Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je elektřina z uhlí levnější než solární energie?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

solární panely | foto: NELUMBO spol. s r.o.

Tak jak se blíží chvíle pro rozhodování o ceně pro příští rok, objevují se v médiích zprávy používající stejné argumenty. Zavázali jsme se, že budeme vyrábět 13,5% z obnovitelných zdrojů, proto musíme tyto zdroje zprovoznit. Ale bude to drahé.

Cena elektřiny kvůli tomu dramaticky vzroste. Za dvacet let budeme mít problém s likvidací těchto zdrojů. Firmy zkrachují a likvidaci bude platit daňový poplatník. Nemůžeme připustit ani jeden kilowat navíc. Chráníme přece českého spotřebitele. 

Podívejme se, jak si solární energie stojí na základě aktuálních čísel

Použijeme nejaktuálnější ceny společnosti Nelumbo spol. s r.o., která patří k lídrům českého fotovoltaického odvětví.

Vlastníte rodinný domek s ideální střechou směřující k jihu se spotřebou okolo 5 000 kWh? Platíte za elektřinu 4,65 Kč/kWh a víte, že příští roky to bude už výrazně více. Je pro Vás fotovoltaika řešení?

solární panely na střeše

Elektrárnu o výkonu 4,5 kW si dnes pořídíte "na klíč" zhruba za 279 tisíc korun včetně DPH. Životnost vaší elektrárny je minimálně 20 let. Za tuto dobu na střeše vyrobíte zhruba 80 MWh elektrické energie. Cena jedné kWh je tedy zhruba 3,50.

Pokud byste dokázali spotřebovat veškerou vyrobenou energii, vrátila by se vám investice za 10 let bez jakékoli státní dotace! Solární energie je investice s výnosem přes 8 %.  Pro podniky jsou možnosti ještě výhodnější. A to jsme vůbec nevzali do úvahy znečišťování životního prostředí s jeho zdravotními následky, drancování krajiny a přesídlování měst.

Solární energie zlevňuje, uhelná elektřina roste

Cena solární energie je tedy již dnes levnější než cena uhelné elektřiny, kterou aktuálně musíte kupovat. Navíc zatímco sluneční elektřina každý rok zlevňuje, uhelná elektřina roste a růst bude.

Tolik dobré zprávy. Špatná zpráva je, že solární elektrárna nevyrábí podle toho, jak potřebujete, ale podle toho, jak svítí slunce. To je v dnešní době jediný důvod, proč potřebuje fotovoltaika státní pomoc. Pro vlastní spotřebu totiž využijete tak 40 až 50% vyrobené solární energie. Zbytek musíte "pustit" do sítě, na kterou jste připojeni a nakoupit znovu od vašeho dodavatele.

Solární energie, investice, která se vám vrátí

Proto stát nabízí různé formy podpory. Garantovanou výkupní cenu, která je 7,50 Kč nebo tak zvaný zelený bonus pokud se vám podaří využít část vyrobené solární energie pro vlastní spotřebu. Ten je aktuálně 6,50 Kč. Díky této podpoře se investice vrátí ještě dříve, již za 7 let.

solární panely obr. 3

Desetiletí nás vládnoucí elity krmily informací, že ekologické rovná se drahé. Že musíme volit mezi cenou a šetrným přístupem k životnímu prostření. Ona proklínaná fotovoltaika však přináší možnost ekologické výroby elektřiny přímo v místě spotřeby za ceny nižší, než je elektřina z fosilních paliv.

Je komické, jak se současní velcí hráči na trhu s energií snaží všemi silami udržet status quo. Jak využívají svého vlivu ve státním aparátu. O budoucnosti solární energie již bylo rozhodnuto. Čekají nás změny, které dnes obtížně dokážeme domyslet. Měli bychom se na tyto změny začít připravovat.

Více na www.nelumbo.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Zavedení laparoskopie do chirurgických operačních technik, ke kterému došlo na konci osmdesátých let minulého století,...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Najdete na iDNES.cz