Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Často se při výběru výrobku rozhodujeme na základě svých emocí a sympatií, a paradoxně tomu tak bývá i při výběru tak racionálního produktu, jako je ERP systém do firmy. Emoce je přítomna při každém našem rozhodnutí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem? | foto: ABRA Software a.s.

V případě ERP systému se sympatie k výrobku zužují na podvědomí o něm nebo na celkovou reklamní komunikaci. Dalšími důvody, pro které si systém pro vaši firmu můžete vybírat, jsou vizuální pocit z grafického uživatelského rozhraní, technologické zaujetí nebo dojem z referencí a osobního kontaktu s prodejcem.

ERP systém by měl však nejen plnit své funkční požadavky za správného napojení na obchodní podnikové procesy, ale zároveň by měl být pro vás uživatelsky přívětivý Přece jen půjde o vašeho každodenního pomocníka. Jak si tedy vybrat ten správný ERP systém, který všechny tyto požadavky splní?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Položte si otázku, co od ERP systému očekáváte a jaké úkony musí zvládnout

V první řadě definujte, jaký výsledek si od zavedení ERP slibujete, jakých měřitelných změn chcete dosáhnout. Následně označte klíčové procesy, ze kterých nelze ustupovat. Poté vyjmenujte oblasti a nástroje, se kterými systém musí spolupracovat nebo komunikovat. Dále definujte osoby a pracovní skupiny, které budou s ERP pracovat.

V dalším kroku posuďte vlastní možnosti HW zázemí, případně naplánujte finanční zdroje na jeho rozšíření. Jmenujte osoby, které budou mít za výběr, zavedení a další údržbu ERP systému zodpovědnost a vytyčte jednoznačné povinnosti všech dotčených oddělení a osob. V neposlední řadě zvažte své finanční možnosti.

Pro pomoc při výběru ERP systému můžete oslovit také nezávislého poradce, ale konečné slovo byste měli mít vždy vy. Protože jen vy znáte cíle vaší firmy a jen vy poznáte, že jakýkoliv nový softwarový nástroj vám bude skutečně dobře sloužit.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

ERP systém vám musí sloužit

ERP systém musí tedy splňovat základní požadavky a měl by být přehledný. Měli byste si být jisti, že všichni vaši zaměstnanci budou schopni se systémem efektivně pracovat a management snadno dostane potřené datové výstupy. Musíte mít také jistotu, že váš HW je pro chod ERP dostatečně dimenzovaný, proto se poraďte s výrobcem ERP, někteří z nich, například ABRA Software, dokáže zajistit pro optimální chod informačního systému i patřičné HW. Alternativou je v dnešní době již celkem běžné zajištění provozu ERP systému přímo od dodavatele.

Systém by měl být uživatelsky přívětivý, intuitivní a otevřený toku dat z externích zdrojů. Přívětivé uživatelské rozhraní je také základním předpokladem pro rychlé nasazení a zaškolení uživatelů všech úrovní. Například ABRA Software nabízí všechny tyto služby zcela zdarma, školení probíhají pravidelně i v ABRA Akademii, kde je uživatelé mohou absolvovat i opakovaně.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Posuďte potenciální dodavatele

Oslovte poptávkou vybrané výrobce nebo prodejce ERP, kteří mají stabilní zázemí a jsou schopni systém vyvíjet i do budoucna. Systém si totiž kupujete na několik let a garance toho, že bude dodavatel schopen systém udržovat a vylepšovat, je klíčová.

Ty nabídky, které nesplňují základní požadavky nebo nenaplňují klíčové procesy, samozřejmě hned v prvním kole výběrového řízení vyřaďte. Stejně tak dodavatele, kteří nenabízejí dostatečné servisní zázemí.

Seriózní jednání neočekávejte jen od druhých, ale nabízejte také sami. Pro dodavatele je tvorba nabídek časově a finančně náročná, proto je slušné obratem oznámit každému z těch, které vyřadíte z výběrového řízení, důvod, proč jste si právě jím nabízený produkt nevybrali. Buďte vybranému dodavateli partnerem.

Jednoznačným měřítkem pro posouzení dodavatelů jsou také reference.. Zohledněte také, odkud dodavatel je. Lokální je často schopen lépe naplňovat specifika kraje a rychleji naplňuje legislativní nároky.

Implementace ERP není obvykle věc radostná. Seriózní dodavatel vás seznámí i s riziky zavedení ERP. Ta vždy existují, ale dodavatelé by měli implementaci efektivně řídit a rizika minimalizovat.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Návazné produkty a služby

Většinou potřebujete také funkční úpravy. Přemýšlejte dopředu a zjistěte si, zda vámi vybraný dodavatel nabízí také návazné produkty jako je jednoduše integrovatelný e-shop, Business Intelligence řešení nebo nástroje pro obchodníky v terénu. To vše navíc napojené na informační systém. Hodit se Vám mohou i služby typu zpracování účetnictví, mezd nebo daňové poradenství.

Pořízení ERP systému je investicí do rozvoje byznysu a do budování konkurenčních výhod. Proto byste neměli posuzovat částku za ERP jako takovou, ale porovnat vynaložené prostředky s přínosem ve střednědobém horizontu.

Před finálním rozhodnutím požadujte od dodavatele podrobnou analýzu naplnění vašich definovaných potřeb i podrobnou implementační studii s vyjmenováním všech klíčových milníků. Žádejte také přesnou cenu licence, cenu za zavedení systému a rozpad částek za další případné navazující služby.

Následně s dodavatelem uzavřete smlouvu, která by měla obsahovat podmínky dodání licence, implementace, služeb a záruk. Snažte se v ní pojistit všechna možná rizika, ať vás nic nezaskočí a ERP systém vám po mnoho let dobře slouží. 

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Zelený čaj: účinný spalovač tuků a elixír mládí

Zelený čaj – účinný spalovač tuků a elixír mládí

Moderní žena pije zelený čaj. O moderní ženě, která si chce udržet štíhlou linii a být vitální, to platí dvojnásobně....

Pračka Samsung QuickDrive zvítězila v testu časopisu dTest

Pračka Samsung QuickDrive zvítězila v testu časopisu dTest

Ve většině domácností jsou jedněmi z nejvytíženějších spotřebičů pračky a sušičky, obzvlášť pokud má rodina více dětí....

Další z rubriky

Intenzivní jazykové kurzy angličtiny rozmluví i věčné začátečníky

Intenzivní jazykové kurzy angličtiny rozmluví i věčné začátečníky.

V dnešní době je znalost cizích jazyků nezbytná. Potřebujeme ji nejen pro práci, ale i v běžném životě. Vyzkoušeli jste...

Efektivní investice najdete v dluhopisech

Efektivní investice najdete v dluhopisech

Investovat své těžce vydělané peníze efektivně a bezpečně není v dnešní době vůbec jednoduché. Možností je nespočet a...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Najdete na iDNES.cz