Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Často se při výběru výrobku rozhodujeme na základě svých emocí a sympatií, a paradoxně tomu tak bývá i při výběru tak racionálního produktu, jako je ERP systém do firmy. Emoce je přítomna při každém našem rozhodnutí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem? | foto: ABRA Software a.s.

V případě ERP systému se sympatie k výrobku zužují na podvědomí o něm nebo na celkovou reklamní komunikaci. Dalšími důvody, pro které si systém pro vaši firmu můžete vybírat, jsou vizuální pocit z grafického uživatelského rozhraní, technologické zaujetí nebo dojem z referencí a osobního kontaktu s prodejcem.

ERP systém by měl však nejen plnit své funkční požadavky za správného napojení na obchodní podnikové procesy, ale zároveň by měl být pro vás uživatelsky přívětivý Přece jen půjde o vašeho každodenního pomocníka. Jak si tedy vybrat ten správný ERP systém, který všechny tyto požadavky splní?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Položte si otázku, co od ERP systému očekáváte a jaké úkony musí zvládnout

V první řadě definujte, jaký výsledek si od zavedení ERP slibujete, jakých měřitelných změn chcete dosáhnout. Následně označte klíčové procesy, ze kterých nelze ustupovat. Poté vyjmenujte oblasti a nástroje, se kterými systém musí spolupracovat nebo komunikovat. Dále definujte osoby a pracovní skupiny, které budou s ERP pracovat.

V dalším kroku posuďte vlastní možnosti HW zázemí, případně naplánujte finanční zdroje na jeho rozšíření. Jmenujte osoby, které budou mít za výběr, zavedení a další údržbu ERP systému zodpovědnost a vytyčte jednoznačné povinnosti všech dotčených oddělení a osob. V neposlední řadě zvažte své finanční možnosti.

Pro pomoc při výběru ERP systému můžete oslovit také nezávislého poradce, ale konečné slovo byste měli mít vždy vy. Protože jen vy znáte cíle vaší firmy a jen vy poznáte, že jakýkoliv nový softwarový nástroj vám bude skutečně dobře sloužit.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

ERP systém vám musí sloužit

ERP systém musí tedy splňovat základní požadavky a měl by být přehledný. Měli byste si být jisti, že všichni vaši zaměstnanci budou schopni se systémem efektivně pracovat a management snadno dostane potřené datové výstupy. Musíte mít také jistotu, že váš HW je pro chod ERP dostatečně dimenzovaný, proto se poraďte s výrobcem ERP, někteří z nich, například ABRA Software, dokáže zajistit pro optimální chod informačního systému i patřičné HW. Alternativou je v dnešní době již celkem běžné zajištění provozu ERP systému přímo od dodavatele.

Systém by měl být uživatelsky přívětivý, intuitivní a otevřený toku dat z externích zdrojů. Přívětivé uživatelské rozhraní je také základním předpokladem pro rychlé nasazení a zaškolení uživatelů všech úrovní. Například ABRA Software nabízí všechny tyto služby zcela zdarma, školení probíhají pravidelně i v ABRA Akademii, kde je uživatelé mohou absolvovat i opakovaně.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Posuďte potenciální dodavatele

Oslovte poptávkou vybrané výrobce nebo prodejce ERP, kteří mají stabilní zázemí a jsou schopni systém vyvíjet i do budoucna. Systém si totiž kupujete na několik let a garance toho, že bude dodavatel schopen systém udržovat a vylepšovat, je klíčová.

Ty nabídky, které nesplňují základní požadavky nebo nenaplňují klíčové procesy, samozřejmě hned v prvním kole výběrového řízení vyřaďte. Stejně tak dodavatele, kteří nenabízejí dostatečné servisní zázemí.

Seriózní jednání neočekávejte jen od druhých, ale nabízejte také sami. Pro dodavatele je tvorba nabídek časově a finančně náročná, proto je slušné obratem oznámit každému z těch, které vyřadíte z výběrového řízení, důvod, proč jste si právě jím nabízený produkt nevybrali. Buďte vybranému dodavateli partnerem.

Jednoznačným měřítkem pro posouzení dodavatelů jsou také reference.. Zohledněte také, odkud dodavatel je. Lokální je často schopen lépe naplňovat specifika kraje a rychleji naplňuje legislativní nároky.

Implementace ERP není obvykle věc radostná. Seriózní dodavatel vás seznámí i s riziky zavedení ERP. Ta vždy existují, ale dodavatelé by měli implementaci efektivně řídit a rizika minimalizovat.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Návazné produkty a služby

Většinou potřebujete také funkční úpravy. Přemýšlejte dopředu a zjistěte si, zda vámi vybraný dodavatel nabízí také návazné produkty jako je jednoduše integrovatelný e-shop, Business Intelligence řešení nebo nástroje pro obchodníky v terénu. To vše navíc napojené na informační systém. Hodit se Vám mohou i služby typu zpracování účetnictví, mezd nebo daňové poradenství.

Pořízení ERP systému je investicí do rozvoje byznysu a do budování konkurenčních výhod. Proto byste neměli posuzovat částku za ERP jako takovou, ale porovnat vynaložené prostředky s přínosem ve střednědobém horizontu.

Před finálním rozhodnutím požadujte od dodavatele podrobnou analýzu naplnění vašich definovaných potřeb i podrobnou implementační studii s vyjmenováním všech klíčových milníků. Žádejte také přesnou cenu licence, cenu za zavedení systému a rozpad částek za další případné navazující služby.

Následně s dodavatelem uzavřete smlouvu, která by měla obsahovat podmínky dodání licence, implementace, služeb a záruk. Snažte se v ní pojistit všechna možná rizika, ať vás nic nezaskočí a ERP systém vám po mnoho let dobře slouží. 

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete mimo jiné i CRISPR produkty od výrobce Creative Diagnostic.

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Kvalitní produkty Abbkine nabízí na českém trhu společnost BIOGEN Praha. V její nabídce najdete labeling kity,...

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Máme 5 jeho hlavních předností

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Zde je 5 jeho hlavních předností

K modernímu bydlení ve vile či jakémkoli jiném typu rodinného domu patří stylový a funkční exteriér. Jeho základem by...

Najdete na iDNES.cz