Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den v Ostravě. Která místa byste měli určitě vidět?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Od té doby, kdy si Ostravu vybral slavný bankéřský rod Rothschildů pro vybudování impéria, začaly zlaté časy uhlí a železa. Město však zároveň muselo léta bojovat s pověstí popelky. Dnes, v 21. století, můžeme říci, že Ostrava nevídaně rozkvetla. Umělecky, kulturně, vědecky. Přijďte se přesvědčit!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jeden den v Ostravě. Která místa byste měli určitě vidět? | foto: Nová radnice s vyhlídkovou věží / Archiv TO Ostravsko

Z Ostravy se stalo moderní aktivní město se zcela jedinečnou kulturní minulostí, které nabízí mnoho atraktivních, umělecky hodnotných i zábavných míst. I když nemáte moc času, určitě stojí za to se s ním seznámit. Projít uličkami centra, rozhlédnout se z vyhlídkové věže, navštívit hrad, který se pomalu propadá, a pobavit se v Malém nebo Velkém světě techniky, kde malí i velcí ztrácí pojem o čase.

Stavby, které jsou symbolem Ostravy

Své objevování můžete začít třeba na Prokešově náměstí, kde se nachází Nová radnice s vyhlídkovou věží. Z jejího ochozu se otevírá pohled na celé město jako na dlani. Uvidíte jednotlivé čtvrti tak, jak postupem času vznikaly nebo se připojovaly. Také se vám ukáže koryto řeky Ostravice, stadion Bazaly, halda Ema a v pozadí pásmo Beskyd. Dohlédnout se dá až za polské a slovenské hranice. O pestrých dějinách města vám rádi poutavě pohovoří průvodci z informačního centra. V okolí radnice se rozprostírá park Komenského sady, kde se lidé často nerušeně procházejí.

Od radnice můžete plynule pokračovat po nábřeží řeky Ostravice až na Slezskoostravský hrad, který patří k nejvýznamnějším turistickým atraktivitám Ostravy. Dostanete se k němu po lávce přes řeku, kde přechází moravská část Ostravy ve slezskou. Hrad se podařilo zrekonstruovat do podoby středověké tvrze. Dříve vyčníval mnohem více, vlivem poddolování se však celé jeho podloží propadlo o celých 16 metrů níže. V průběhu roku se na nádvoří nebo uvnitř hradu koná celá řada kulturních akcí. Koncerty, výstavy, jarmarky nebo třeba hodokvas potěší každého milovníka umění i dobrého jídla. Již tradičně hostí v létě Slezskoostravský hrad divadelní festival Shakespearovské slavnosti.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Dvě náměstí, jedno historické jádro

Přes areál výstaviště Černá louka dojdete na Masarykovo náměstí, které je srdcem historického centra Ostravy. Prostor lemují obchody, kavárny a v jeho rohu stojí budova staré radnice s hodinovou věží. Dnes v ní sídlí Ostravské muzeum, které připravuje velmi zajímavé výstavy nejen o zdejším regionu. V zimě jsou ozdobou Masarykova náměstí vánoční trhy s kluzištěm, v létě tu zase tryskají osvěžující fontány.

Hned vedle dojdete na sousední Jiráskovo náměstí, které Ostravané nazývají Kuří rynek. Tady můžete vidět architektonicky skvostné secesní domy bankéřů, lékařů či umělců. Kolem budov Ostravské univerzity můžete projít dále, až ke katedrále Božského spasitele, která je druhou největší na Moravě. V této části Ostravy se nachází spousta útulných kaváren a restaurací, kde se dá dobře občerstvit. Příjemné posezení najdete během dne také na proslulé Stodolní ulici. Ta se po setmění rychle mění na oblíbené místo večerní zábavy v hudebních klubech a barech.

Ostrava - Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí

Stodolní ulice

Stodolní ulice

Ve Vítkovicích vás čeká ráj techniky i Boltova věž

Jako tečku na závěr prohlídky Ostravy si určitě nenechte ujít industriální dominantu města, jejíž silueta zdobí mnohé pohledy a fotky. Dostanete se k ní tramvají č. 1 nebo 2, kde vystoupíte na zastávce Vítkovice vysoké pece. V Dolní oblasti Vítkovic vznikla jedinečná příležitost k přebudování bývalé části železáren na technicky výjimečný areál. Tím se otevřely dveře všem zvídavým návštěvníkům, kteří hledají něco neobvyklého a chtěli by se podívat tam, kam se veřejnost při běžném provozu nedostane. V doprovodu průvodce tu můžete prozkoumat celý komplex, včetně nitra Vysoké pece č. 1, ve které vznikalo tavením železo. Zájemci se mohou nechat vyvézt výtahem až do nově přistavěné nejvyšší části, zvané Boltova věž. Nástavba, kterou slavný sprinter pokřtil letos v květnu, funguje jako kavárna a vyhlídka na město.

Další průmyslovou stavbou, která žije novým životem, je bývalý plynojem Gong. Dnes slouží jako víceúčelová hala a zároveň umělecká galerie Plato. Ve vedlejší hale U6 na vás čeká skvělá interaktivní výstava Malý svět techniky, kde si mohou návštěvníci formou hry vyzkoušet roli kosmonauta, řídit autobus, tavit železo nebo nahlédnout do kajuty kapitána Nema v ponorce Nautilus.

Jak funguje gravitace, jak vidí svět zvířata nebo jaký je příběh uhlí, to všechno a mnohem více vám prozradí stovky hravých exponátů i videoprojekce ve výstavním prostoru Velký svět techniky. Naučné centrum vám ukáže, že lidské tělo, zákonitosti vědy nebo příroda se dají objevovat nanejvýš zábavnou formou.

Dolní oblast Vítkovic se stala díky tajemné industriální atmosféře již tradičním dějištěm festivalu Colours of Ostrava, Beats for Love, sportovních závodů a mnoha dalších akcí.

Dolní oblast Vítkovice

Dolní oblast Vítkovice

A co příště?

Ostravská ZOO

Ostravská ZOO

Pokud byste hledali náhradní alternativu nebo tip na příští návštěvu Ostravy, zajděte se podívat třeba do ostravské ZOO, která jako jediná u nás odchovala slona indického. V lesoparku s rybníky se krásně projdete po botanických stezkách a společnost vám budou dělat exotická zvířata. Také tu můžete navštívit například Malou Amazonii, safari či unikátní expozici s mokřady a obojživelníky.

Pokud budete mít cestu do Poruby, udělejte si zastávku v planetáriu. Moderní centrum s vynikající pozorovací technikou a bohatý program promítání vás provedou fascinujícím světem vesmírných divů.

Planetárium
Planetárium

Planetárium

Do Ostravy stojí za to se vrátit, protože je tu stále mnoho věcí k vidění. Ať už se chcete poučit nebo spíše bavit, najdete si tu pestrý program.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Text: Iva Kulihová a Petr Žižka

Foto: Archiv TO Ostravsko

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Zajímá Vás vývoj produktů v automobilovém průmyslu? Vývojové centrum senzorů pro automobilový průmysl s celosvětovou...

Vratimovské kaly se začnou likvidovat

Vratimovské kaly se začnou likvidovat

Skládku s téměř sedmi tisíci tunami kalů, které několik let znečišťují životní prostředí a obtěžují obyvatele...

ODISky prvňáčkům zdarma

ODISky prvňáčkům zdarma

Dopravní podnik Ostrava (DPO) nabízí podobně jako v loňském roce letošním prvňáčkům jejich první ODISku (kartu pro...

Najdete na iDNES.cz