom, zda existují výrobky, bez kterých se můžeme obejít. Reuse je opětovné použití, spotřební zboží lze používat co nejdéle nebo ho předat tam, kde bude mít další využití. Repair znamená opravit. Jde o udržování a opravy elektrospotřebičů tak, aby z nich byl dlouhodobý užitek. Pokud už například nefunguje baterie u mobilního telefonu, je možné ji nechat vyměnit. Recycle představuje recyklaci, využití materiálů. Recyklovat bychom měli to, co již nelze opravit. V ČR jsou zřízeny tisíce sběrných míst pro elektroodpad, které může každý z nás využít. Velké spotřebiče lze typicky odevzdat na sběrných dvorech, kdežto pro malé a drobné spotřebiče slouží červené pouliční kontejnery. Tím vším můžeme všichni pomoci k ochraně přírody a jejích zdrojů.