Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je vaše elektrárna připravená na zimu?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Když se řekne zima na solární elektrárně, většina si vybavuje zasněžené panely. Každý rok vedou majitelé FVE debaty o tom, zda se čištění panelů vyplatí či ne. Avšak údržba fotovoltaických elektráren v zimě a zajištění maximální provozuschopnosti se zdaleka nevztahuje pouze na tuto otázku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je vaše elektrárna připravená na zimu? | foto: Photon Energy Operations

Experti radí v rámci preventivní údržby zajistit i temperování trafostanice či ochranu proti zamrznutí. Otázkou také je, ve které teplotě lze elektrárnu vůbec servisovat, aniž by hrozilo poškození například kabeláže.

Zimní měsíce nejsou z hlediska výroby elektřiny sice zrovna nejlepší, ale i tak by se nemělo zapomenout na servis solárních elektráren i v tomto ročním období. Experti však radí si servis FVE v zimních teplotách dobře naplánovat. Jinak může hrozit i poškození elektrárny. Při teplotě nižší než +5°C by se některé práce, například na kabeláži, vůbec neměly vykonávat. „V tom případě totiž hrozí poškození a narušení izolačního stavu kabeláže vlivem popraskání izolace a může dojít ke zlomení Cu/AL vodiče,“ říká Vladimír Hochman ze společnosti Photon Energy Operations.

Zároveň by ale měl provozovatel zajistit dostatečné temperování trafostanice v silných mrazech, za účelem ochrany elektrických komponent, jako jsou například výpočetní a měřící technika. Většina komponent by neměla být provozována pod bodem mrazu, rozhodně ne, jak se to v České republice občas vidí, třeba v -10°C. Řešení může být přitom jednoduché – stačí instalovat přímotop a přizpůsobit přirozenou ventilační schopnost trafostanice. V případě, že se instalace přímotopu vzhledem k velikosti trafostanice ekonomicky nevyplatí, lze technologii temperovat lokálně přímo v rozvaděčích.

I zdánlivě nedůležité komponenty mohou v zimě způsobit nečekaně problémy, pokud se o ně nestaráte. Stačí, že zapomenete promazat všechny klíčové zámky. Ty pak mohou zamrznout a tím znepřístupnit trafostanice, rozvaděče či hned vstup do samotné elektrárny.

Celková kontrola FVE by měla proběhnout v zimě zejména po povětrnostních příhodách, jako jsou vánice, vichřice nebo silný mráz. Důležité je přitom kontrolovat také možné vyskytnutí hlodavců, kteří si chtějí najít na zimu teplý domov a klidná trafostanice či polní rozvaděč je pro ně ideální příležitostí. Doporučujeme humánní způsob plašení zvukovými plašičkami na hlodavce. V případě většího zamoření pak je nutné vyhledat odbornou deratizaci.

Je vaše elektrárna připravená na zimu?

Je vaše elektrárna připravená na zimu?

Panely: nejde ani tak o ztrátu na výrobě

Otázka zasněžených panelů je takovým evergreenem. Přitom ale sníh nemusí v první řadě způsobit pouze sníženou výrobu. „Majitelům elektráren jde v první řadě o to, zda v zimě vyrobí dost na to, aby jim to zaplatilo čištění,“ vysvětluje Vladimír Hochman z Photon Energy Operations. Kvalitní systémy pro monitoring umožní dnes již poměrně přesnou predikci výroby i 48 hodin dopředu a dávají tak majiteli informaci, zda se čistit panely vyplatí nebo ne. „Nás ale zároveň zajímá dopad sněhu na provozuschopnost zařízení, například na stabilitu konstrukce s ohledem na velikost sněhové pokrývky. Zátěž modulů a konstrukce by neměla překročit 50kg/m2,“ dodává.

Majitel by si tedy měl dobře prostudovat statický posudek konstrukce. Ve výjimečných případech se zde objeví nenápadným písmem text, že v zimě je očekáváno odmetení sněhu pro zajištění stability konstrukce.

Sníh pak může být také riziko pro samotný panel, kdy po odtání a jeho nahromadění se na spodních částech panelu tvoří po zmrznutí velmi vysoké lokální zatížení, díky kterému může dojít k jeho poškození. O tom vědí své zejména majitelé výroben s instalovanými bezrámovými technologiemi.

Pokud se čištění panelů nevyhnete, mělo by odstraňování sněhu proběhnout při dlouhodobě příznivé předpovědi jasných dnů. I zde ale Hochman varuje: „Určitě nedoporučuji odstraňovat zmrznutý sníh, hrozí totiž poškrábání a v důsledku poškození skla.“Podle Hochmana by se měly používat nástroje vhodné pro použití na tvrzené sklo, bez jakéhokoliv abrazivního účinku.„Ideální jsou pěnové stěrky, kartáče, gumové stěrky. Jejich uchycení musí být natolik bezpečné, aby například vyčnívající šrouby kloubů nemohly poškrábat či poškodit krycí sklo panelu. Naše společnost při odstraňování používá pěnové stěrky uchycené na hliníkových teleskopických tyčích, kdy celý systém propojení je zalit v gumovo-plastové izolaci, tak aby nemohlo dojít ke styku kovu a skla.“Použití jakékoliv chemie při odstraňování sněhu (zmrzlého sněhu) není ekonomicky ani ekologicky výhodné.

Je vaše elektrárna připravená na zimu?

Je vaše elektrárna připravená na zimu?

Chcete vědět, zda je Vaše elektrárna připravená na zimu? Obraťte se na experty z www.photonenergyoperations.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Program Národních oslav 100. výročí republiky

Program Národních oslav 100. výročí republiky

V letošním roce si připomínáme 100. výročí založení Československé republiky. Jak budou vypadat oslavy jubilea?

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Předání petice na podporu biotroniky do Senátu Parlamentu České republiky

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky s počtem...

Vyberte ten správný party stan

Vyberte ten správný party stan

K létu neodmyslitelně patří venkovní zábava. Když se ale občas objeví nějaký mráček, je dobré být připraven. Pokud...

Najdete na iDNES.cz