Jako přední český zpracovatel elektroodpadu dlouhodobě staví na hodnotách udržitelnosti a odpovědného přístupu k životnímu prostředí. V rámci svého konceptu společenské odpovědnosti firma nejenže klade důraz na ekologické zpracování odpadu, ale také investuje do vzdělávání mladé generace prostřednictvím pravidelných exkurzí pro děti.
Enviropol pravidelně organizuje exkurze do svých provozů, kde má široká veřejnost, a zejména děti, možnost na vlastní oči vidět, jak probíhá proces recyklace elektroodpadu. V průběhu těchto akcí děti získávají praktické znalosti o důležitosti recyklace a jak správně nakládat s odpadem. Prostřednictvím interaktivních aktivit, soutěží a ukázek reálného zpracování elektroodpadu se děti učí, jak se recyklované materiály znovu vracejí do oběhu a stávají se součástí nových výrobků.
Vidět celý proces recyklace na vlastní oči je mnohem účinnější než pouze poslouchat výklad. To je základ pojetí environmentální a ekologické výchovy v jihlavském Enviropolu. Podle vedoucí exkurzí Dany Křížkové si právě u nich děti uvědomí, co vše se děje s nepotřebnými elektronickými hračkami, telefony, kuchyňskými roboty nebo fény. „Recyklace elektroodpadu tak není zcela přesné pojmenování. Spotřebiče se nejprve musí rozložit na jednotlivé komponenty a odstranit baterie. Pro tyto potřeby se používá unikátní technologie tzv. smasheru, který připomíná velký buben pračky a slouží právě k uvolnění jednotlivých částí elektroodpadu. Teprve poté se tyto části dostanou na drticí linku,“ vysvětluje na exkurzích.
Odhady říkají, že od roku 1993 vzniklo v České republice 3,5 miliardy kilogramů elektroodpadu. Na výrobu moderní elektroniky je potřeba více než 60 druhů materiálů. Ty je třeba nejprve vytěžit, poté zpracovat, z jednotlivých materiálů vyrobit komponenty a ty smontovat do funkčního výrobku. Každým rokem se na celém světě prodají téměř 2 miliardy kusů mobilních telefonů a několik stovek milionů kusů televizorů, počítačů, monitorů a dalších elektrospotřebičů. Proto asi nikoho nepřekvapí, že elektroodpad patří v současné době k nejrychleji rostoucímu druhu odpadu nejen v České republice, ale také ve světě. Abychom byli schopni zajistit trvalou udržitelnost, je třeba vysloužilé výrobky třídit a následně recyklovat. Podle známého přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš, se Enviropol společně s učiteli věnuje výchově k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí již u dětí školního věku. „Smyslem je ukázat nejen samotný proces recyklace, ale také v nich probudit jiný způsob myšlení, který spočívá v pečlivém třídění a předcházení vzniku odpadů.“ přeje si Dana Křížková.
Díky inovacím a vlastnímu vývoji Enviropol efektivně využije až 95 procent vysloužilého elektra. Zpracuje až třicet tisíc tun elektroodpadu ročně. Tím dokáže za rok uspořit planetě tolik vody, kolik je spotřebováno při 19 milionech sprchování. Vyplývá to z environmentálního vyúčtování firmy, což je přesný výpočet přínosu pro životní prostředí, který vznikl na základě zajištění zpětného odběru a recyklace. Při samotné výrobě drobného elektrozařízení je životní prostředí zatěžováno velkou spotřebou vody. Enviropol díky recyklaci elektrospotřebičů dovede tuto spotřebu vody snižovat. Celkově se jedná o úsporu 1,4 milionu metrů krychlových vody. Enviropol díky zpracování vysloužilého elektrozařízení umí ročně uspořit také 32 milionů litrů ropy. Úspora takového množství se rovná spotřebě stejného množství potřebného k ujetí 472 milionů kilometrů v běžném osobním autě.