Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je koupě ready-made firmy bezpečná? Přečtěte si základní pravidla

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zajímá vás diskutované téma ready-made firem? Jaké hrozby skrývá koupě takové firmy? Jsou skutečným rizikem pro začínající podnikatele, či jen strašákem konkurence? Podívejte se, jaké problémy přináší nákup ready-made a jak jim předejít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je koupě ready-made firmy bezpečná? | foto: emocio s.r.o.

Ready-made, neboli předzaložená firma, je společnost již zapsaná v obchodním rejstříku, která nevyvíjí žádnou činnost a je určena k prodeji. Výhodou je, že podnikáte prakticky ihned a má také plně splacený základní kapitál, tedy 200 000 Kč u společností s ručením omezeným. Zaplatíte tak jen za koupi firmy.

Pozor dávejte na nespolehlivé zprostředkovatele

Ready-made firma je legální způsob, jak začít podnikat, akcentující především rychlost startu. Nebezpečná pro vás může být pouze tehdy, koupíte-li ji od nespolehlivé společnosti, respektive zprotředkovatele.

Kupovaná společnost od nespolehlivého prodejce může být zadlužená a její závazky přecházejí na vás. Její problémy se pak stanou i problémy vás, jakožto nového majitele. Nezáleží totiž na tom, že jste s tehdejší činností neměli nic společného.

"Na firmu může být podán exekuční příkaz, nebo může být v insolvenčním řízení. Platným závazkům je velmi problematické se vyhnout," potvrzuje ze zkušenosti Mgr. Aleš Frank z Nové společnosti, která se prodejem ready-made firem zabývá čtvrtým rokem.

Neházejte firmu do žita

Kvůli riziku ale není nutné na ready-made řešení zanevřít a pouštět se do zakládání společnosti na vlastní pěst. Stačí si dát pozor na několik základních věcí.

Dvakrát měř, jednou kupuj

Firem, zabývajících se prodejem ready-made, je na našem trhu dost, ale nenechte se přesvědčit kdekým, potažmo kdejakou zprostředkovatelskou firmou. I podvodník může mít působivou webovou prezentaci a ohánět se nicneříkajícím tvrzením, že již prodal stovky takovýchto společností.

Buďte si jisti smlouvou

Základní podmínkou bezpečného podnikání je dobrá smlouva, která ošetřuje eventuální problémy. Musí obsahovat, že společnost od svého založení neprovozovala žádnou činnost, nemá ke dni podpisu smlouvy žádné smluvní závazky či povinnosti a neměla žádné zaměstnance. Stejně tak, že nemá pohledávky či závazky, které by nebyly zaznamenány v účetnictví, ani závazky za třetí osoby.

Smlouva také musí obsahovat bod, který vám umožní od smlouvy odstoupit nebo požadovat náhradu škody, pokud by se některý z uvedených bodů ukázal jako nepravdivý či neúplný. Měli byste mít také možnost dostat nazpět částku zaplacenou za nákup vaší ready-made společnosti.

Certifikát zárukou jistoty

Ideálním řešením je vyžádat si od prostředníka certifikát o bezúhonnosti kupované ready-made společnosti. Tento dokument vám zaručí, že firma nemá žádné pohledávky, závazky ani právní spory. Je dobrým znamením, když vám zprostředkovatel tuto možnost nabízí automaticky. "Prodejce totiž ze zákona nemá žádnou povinnost vám takovýto dokument vydat. My jej ale nabízíme," uzavírá Mgr. Aleš Frank za Novou společnost.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Představujeme vám křemičité částice a kvantové tečky Diag NanoTM a magnetické částice Absolute MagTM od výrobce...

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz