Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Často se při výběru výrobku rozhodujeme na základě svých emocí a sympatií, a paradoxně tomu tak bývá i při výběru tak racionálního produktu, jako je ERP systém do firmy. Emoce je přítomna při každém našem rozhodnutí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem? | foto: ABRA Software a.s.

V případě ERP systému se sympatie k výrobku zužují na podvědomí o něm nebo na celkovou reklamní komunikaci. Dalšími důvody, pro které si systém pro vaši firmu můžete vybírat, jsou vizuální pocit z grafického uživatelského rozhraní, technologické zaujetí nebo dojem z referencí a osobního kontaktu s prodejcem.

ERP systém by měl však nejen plnit své funkční požadavky za správného napojení na obchodní podnikové procesy, ale zároveň by měl být pro vás uživatelsky přívětivý Přece jen půjde o vašeho každodenního pomocníka. Jak si tedy vybrat ten správný ERP systém, který všechny tyto požadavky splní?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Položte si otázku, co od ERP systému očekáváte a jaké úkony musí zvládnout

V první řadě definujte, jaký výsledek si od zavedení ERP slibujete, jakých měřitelných změn chcete dosáhnout. Následně označte klíčové procesy, ze kterých nelze ustupovat. Poté vyjmenujte oblasti a nástroje, se kterými systém musí spolupracovat nebo komunikovat. Dále definujte osoby a pracovní skupiny, které budou s ERP pracovat.

V dalším kroku posuďte vlastní možnosti HW zázemí, případně naplánujte finanční zdroje na jeho rozšíření. Jmenujte osoby, které budou mít za výběr, zavedení a další údržbu ERP systému zodpovědnost a vytyčte jednoznačné povinnosti všech dotčených oddělení a osob. V neposlední řadě zvažte své finanční možnosti.

Pro pomoc při výběru ERP systému můžete oslovit také nezávislého poradce, ale konečné slovo byste měli mít vždy vy. Protože jen vy znáte cíle vaší firmy a jen vy poznáte, že jakýkoliv nový softwarový nástroj vám bude skutečně dobře sloužit.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

ERP systém vám musí sloužit

ERP systém musí tedy splňovat základní požadavky a měl by být přehledný. Měli byste si být jisti, že všichni vaši zaměstnanci budou schopni se systémem efektivně pracovat a management snadno dostane potřené datové výstupy. Musíte mít také jistotu, že váš HW je pro chod ERP dostatečně dimenzovaný, proto se poraďte s výrobcem ERP, někteří z nich, například ABRA Software, dokáže zajistit pro optimální chod informačního systému i patřičné HW. Alternativou je v dnešní době již celkem běžné zajištění provozu ERP systému přímo od dodavatele.

Systém by měl být uživatelsky přívětivý, intuitivní a otevřený toku dat z externích zdrojů. Přívětivé uživatelské rozhraní je také základním předpokladem pro rychlé nasazení a zaškolení uživatelů všech úrovní. Například ABRA Software nabízí všechny tyto služby zcela zdarma, školení probíhají pravidelně i v ABRA Akademii, kde je uživatelé mohou absolvovat i opakovaně.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Posuďte potenciální dodavatele

Oslovte poptávkou vybrané výrobce nebo prodejce ERP, kteří mají stabilní zázemí a jsou schopni systém vyvíjet i do budoucna. Systém si totiž kupujete na několik let a garance toho, že bude dodavatel schopen systém udržovat a vylepšovat, je klíčová.

Ty nabídky, které nesplňují základní požadavky nebo nenaplňují klíčové procesy, samozřejmě hned v prvním kole výběrového řízení vyřaďte. Stejně tak dodavatele, kteří nenabízejí dostatečné servisní zázemí.

Seriózní jednání neočekávejte jen od druhých, ale nabízejte také sami. Pro dodavatele je tvorba nabídek časově a finančně náročná, proto je slušné obratem oznámit každému z těch, které vyřadíte z výběrového řízení, důvod, proč jste si právě jím nabízený produkt nevybrali. Buďte vybranému dodavateli partnerem.

Jednoznačným měřítkem pro posouzení dodavatelů jsou také reference.. Zohledněte také, odkud dodavatel je. Lokální je často schopen lépe naplňovat specifika kraje a rychleji naplňuje legislativní nároky.

Implementace ERP není obvykle věc radostná. Seriózní dodavatel vás seznámí i s riziky zavedení ERP. Ta vždy existují, ale dodavatelé by měli implementaci efektivně řídit a rizika minimalizovat.

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Je vhodné vybírat ERP systém rozumem, nebo citem?

Návazné produkty a služby

Většinou potřebujete také funkční úpravy. Přemýšlejte dopředu a zjistěte si, zda vámi vybraný dodavatel nabízí také návazné produkty jako je jednoduše integrovatelný e-shop, Business Intelligence řešení nebo nástroje pro obchodníky v terénu. To vše navíc napojené na informační systém. Hodit se Vám mohou i služby typu zpracování účetnictví, mezd nebo daňové poradenství.

Pořízení ERP systému je investicí do rozvoje byznysu a do budování konkurenčních výhod. Proto byste neměli posuzovat částku za ERP jako takovou, ale porovnat vynaložené prostředky s přínosem ve střednědobém horizontu.

Před finálním rozhodnutím požadujte od dodavatele podrobnou analýzu naplnění vašich definovaných potřeb i podrobnou implementační studii s vyjmenováním všech klíčových milníků. Žádejte také přesnou cenu licence, cenu za zavedení systému a rozpad částek za další případné navazující služby.

Následně s dodavatelem uzavřete smlouvu, která by měla obsahovat podmínky dodání licence, implementace, služeb a záruk. Snažte se v ní pojistit všechna možná rizika, ať vás nic nezaskočí a ERP systém vám po mnoho let dobře slouží. 

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem nebo elektřinou?

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem, nebo elektřinou?

Opět udeřila zima a my se děsíme účtu za topení. Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Pak se vám určitě...

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Jak si zajistit šance na lepší pozici a vyšší platové ohodnocení v průběhu několika měsíců? Pokud patříte k hráčům na...

Najdete na iDNES.cz