Konzumace jablečného octa může našemu tělu přinést nejrůznější zdravotní benefity. Jeho zastánci tvrdí, že pravidelné užívání pomáhá při hubnutí, zlepšuje trávení i pleť. Pozitivní účinky na snižování hladiny cukru v krvi dokonce potvrdily i některé vědecké studie.
Do každodenního jídelníčku ho lze jednoduše zařadit v zálivce do salátu nebo jako součást marinády. Ale pozor na výběr. Ne každý jablečný ocet v sobě zdraví prospěšné látky skrývá. „Jablečný ocet je jistě dobře známým pomocníkem v kuchyni. Pokud chceme sáhnout po tom nejlepším, vybírejme nefiltrovaný jablečný ocet, který obsahuje řadu prospěšných bakterií a enzymů,“ říká nutriční koučka Týna Skalická z instagramového projektu @tojidlo. Ideální je takový, který vznikl z přirozeného kvašení jablek, jejž nabízí například česká firma Živina. Jejich ocet vděčí právě přirozenému kvašení jablek za přírodní mateční kulturu, což je shluk tělu prospěšných mikroorganismů a enzymů.
Jako znovuzrození
Abyste z konzumace jablečného octa vytěžili maximum, můžete zkusit také octový detox. Každé ráno na lačno vypijte sklenku vody se lžící octa, stejný postup pak opakujte i večer. Lidské tělo se sice díky játrům, ledvinám i střevům detoxikuje samo, ale tato očistná kúra může velmi pozitivně podpořit jejich zdravou funkci. „Jablečný ocet obsahuje látky, jako je kyselina octová a mateční kultura, které mohou pomoci s regulací škodlivých bakterií, hladiny cukru v krvi i trávením. Některé studie naznačují, že může mít pozitivní vliv i na zdraví srdce,“ dodává nutriční koučka Týna Skalická.
K detoxu byste však měli přistupovat zodpovědně. Očista může – zvláště ze začátku – pro tělo představovat zátěž, což může vést k drobným obtížím, jako jsou průjem či nevolnost. Pokud trpíte zdravotními problémy, raději se před zahájením jarní očisty poraďte se svým lékařem. Ale proběhne-li vše, jak má, věřte, že se na konci budete cítit jako nový člověk.