Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je antivirus v dnešní době ještě k něčemu?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Často slýcháme, že antivirové programy již patří minulosti, neboť moderní škodlivé kódy (malware) je dokážou snadno obejít. Podívejme se na tuto problematiku podrobněji.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je antivirus v dnešní době ještě k něčemu? | foto: Annex NET s.r.o.

Tradiční antivirový software je založen na signaturách. To znamená, že každý soubor analyzovaný antivirem je porovnáván s databází signatur, aby se zjistilo, zda není v seznamu známých škodlivých kódů. Slabina tohoto způsobu vyhodnocení je patrná. Ochrana je pouze tak účinná, jak často se aktualizuje instalace antiviru na uživatelském PC, ale především jak rychle dokáže samotný výrobce antivirového řešení reagovat na nově vznikající hrozby a zařazovat je do databáze. I když jsou však aktualizace seberychlejší, vždy bude platit, že prvních několik (desítek tisíc) napadených uživatelů padne viru za oběť. Protože identifikace a zanesení nových hrozeb do databází antivirových společností trvá obvykle méně než jeden den, říká se těmto hrozbám zero-day threats (hrozby nultého dne).

Proti hrozbám nultého dne se antiviroví výrobci snaží bojovat jinými způsoby, než prostřednictvím signatur. Obvyklou metodou je například behaviorální analýza, tedy zkoumání chování souboru. Vyhodnocením množství příznaků je pak soubor označen za čistý nebo za podezřelý. Mezi příznaky patří například chování souboru vůči registrům, souborovým systémům a způsob komunikace do Internetu. Dnes už tedy prakticky neexistují antivirové systémy, které by se spoléhaly pouze na signatury.

V poslední době se na trhu objevují i antivirové nástroje zcela bez signatur. Některé jsou určeny jako doplněk tradičních antivirů a dokáží s nimi fungovat souběžně, jiné si kladou jako ambice zcela tradiční antivirus nahradit. Tyto produkty fungují na bázi umělé inteligence, která se sama učí, čímž na sebe bere pracovní zátěž spočívající dosud na bedrech analytiků – zaměstnanců antivirových firem. Bez-signaturové systémy mají i další výhody. Například nejsou závislé na četnosti stahovaných aktualizací a vyznačují se velmi malými požadavky na paměť a místo na disku.

Globální hráči na antivirovém trhu, kteří určují trendy, mají produktové portfolio vybavené tak, aby dokázalo nabídnout co nejširší možnosti pro boj s internetovými hrozbami. Kromě tradiční ochrany na bázi signatur tak nabízejí behaviorální analýzu souborů, skenování umělou inteligencí i množství preventivních nástrojů (například blokování neznámých USB disků či nechtěných aplikací). Příkladem je britská společnost Sophos, jejíž osvědčený a oceňovaný produkt Sophos Endpoit Protection je v současné době doplněn o bez-signaturový Sophos Clean, který je možné provozovat i souběžně s konkurenčním antivirovým řešením.

Sophos Clean má pouhých 11 MB a nevyžaduje instalaci. Můžete ho spustit přímo z USB disku. Více informací a zkušební licenci najdete zde. A odpověď na úvodní otázku? Ano, tradiční antivirus je stále smysluplnou výbavou IT infrastruktury, ale musí být doplněn o další, modernější nástroje.

Autor článku: Petr Chval

Autor:
Témata: trh, aplikace

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Optických vláken je v Československu už 4x více než dálnic

Optických vláken je v Československu už 4x více než dálnic.

Internet už dnes každý bereme jako samozřejmost. Ten nejspolehlivější a nejrychlejší funguje díky sítím optických...

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE.

Philips HUE je osobní bezdrátový systém osvětlení, který vám umožní jednoduše ovládat světlo a vytvářet správnou...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz