Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseníky jsou ideálním místem pro rodinnou dovolenou

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pro toho, kdo bydlí blízko frekventované silnice a z oken městského bytu hledí na tramvajovou trať, může být představa naprostého ticha, svěžího čerstvého vzduchu, možnosti otevřít okno dokořán a vdechovat vůni horských strání snem. Takový sen si ale může s radostí splnit pobytem v Jeseníkách.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sjezd z Pradědu | foto: archiv ER Praděd

Nejlépe na venkově, kde provoní ráno chléb či koláče z místní pekárny, selské máslo a džem z ovoce dozrálého na zahrádce pod oknem.

Poznejte krásné tradice na venkovském statku

Nemusíte ale bydlet přímo na agrofarmě, abyste dětem představili domácí zvířata, stáje nebo pastviny. V obci Stránské na Rýmařovsku si zajeďte na farmu Křenkových, kde funguje Nedělní škola řemesel. Krmení pro ovečky-valašky dětem nachystají hospodáři a stačí u ohrady jen písknout a jehňata zvědavě přiskotačí za vámi, i se staršími ovcemi. Ve Stránském si určitě prohlédněte funkční modely strojů poháněných vodou, děti získají malou lekci fyziky, aniž byste jim připomněli, že je tu další školní rok. Můžete tady také vyzkoušet plstění vlny, upéct vlastní tradiční chléb a podobně. I když je to škola nedělní, funguje podle zájmu návštěvníků i sedm dnů v týdnu.

Putování po Sovinecku má své kouzlo

Ze Stránského už je to blízko na Sovinec. Tajuplný hrad ze 14. století, založený bratry Pavlem a Vokem z moravského rodu Hrutoviců, prošel v průběhu staletí mnoha stavebními úpravami. Po tom, co na konci druhé světové války zcela vyhořel, se vlastně dodnes opravuje. Ani tak ale neztratil své kouzlo. Hlavně o prázdninách sem míří stovky návštěvníků na víkendové akce spojené s vystoupením skupin historického šermu, loutkářů, kejklířů i sokolníků. Zajíždějí sem lidoví tvůrci, jarmarečníci i prodejci občerstvení. Komu vyhovuje spíše klidnější atmosféra, zvolí raději všední den a projde si Sovinec sám nebo s průvodcem.

Sovinec

Sovinec

Na Sovinecku byste neměli minout Pradědovu galerii U Halouzků v Jiříkově. Otevřena je každý den v roce a děti si mohou leckteré dřevěné sochy řezbáře Jiřího Halouzky osahat, dokonce i osedlat Pradědova galerie se pyšní několika zápisy v české Guinnessově knize rekordů, je tady největší vyřezávaný betlém se 150 figurami v životní velikosti, ale také nejvyšší Praděd (vysoký 10,4 metru a vážící 15 tun) a další lákadla. V oboře můžete z bezprostřední blízkosti pozorovat početné stádo daňků. Mimochodem, ke galerii vás v různých městech a obcích správně navedou sochy Praděda, které vytvořil Jiří Halouzka.

Do Bruntálu za Kolumbovou lodí a originální kašnou

V Rýmařově odbočte k zámku Janovice, kde si můžete prohlédnout expozici loutek Rýmařovska. Nedaleký Bruntál je městem mezi horami a vodou, nejlépe je to vidět z rozhledny na sopce Velký Roudný, odkud se otevírá výhled na většinu zátok přehrady Slezská Harta. Ta je rájem rybářů i těch, kteří milují koupání ve volné přírodě. Tady si můžete prohlédnout, na jaké lodi se poprvé v roce 1492 plavil přes Atlantský oceán Kryštof Kolumbus. Slezskou Hartu čeří plachetnice Santa Maria, zmenšená replika lodi z Kolumbovy výpravy. Hodinovou plavbu je lépe domluvit v předstihu v informačním centru v Leskovci nad Moravicí.

Santa Maria

Santa Maria

Obyvatelé i návštěvníci Bruntálu milují kašnu na náměstí Míru, která symbolizuje horskou říčku pramenící v Jeseníkách. Děti tady v horkých dnech přeskakují po valounech i plátech a jejich největším potěšením je sáhnout si na obří kamennou kouli, která se otáčí v proudu vody. Kousek odtud můžete zajít do Wellness centra s vodními prvky i tobogánem nebo si prohlédnout bruntálský zámek, který se jako národní kulturní památka pyšní původním mobiliářem. Vystoupat můžete také k poutnímu kostelu na sopce Uhlířský vrch. Cesta vede historickou lipovou alejí, kde stojí unikátní křížová cesta vytvořená bruntálským řezbářem Františkem Nedomlelem.

Bruntál - kašna

Bruntál - kašna

Dotek nostalgie na osoblažské úzkokolejce

Historické slezské město Krnov můžete s rodinou poznat třeba na šlapacích čtyřkolech. Nebo vystoupejte na vrch Cvilín, odkud je parádní výhled i do Polska. Na půli cesty mezi Krnovem a městem Albrechticemi, kde mají unikátní dvouvěžovou rozhlednu na Hraničním vrchu, stojí zámek Linhartovy. Ten je dokonalým světem dětí. Můžou tu vidět spousty obřích soch (třeba Maxipsa Fíka) nebo nové objevy techniky podle Julese Verna.

Vydejte se také na projížďku výletním vlakem po úzkokolejné železnici Osoblažce, která patří k technickým unikátům Moravskoslezského kraje. Osoblažská železnice je zařazena do projektu Fajne léto, který zve turisty na technické zajímavosti celého kraje. Trať je dvacet kilometrů dlouhá, má 102 oblouků a vzdálenost kolejí je pouhých 76 centimetrů. Výletní vlaky zpravidla táhne historická parní lokomotiva, a protože je většina vagónů otevřených, zážitek z jízdy stojí za to. K vlaku patří také vůz pro kola i kočárky a navíc pivní vagón (nejen pro tatínky). V období mimořádného sucha nahrazuje lokomotivu zvanou Modrý štokr, případně Rešicu, historická motorová lokomotiva Faur.

Výletní vlak Osoblažka

Výletní vlak Osoblažka

Zažijte adrenalin pod Pradědem i pohodu v Karlově Studánce

Při cestě na horu Praděd (1492 m n.m.), kde se výtahem na rozhlednu dostanete na nejvyšší místo v ČR, se můžete zastavit na nové bobové dráze ve Vrbně pod Pradědem. Boby jezdí po okruhu dlouhém 840 metrů a rychlost sjezdu si každý určuje sám. Bobová dráha je přístupná denně od 10 do 18 hodin a její provoz může zastavit leda velká slota a v zimě závěje sněhu.

Bobová dráha ve Vrbně pod Pradědem

Bobová dráha ve Vrbně pod Pradědem

Horské lázně Karlova Studánka si udržují komorní styl a snad nejčistší vzduch ve střední Evropě. Zdejší klid a ovzduší jsou ideální pro skvělou relaxaci a poklidné procházky. Stavby postavené v jednotném empírovém stylu potěší oko i duši příchozích. V pitném pavilonu se výtečně osvěžíte chladnou minerální vodou, kterou znalci doporučují také k přípravě opravdu dobré kávy. Kdo by si rád dopřál některou lázeňskou proceduru, může si vybrat z mnoha možností. Návštěvníci mají v oblibě také wellness bazén se slanou vodou, který najdete v objektu Letních lázní.

Osvěžení v Balneoparku nebo uvnitř Poštovní štoly

Kdo má rád relaxaci pod širým nebem, může se vydat do Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku, kde se veřejnosti otevřel Balneopark Vincenze Priessnitze, zakladatele vodoléčby. Chladivý potůček protéká vodními prvky a nabízí osvěžení ve sprchách, bazéncích pro kneippování, nebo třeba vodních kádích pro ruce.

Balneopark Jeseník

Balneopark Jeseník

Ve Zlatých Horách na severu Jesenicka si nenechte ujít skanzen dobývání zlata - areál Zlatorudných mlýnů. Pořádají se tu tradiční soutěže v rýžování zlata o putovní pohár starosty města. A chcete-li poznat pravé prostředí dolů, vydejte se do Poštovní štoly. Přístupná je od léta 2015 a její hodinová prohlídka osvěží i v tropickém horku. Po celý rok se pod zemí drží teplota na osmi stupních nad nulou.

To je jen malá „ochutnávka“ atraktivit východní části Jeseníků a české části Euroregionu Praděd. Pokud by vás zajímaly aktuality a informace o dění v této turistické oblasti, najdete je na internetových stránkách www.jeseniky-rodina.cz. Rodinné Jeseníky se těší na vaši návštěvu!

Připravili: Mgr. Alena Kiedroňová, Iva Kulihová a Petr Žižka

Foto: archiv ER Praděd

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer sídlí v Hranicích na Moravě a je jednou z těch firem, které na návštěvníka působí moderním dojmem. Od...

Nové tramvaje Stadler nOVA již vozí cestující

Nová tramvaj Stadler nOVA již vozí cestující

Dopravní podnik Ostrava (DPO) v pondělí 13. srpna 2018 poprvé nasadil do provozu s cestujícími novou tramvaj Stadler...

Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos...

Najdete na iDNES.cz